Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Współpraca firm AxxonSoft i Intel

Printer Friendly and PDF

Tworzenie inteligentnych systemów zabezpieczających i dozorowych dostosowanych do rozległych obszarów publicznych stanowi poważne wyzwanie. Przykładem mogą być stadiony i inne miejsca w przestrzeni miejskiej, w których organizowane są imprezy sportowe o randze światowej, koncerty popularnych gwiazd muzyki rockowej czy inne imprezy ściągające wielotysięczne tłumy uczestników. Organizatorom takich imprez trzeba dać narzędzia umożliwiające skuteczną realizację procedur bezpieczeństwa. W tym celu angażowane są środki techniczne w postaci rozbudowanych systemów zabezpieczeń elektronicznych. Główną rolę odgrywają w tym przypadku wizyjne systemy dozorowe.

Jeśli weźmie się pod uwagę czynnik skali, czyli znacznej rozległości i stopnia złożoności takich systemów, łatwo dojść do wniosku, że stopień ich automatyzacji musi być bardzo wysoki. Trudno sobie wyobrazić, że operatorzy systemu składającego się z tysięcy kamer mogą skutecznie wykorzystać jego zalety i wyłonić z tłumu osoby mogące stanowić zagrożenie dla innych, podobnie jak trudno wyobrazić sobie ręczne zarządzanie ruchem bardzo wielu pojazdów. W tak rozległych systemach konieczne jest zastosowanie szybkich sieci umożliwiających transmisję obrazów z kamer do centrów dowodzenia i równie szybkich serwerów, dzięki którym możliwe jest przetwarzanie tak dużych ilości danych. Poważnym problemem jest właściwa ocena sytuacji i unikanie fałszywych alarmów, o które łatwo, gdy rozwój wydarzeń jest dynamiczny.

Koncentracja urządzeń o dużych mocach obliczeniowych w centrach przetwarzania danych jest bardzo kosztowna. Równie kosztowne są sieci umożliwiające szybkie przesyłanie dużych ilości danych, niezawodne sieci zasilające o dużej mocy, infrastruktura do chłodzenia sprzętu i wiele innych składników. Z tych względów znaczenia nabiera przetwarzanie danych w urządzeniach peryferyjnych, jakimi są nowoczesne kamery telewizyjne z rozbudowanymi funkcjami analizy treści obrazu. Nowoczesne rozwiązania sprzętowe i programowe są trudne do zintegrowania ze starymi instalacjami. Często zdarza się, że przestarzały sprzęt jest niejednorodny w swojej strukturze, poszczególne fragmenty pochodzą od różnych producentów i zostały zainstalowane w różnych latach. W takiej sytuacji nie można obejść się bez dodatkowego zainwestowania w sprzęt oraz w odpowiednio wyszkolony personel.

W takich warunkach rozpoczynali pracę organizatorzy dwudziestych pierwszych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbyły się w Moskwie w 2018 roku. Skala organizacji tej imprezy była ogromna. Udział wzięło wiele agencji, wielu dostawców sprzętu, instalatorów i organizatorów. Tylko w samej Moskwie kompleks olimpijski miał powierzchnię 145 hektarów. W trakcie imprezy trzydzieści dwie drużyny piłkarskie rozegrały sześćdziesiąt cztery mecze na dwunastu stadionach zlokalizowanych w jedenastu rosyjskich miastach. Stadiony odwiedziło ponad trzy miliony kibiców, a ponadto dziesiątki milionów fanów śledziły przebieg rozgrywek w strefach kibica i innych miejscach publicznych.

Zapewnienie bezpiecznego przebiegu tak dużej imprezy wymagało zaangażowania partnerów technologicznych zdolnych sprostać stawianym wymaganiom. Tymi partnerami byli AxxonSoft i Intel – światowi potentaci w dziedzinie nowoczesnej elektroniki.

Konieczne było zastosowanie na wielką skalę najnowszych osiągnięć techniki, w tym systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję i zdolność do tzw. głębokiego uczenia się (ang. deep learning). Zastosowanie obróbki danych w urządzeniach peryferyjnych pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów całej inwestycji.

Oprogramowanie umożliwiające obsługę zintegrowanego systemu zabezpieczeń dostarczyła firma AxxonSoft, zaś producentem i dostawcą kontrolerów peryferyjnych oraz sprzętu serwerowego była firma Intel. Ponadto w celu realizacji funkcji głębokiego uczenia się w urządzeniach peryferyjnych zastosowane zostały narzędzia programowe OpenVINO.

Jednym z ważnych elementów oprogramowania AxxonSoft wykorzystywanego podczas mistrzostw piłkarskich w Moskwie był system rozpoznawania i identyfikacji twarzy. Tego typu systemy są stosowane do ochrony antyterrorystycznej podczas imprez masowych. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie prób wtargnięcia na tereny stadionów przez osoby mające sądowy zakaz wstępu na imprezy masowe.

Na terenach przyległych do obiektów sportowych zainstalowano systemy do kontroli ruchu pojazdów, w tym systemy do rozpoznawania i odczytu danych z tablic rejestracyjnych pojazdów. Pozwoliło to usprawnić obsługę dróg dojazdowych i parkingów.

W systemie użyto ponad dziewięciu tysięcy kamer rozmieszczonych we wszystkich miastach, w których odbyły się rozgrywki. System został zintegrowany z instalacją wizyjną utworzoną na użytek rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Punkty dowodzenia zostały rozmieszczone w pobliżu poszczególnych obiektów sportowych.

Wykorzystano fragmenty istniejących, utworzonych w różnych okresach instalacji zabezpieczających różnych producentów. Oprogramowanie AxxonSoft umożliwiło integrację tych instalacji i utworzenie jednego, spójnego systemu zabezpieczeń.

Do obsługi tak rozległego wizyjnego systemu dozorowego posłużył ujednolicony interfejs graficzny bazujący na oprogramowaniu AxxonSoft działającym na sprzęcie firmy Intel. Zastosowanie ujednoliconego interfejsu we wszystkich punktach dowodzenia ułatwiło obsługę systemu i pozwoliło na uniknięcie pomyłek wynikających z niejednorodności starych i nowych rozwiązań.

Główne zalety systemów firmy AxxonSoft działających na sprzęcie firmy Intel:

  • otwarta platforma (integruje wszystkie systemy bezpieczeństwa, oprogramowanie i urządzenia –zarówno nowe, jak i starszego typu – i uruchamia je we wspólnym środowisku); 
  • skalowalność (umożliwia połączenie różnych systemów – niezależnie od typu, producenta, parametrów technicznych); 
  • inteligencja (umożliwia wiarygodną interpretację danych i zdarzeń; zapewnia szybkie, automatyczne reakcje na wykryte zagrożenia nawet w gęsto zaludnionym środowisku); 
  • modułowość (systemy składają się z modułów funkcjonalnych, takich jak POS, LPR, rozpoznawanie twarzy, co upraszcza rozwiązywanie konkretnych problemów); 
  • niezawodność (platformą, na której działa oprogramowanie AxxonSoft, są produkty firmy Intel; jest to podstawą niezawodności działania złożonych systemów zawierających bardzo wiele kamer).

Przewodniczący organizacji FIFA Gianni Infantino nazwał zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej najlepszymi w historii. Oprócz tego wysoko ocenił jakość infrastruktury i poziom bezpieczeństwa na stadionach.

AxxonSoft
Tłumaczenie: Andrzej Walczyk

 

Zabezpieczenia 2/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony