Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wdrożenie systemu blueSmart w firmie Jelenia Plast

Printer Friendly and PDF

 

Fot. 1. Jelenia Plast

 

Elektroniczny system kontroli dostępu blueSmart usprawnia i porządkuje organizację wewnętrzną przedsiębiorstw w wielu rejonach naszego kraju. Jest używany m.in. w firmach z branży budowlanej, samochodowej, logistycznej, w placówkach medycznych. Jedno z ostatnich wdrożeń systemu blueSmart miało miejsce w fabryce Jelenia Plast, która jest czołowym producentem artykułów AGD i ogrodniczych w Polsce.

Garść faktów o firmie Jelenia Plast 

25 lat temu u podnóża urokliwych Sudetów powstał zakład produkujący artykuły z tworzyw sztucznych. Dzięki mądremu zarządzaniu i przemyślanej strategii niewielka początkowo firma rozrosła się i zamieniła w przedsiębiorstwo z kilkusetosobową załogą. Dynamika rozwoju wymuszała inwestycje. Działalność rozpoczęto w wynajętej hali, a w kolejnych latach zainwestowano w park maszynowy, nowe technologie i branżowe usprawnienia produkcji.

Obecnie firma z Jeleniej Góry wytwarza rocznie produkty za dziesiątki milionów złotych do gospodarstw domowych i ogrodów. To znany i ceniony pracodawca z regionu Dolnego Śląska oraz aktywny i nagradzany filantrop, laureat Konkursu „Dobroczyńca Roku 2018”.

Nowe wyzwania

Stan obecny to pięć hal produkcyjnych (a w planie budowa kolejnej), linie produkcyjne najnowszej generacji, sprawny i certyfikowany system zarządzania oraz wykwalifikowana kadra. 

Do tej pory dostęp do pomieszczeń w przedsiębiorstwie Jelenia Plast regulowały dwa systemy wkładek mechanicznych. Ich funkcjonowanie było adekwatne do możliwości i warunków technicznych na pewnych etapach rozwoju firmy, jednak ze względu na ciągły, dynamiczny rozwój kadry i kompetencji pracowników, a także zmiany organizacyjne właściwości funkcjonalne mechanicznego systemu z kluczem uniwersalnym okazały się niewystarczające. 

Odpowiedzią na potrzeby firmy na tym etapie jej rozwoju stał się najnowszej generacji elektroniczny system dostępowy Winkhaus.

Fot. 2. Trzy najważniejsze komponenty systemu blueSmart – wkładka elektroniczna, klucz elektroniczny i czytnik dostępowy

 

Wsparcie wdrożeniowe

Opiekę handlowo-serwisową nad systemami zabezpieczeń działającymi w firmie Jelenia Plast od lat sprawuje firma Exit – autoryzowany partner firmy Winkhaus. To dzięki współpracy fachowców z obu firm oraz wsparciu specjalistów z oddziału Winkhausa w Austrii szybko i sprawnie wdrożono jak dotąd największy w Polsce system blueSmart. 

Stan na dziś

W firmie Jelenia Plast działa obecnie prawie 300 elektronicznych wkładek i kłódek, ponad 430 kluczy premium z dodatkowym transponderem, kilka kluczy aktywnych, programator z ekranem dotykowym podłączony do sieci komputerowej, oraz cztery czytniki online. A to dopiero pierwszy etap inwestycji! W kolejnym zaplanowano montaż kilkudziesięciu dodatkowych wkładek wraz z systemowymi komponentami.

blueSmart w jeleniogórskim przedsiębiorstwie został zintegrowany także z istniejącym systemem zarządzania czasem pracy i aktywnością pracowników produkcyjnych i okołoprodukcyjnych, kadry biurowej oraz zarządu.

Profesjonalne oprogramowanie

Ze względu na wielkość oraz rozbudowaną architekturę punktów dostępowych system ten jest zarządzany za pomocą oprogramowania blueControl Professional. To zaawansowane narzędzie służące do komfortowego administrowania i wprowadzania zmian w wielopoziomowych systemach dostępowych. Pozwala sprawować kontrolę nad elementami składowymi w trybach offline i online oraz nad tzw. siecią wirtualną. Oprogramowanie blueControl Professional może zarządzać systemem zbudowanym nawet z 196 000 komponentów.

Sukces przedsięwzięcia jest wynikiem współpracy międzynarodowego zespołu – otwartej na innowacje kadry kierowniczej z firmy Jelenia Plast, jej kompetentnego i kreatywnego działu informatycznego oraz profesjonalistów z branży zabezpieczeń – firmy Exit z Wrocławia, a także specjalistów z Winkhaus Polska oraz Winkhaus Austria. Bez ich wiedzy i kompetencji wdrożenie tak rozbudowanego systemu elektronicznej kontroli dostępu nie byłoby możliwe.

Kamilla Los-Marszałek
Winkhaus Polska

 

 

Zabezpieczenia 3/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony