Wymagania stawiane rozproszonym systemom rozgłoszeniowym kojarzą się przede wszystkim z niezawodnością działania systemu oraz odpornością na trudne warunki pracy, jednakże obecnie nabywcy takich systemów wymagają przede wszystkim wysokiej jakości dźwięku, zapewniającego słuchaczom również odpowiednie wrażenia słuchowe, oraz prostej instalacji i takiego wyglądu, który jest łatwy do zharmonizowania z nagłaśnianymi przestrzeniami
Na potrzeby użytkowników wymagających dynamicznego dźwięku, o czystej barwie, firma Bosch przygotowała nową serię dwudrożnych głośników sufitowych.
Seria LC2, sygnowana znakiem Premium-sound, to idealne rozwiązanie do klubów fitness, w których dynamika niskich częstotliwości pomaga w zachowaniu rytmu ćwiczeń. W restauracjach wyrafinowany dźwięk serii LC2 stworzy klimat muzyczny współgrający z doznaniami smakowymi, a zastosowanie serii LC2 w pubach przyczyni się do zwiększenia zadowolenia klientów uwielbiających karaoke.
Fot. 1. Rodzina głośników LC2
Każdy głośnik posiada własną, zespoloną na stałe, metalową obudowę, zapewniającą zawsze takie same parametry akustyczne głośnika, bez względu na miejsce zamocowania. Głośnik jest przymocowywany za pomocą trzech zaczepów zatrzaskowych. Znajdujący się w zestawie pierścień typu C wraz ze wspornikiem panelowym umożliwia bezpieczną instalację głośnika w sufitach podwieszanych, wykonanych z delikatnych materiałów. W komplecie z głośnikiem dostarczany jest szablon ułatwiający wycięcie odpowiedniego otworu w suficie. Wybór trybu pracy głośnika odbywa się za pomocą przełącznika znajdującego się pod maskownicą, co ułatwia dokonywanie korekty wyboru mocy po zainstalowaniu głośnika.
Fot. 2. Zasilanie głośników za pomocą systemu Praesideo
Rys. 1. Przykładowe ustawienie korekcji dla głośnika LC2-P60G6-10
Nowa seria głośników obejmuje sześć modeli – dwudrożne głośniki pełnopasmowe z przetwornikami 4-, 8- i 12-calowymi oraz 10-calowy subwoofer (głośnik superniskotonowy).
LC2-PC30G6-4 to głośnik sufitowy z przetwornikiem 4-calowym oraz głośnikiem wysokotonowym z tytanową powłoką o mocy 30 W / 15 W / 7,5 W / 3,75 W (1,88 W tylko przy 70 V), który może pracować również w trybie 8Ω. Pasmo przenoszenia w zakresie 65 Hz–20 kHz może zostać uzupełnione przez 10-calowy subwoofer LC2-PC60G6-10 o mocy 60 W/30 W/15 W (7,5 W tylko przy 70 V), którego efektywne pasmo przenoszenia wynosi 45 Hz–150 Hz (-10 dB). 10-calowy głośnik z dużą amplitudą wychylania membrany skutecznie przenosi niskie częstotliwości, zapewniając odpowiednią dynamikę utworów muzycznych.
Zastosowanie subwooferów w systemach emisji tła muzycznego umożliwia wykorzystanie takich systemów do emitowania muzyki z gwarancją naturalnego brzmienia.
Model z przetwornikiem 8-calowym i 19-milimetrowym głośnikiem wysokotonowym jest dostępny w trzech odmianach.
Fot. 3. Głośniki serii LC1
Pierwsza z nich to LC2-PC30G6-8 o mocy 30 W / 15 W / 7,5 W / 3,75 W (1,88 W tylko przy 70 V) z pasmem przenoszenia 50 Hz–20 kHz. Przetwornik niskotonowy zapewnia bardzo dobrą reprodukcję niskich częstotliwości. W przypadku zastosowania systemu w aplikacjach do przekazywania muzyki zalecane jest użycie subwoofera.
LC2-PC30G6-8L jest głośnikiem przeznaczonym do instalacji w sufitach podwieszanych z ograniczoną przestrzenią międzystropową (głębokość montażowa identyczna, jak w przypadku mniejszego głośnika LC2-PC30G6-4).
Do pomieszczeń z trudną akustyką lub pomieszczeń z wysokimi sufitami najlepszy jest głośnik LC2-PC60G6-8H. Poprzez cofnięcie głośnika w obudowie kąt rozproszenia dźwięku został ograniczony do 75 stopni. Wyeliminowano w ten sposób zjawisko niepożądanych odbić fali akustycznej. Ograniczenie kąta rozproszenia jest przydatne również w pomieszczeniach, w których wymagane jest nagłośnienie bezpośrednio sąsiadujących ze sobą powierzchni, które nie są od siebie odseparowane.
Największym głośnikiem serii LC2 jest LC2-P60G6-12 z 12-calowym przetwornikiem o mocy 64 W / 32 W / 16 W / 8 W (4 W tylko przy 70 V). Głośnik zapewnia ciśnienie 100 dB (1 W/1 m). Ponadto w obudowie głośnika znajduje się otwór o średnicy 3/8", umożliwiający podwieszenie głośnika z wykorzystaniem nagwintowanego pręta. Taki sposób montażu przy masie głośnika wynoszącej 13,3 kg może być jedynym sposobem jego zamocowania.
Głośnik jest przeznaczony do stosowania w obiektach z wysokimi sufitami oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży poziom ciśnienia akustycznego, np. w obiektach z wysokim poziomem tła.
We wszystkich obiektach, w których wymaga się wierności odtwarzanej muzyki, zalecane jest zastosowanie systemu zasilania mocą Plena lub Praesideo. Najpopularniejszym sposobem zasilania głośników jest użycie wzmacniaczy miksujących systemu Plena – PLE-2MA lub PLE-1MA – o mocach od 30 W do 240 W. Wzmacniacze miksujące umożliwiają proste i łatwe zarządzanie dźwiękiem, wymagane w takich obiektach, jak biura, restauracje, hotele, szkoły, sale konferencyjne itp.
Bardziej zaawansowanym systemem zasilania jest Praesideo, w którym wzmacniacze PAM mają zaimplementowany moduł DSP dla każdego kanału wejściowego. Moduł DSP udostępnia użytkownikowi filtry dolno- i górnoprzepustowe, filtry dolno- i górnopółkowe oraz trzypunktowy korektor dźwięku z predefiniowanymi częstotliwościami regulacji wraz z edycją dobroci filtrów i wzmocnienia.
Na zrzucie ekranowym, pokazano przykładowe ustawienie korekcji oraz filtrów dla głośnika LC2-P60G6-10 (subwoofera).
Filtry górno- i dolnoprzepustowe służą do ograniczenia pasma częstotliwości przenoszonych przez głośnik. Im węższe pasmo głośnik przenosi, tym jego bardziej efektywna jest jego praca. Dobroć filtru jest parametrem determinującym zakres częstotliwości działania filtru.
Podczas projektowania systemów nagłośnieniowych na równi z parametrami muzycznymi ważny jest wygląd głośnika oraz czas niezbędny do jego zainstalowania.
Firma Bosch ma w swojej ofercie serię sufitowych głośników modułowych, oznaczonych symbolem LC1. Seria ta obejmuje cztery głośniki o mocach od 6 W do 24 W. Uzyskała ona certyfikat CNBOP.
Głośniki LC1-WM06E8 i LC1-UM06E8 mają przetworniki jednostożkowe o mocy 6 W, a modele LC1-UM12E8 i LC1-UM24E8 to konstrukcje dwudrożne o mocach odpowiednio 12 W i 24 W.
Ujednolicone wymiary osłony serii LC1 umożliwiają stosowanie głośników o różnych parametrach akustycznych w tym samym pomieszczeniu z zachowaniem jednolitego wyglądu systemu nagłośnieniowego.
Głośniki LC1 idealnie nadają się do otwartych pomieszczeń o nieregularnych kształtach, w których konieczne jest zastosowane przetworników, które generują różne poziomy ciśnienia akustycznego.
Doskonała reprodukcja mowy oraz dźwięku predestynuje serię LC1 do zastosowań wewnętrznych w biurach, lokalach gastronomicznych i usługowych.
Konstrukcja obudowy głośnika wraz z odpowiednimi akcesoriami umożliwia wybór różnych sposobów montażu.
Wspornik montażowy LC1-MMSB jest wyposażony w dwa zaczepy sufitowe. Można przykręcić go do cienkich sufitów za pomocą dwóch wkrętów. Konstrukcja wspornika umożliwia montaż linki zabezpieczającej.
Fot. 4. Wspornik montażowy LC1-MMSB
Pierścień montażowy LC1-CMR z tworzywa ABS jest wyposażony w dwa zaciski i umożliwia szybką instalację głośnika w płycie sufitowej. W połączeniu z osłoną tylną LC1-CBB chroni głośnik przed spadającymi przedmiotami i pyłem oraz zapobiega przedostawaniu się dźwięku przez wnęki sufitu do sąsiednich obszarów.
Pierścień montażowy jest wyposażony również w dwa zatrzaski w kształcie litery V, przeznaczone do mocowania sprężyn głośnikowych.
Fot. 5. Pierścień montażowy LC1-CMR w połączeniu z tylną osłoną LC1-CBB
Puszka do montażu powierzchniowego LC1-CSMB z tworzywa ABS służy do przymocowania głośników do ścian i litych sufitów. Metalowy zestaw LC1-MSK umożliwia jednopunktowe podwieszenie puszki z głośnikiem.
Fot. 6. Puszka do montażu powierzchniowego LC1-CSMB
Głośniki są połączone w osłonie przeciwpożarowej LC1-MFD za pomocą złącza ceramicznego o innowacyjnych cechach (zgłoszenie patentowe). Osłona umożliwia użycie głośnika w aplikacjach DSO.
Do mocowania głośników LC1 w sufitach podwieszanych z delikatnego materiału służy zestaw LM1-TB. Zestaw zawiera pierścień C i dwie szyny, dzięki którym ciężar głośnika zostaje rozłożony na sufitowe szyny nośne.
Fot. 7. Połączenia głośnikowe w osłonie przeciwpożarowej LC1-MFD
Zamówione głośniki wraz z odpowiednimi akcesoriami do zamocowania są pakowane osobno, w sposób odpowiadający prawidłowej kolejności montażu poszczególnych elementów. Takie rozwiązanie nie tylko skraca czas instalacji, ale również zmniejsza ryzyko uszkodzenia poszczególnych części.
Systemy głośnikowe serii Premium-sound, łącząc w sobie konstrukcję dostosowaną do montażu rozproszonego, specyficznego dla dźwiękowych systemów ostrzegawczych, oraz parametry elektroakustyczne, pozwalające na odtwarzanie muzyki ze wszystkimi jej niuansami, umożliwiają tworzenie prawdziwie profesjonalnych systemów nagłośnienia obiektów, również dla celów artystycznych.
Fabian Ukleja
Bosch Security Systems
Zabezpieczenia 2/2010