Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Oprogramowanie AxxonSoft - przykłady zastosowania

Printer Friendly and PDF

Firma AxxonSoft jest producentem wyspecjalizowanego oprogramowania do obsługi wizyjnych systemów dozorowych i w tej dziedzinie plasuje się w ścisłej czołówce światowej. Oprogramowanie AxxonSoft nie tylko umożliwia zarządzanie pracą kamer, rejestratorów i innych urządzeń wizyjnych, lecz także integrację różnych systemów zabezpieczających i ich obsługę z poziomu wspólnej platformy programowej. Zaawansowana technicznie inteligentna analiza treści obrazu pozwala na stosowanie oprogramowania AxxonSoft w systemach wspomagających handel detaliczny i inne gałęzie biznesu.

Oprogramowanie AxxonSoft jest szczególnie użyteczne w systemach nadzoru wizyjnego rozległych obszarów publicznych. Stwarza ono możliwość szybkiego wykrywania niebezpiecznych sytuacji w gęsto zaludnionych środowiskach miejskich oraz błyskawicznego podejmowania odpowiednich decyzji. Dzięki inteligentnym mechanizmom analizy materiału wizyjnego z wielu kamer możliwe jest rozpoznawanie i śledzenie osób w ruchu ulicznym, kontrolowanie ruchu pojazdów, tworzenie danych statystycznych pozwalających na usprawnienie funkcjonowania miasta.

Fot. 1. Hotel Atlantis, The Palm, w Dubaju

 

Oprogramowanie AxxonSoft jest skalowalne i elastyczne. Może pobierać i przetwarzać dane z lokalnych systemów zabezpieczających w takich obiektach jak muzea, dworce kolejowe i lotnicze, budynki biurowe itp., co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa w przestrzeniach miejskich.

Oprogramowanie AxxonSoft oddaje do dyspozycji operatorów systemów wizyjnych liczne narzędzia ułatwiające im pracę. Możliwe jest interaktywne działanie z wykorzystaniem map miasta, na których wyświetlane są powiadomienia o wypadkach i incydentach z możliwością oceny sytuacji na obrazach z kamer. Dostępne są takie funkcje jak obsługa ściany wizyjnej, kompresja czasu, automatyczne sterowanie pracą kamer PTZ i wiele innych. Rozbudowane inteligentne funkcje do wyszukiwania wydarzeń w zgromadzonym materiale archiwalnym ułatwiają prowadzenie śledztw i dochodzenie przyczyn zaistniałych wypadków czy incydentów.

Fot. 2. Centrum handlowe Al Ain Mall, w Abu Dhabi

 

Oprogramowanie AxxonSoft znajduje zastosowanie również w dużych obiektach budowlanych, takich jak galerie handlowe, hotele, wyższe uczelnie.

Przykładem pierwszego z takich obiektów jest Al Ain Mall w Abu Dhabi. Ze względu na lokalne przepisy budynek jest monitorowany nieprzerwanie, całodobowo i całotygodniowo. W systemie, w którym zastosowano 12 serwerów, rejestrowanych jest 744 strumieni wizyjnych pochodzących z odpowiednio rozmieszczonych kamer. Wykorzystane są inteligentne funkcje usprawniające handel detaliczny, takie jak wykrywanie tworzących się kolejek, zliczanie osób odwiedzających poszczególne sklepy, tworzenie map cieplnych. Kontrolowane są punkty kasowe w celu uniknięcia „podarunków”, czyli przenoszenia towarów przez punkty kasowe z pominięciem odczytu kodu kreskowego.

Fot. 3. Miasto Kraków

 

Drugim z przykładowych obiektów jest hotel Atlantis, The Palm, w Dubaju, który stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Ten nadmorski hotel o monstrualnych rozmiarach i wyszukanej stylistyce oferuje jedne z najbardziej luksusowych i najdroższych apartamentów na świecie. Odwiedza go rocznie około pół miliona gości. System AxxonSoft zastąpił zastosowany wcześniej, przestarzały system wizyjny, zainstalowany jeszcze podczas budowy hotelu. We wstępnym etapie modernizacji systemu firma AxxonSoft musiała sprostać konkurencji, którą stanowili niemal wszyscy liczący się na całym świecie dostawcy wizyjnych systemów dozorowych, jednak jej rozwiązania okazały się najlepsze i przebiły ofertę konkurencji. Zaważyły takie cechy systemu jak łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, stabilność pracy i doskonałe wsparcie techniczne. Nie bez znaczenia była elastyczność systemu i możliwość jego łatwej integracji z zabezpieczeniami dostarczanymi przez innych producentów. W systemie zbudowanym z wykorzystaniem 16 serwerów rejestrowanych jest 2050 strumieni wizyjnych z kamer CCTV.

Trzecim z przykładowych obiektów jest Cambridge Trinity College w Wielkiej Brytanii. Jest to rozległy teren akademicki wypełniony zabytkowymi budynkami o różnym charakterze. Na szczególną uwagę zasługuje biblioteka i katedra, które stanowią wielką atrakcję dla osób zwiedzających uczelnię. Także ten prestiżowy obiekt został zabezpieczony przez firmę AxxonSoft. Zainstalowano tam ponad 100 kamer oraz uruchomiono zaawansowane technicznie funkcje analizy treści obrazu i rozpoznawania twarzy. Oprogramowanie AxxonSoft sprostało zadaniu zapewnienia bezpieczeństwa w tym ruchliwym, odwiedzanym przez setki tysięcy turystów obiekcie.

Fot. 4. Uniwersytet Cambridge Trinity College w Wielkiej Brytanii

 

Na koniec warto wspomnieć o działalności firmy AxxonSoft na terenie Polski. Jedną z najnowszych instalacji firmy jest służący do monitorowania miasta Kraków wizyjny system dozorowy, w którym zastosowano sześć serwerów, rejestrujący obraz z 700 kamer i obejmujący swoim zasięgiem całą aglomerację. System jest stale rozbudowywany i w niedalekiej przyszłości osiągnie jeszcze większe rozmiary. W Krakowie nie tylko należało zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz tłumnie odwiedzającym to zabytkowe miasto turystom, ale także rozwiązać problem plagi wandalizmu. Efektem chuligańskich wybryków pseudokibiców są znaczne zniszczenia dokonywane przy okazji meczów piłki nożnej. Dzięki rozbudowanym funkcjom analitycznym system AxxonSoft jest w stanie wesprzeć służby porządkowe i policję w walce z chuligaństwem i wandalizmem. Pełni on także rutynowe funkcje typowe dla dużych miast, to znaczy jest wykorzystywany do kontroli ruchu ulicznego i do szybkiego wykrywania niebezpiecznych zdarzeń i wypadków. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na funkcje analityczne, które umożliwiają gromadzenie metadanych z kamer obrotowych PTZ. Wszystko wskazuje na to, że dzięki rozwiązaniom w systemie Axxon NEXT poziom bezpieczeństwa obywateli oraz turystów odwiedzających Kraków znacznie się podniesie.

AxxonSoft
Opracowanie: Redakcja

 

Zabezpieczenia 1/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony