Na Stadionie Miejskim w Tarnowie, nazywanym przez mieszkańców Jaskółczym Gniazdem, swoje mecze rozgrywa piłkarska drużyna Unia Tarnów. Odbywają się na nim także cyklicznie zawody żużlowe. Łączna pojemność stadionu to prawie 15000 miejsc dla kibiców, gości i VIP-ów.
W maju tego roku, w ramach przebudowy stadionu, firma UNICARD zainstalowała system transmisji danych, wizyjny system dozorowy i system identyfikacji kibiców oraz wykonała instalację kablową i elektryczną na potrzeby tych systemów. Dodatkowo utwardzono teren i dokonano zmian przy ogrodzeniu i wygrodzeniach, potrzebnych ze względu na montaż bramofurt wejściowych. Nowe bramy są wyposażone w urządzenia służące do elektronicznej kontroli wejścia, które są częścią elektronicznego systemu identyfikacji kibiców. W skład tego systemu wchodzi także ponad 100 kamer, które służą do kontroli ruchu osobowego na stadionie.
Co to oznacza w praktyce dla kibiców? – System umożliwia zintegrowanie funkcji dozoru nad obiektem i identyfikacji kibiców. To podniesie poziom bezpieczeństwa i zapewni szybszy, łatwiejszy dostęp do stadionu. Każdy z kibiców będzie miał wyznaczone miejsce w jakimś sektorze. Wstęp na mecz będzie możliwy wyłącznie na podstawie specjalnego elektronicznego karnetu ze zdjęciem, który otrzyma każdy z kibiców – twierdzi Mateusz Banaś, dyrektor Centrum Projektów Niskoprądowych w firmie UNICARD.
System działa bez zarzutu. Potwierdza to sam inwestor. – Zakończono prace przy tworzeniu elektronicznego systemu identyfikacji kibiców na Stadionie Miejskim w Tarnowie-Mościcach. System dozoru wizyjnego działa poprawnie – ocenia Rafał Nakielny, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miasta w Tarnowie.
Zadanie zostało zrealizowane w rekordowym czasie – w cztery miesiące (od stycznia do maja 2015 r.). Koszt inwestycji to prawie 2,4 mln złotych. Pieniądze wyasygnowano z budżetu miasta.
Zadaniem wykonanego systemu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w obiekcie, wspomaganie służb ochrony oraz porządkowych, dostarczanie materiału dowodowego w ewentualnych procesach sądowych. System telewizji dozorowej obejmuje cały obiekt i niektóre rejony wokół niego.
Koncepcja budowy systemów telewizji dozorowej w obiektach, w których będą odbywać się imprezy masowe, podlega w Polsce Rozporządzeniu MSWiA z dnia 10 stycznia 2011 r. w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej.
System dozoru wizyjnego został zbudowany na bazie urządzeń firmy Axis Communications oraz oprogramowania XProtect firmy Milestone.
W systemie jest łącznie 90 punktów kamerowych:
- 43 zewnętrzne kamery stałopozycyjne o rozdzielczości Full HD,
- 8 zewnętrznych kamer stałopozycyjnych o rozdzielczości 5 Mpx,
- 14 zewnętrznych kamer obrotowych o rozdzielczości Full HD,
- 11 wandaloodpornych kamer kopułkowych o rozdzielczości Full HD,
- 12 kamer znajdujących się na bramofurtach,
- 2 kamery o rozdzielczości Full HD na głowicach uchylno-obrotowych z obiektywami zmiennoogniskowymi typu motor zoom.
Wdrożenie systemu elektronicznej kontroli ruchu osobowego polegało na instalacji i uruchomieniu następujących elementów:
- serwera systemu sprzedaży biletów,
- ośmiu stanowisk kasowych,
- systemu elektronicznej kontroli dostępu z wykorzystaniem kołowrotów, czytników i palmtopów, powiązanego z systemem sprzedaży biletów.
Profesjonalny system kontroli wstępu i identyfikacji kibiców na terenie Stadionu Miejskiego w Tarnowie miał na celu przede wszystkim spełnienie wymogów ustawy o ochronie imprez masowych, przyśpieszenie sprzedaży biletów i obsługi kibiców i gości na stadionie oraz profesjonalną obsługę kibiców, VIP-ów i gości. System dozoru wizyjnego zainstalowany przez firmę UNICARD to jeden z najważniejszych systemów poprawiających bezpieczeństwo na terenie tego obiektu.
Anna Gagaczowska
UNICARD