Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Przemysłowy system komunikacji wewnętrznej

Printer Friendly and PDF

Rola człowieka w nowoczesnym przedsiębiorstwie, pomimo coraz większej automatyzacji, nadal pozostaje nie do przecenienia. Dlatego też szczególnego znaczenia nabiera zapewnienie pracownikom szybkiego, sprawnego i niezawodnego systemu komunikacji, dzięki któremu nie tylko zostanie poprawiona efektywność, ale wzrosną także komfort i bezpieczeństwo pracy. Spośród dostępnych na rynku technologii komunikacyjnych w trudnych warunkach przemysłowych, szczególnie dobrze sprawdzają się systemy typu interkom austriackiej firmy Commend, której przedstawicielem w Polsce jest firma C&C Partners Telecom.

System Commend - elastyczność i funkcjonalność

Wymagania stawiane systemom komunikacyjnym przez współczesny przemysł są bardzo wysokie, dlatego też firma Commend stworzyła nowoczesny i elastyczny system łączności wewnętrznej cechujący się dużą niezawodnością i unikatowymi rozwiązaniami takimi jak technologie Open Duplex czy Intercom over IP.

 

System przemysłowy Commend ma budowę modułową, co pozwala na tworzenie zarówno małych, jak i wielkich, składających się z kilku tysięcy stacji, sieci komunikacji wewnętrznej. Architektura gwiazdy zapewnia dużą niezawodność, a dwużyłowe okablowanie ogranicza koszty instalacji systemu. Dostępna duża liczba kart rozszerzeń pozwala na rozbudowę o dodatkowe funkcje, a także integracje z innymi systemami funkcjonującymi na terenie przedsiębiorstwa (np. z analogowymi i cyfrowymi [ISDN] centralami telefonicznymi czy z systemami radiotelefonicznymi). Dzięki dużemu wyborowi stacji i ich modułowej budowie możliwe jest ścisłe dopasowanie do różnych warunków i lokalizacji, nie wyłączając stref zagrożonych wybuchem.

Właściwie wszystkie funkcje systemu są dostępne z poziomu programu konfiguracyjnego, dzięki czemu możliwe jest szybkie i proste nadzorowanie systemu z jednego miejsca oraz adaptowanie go do zmieniających się wymagań.

Przemysłowe stacje interkomowe

Specyfika przemysłowa, a w szczególności hałas i niekorzystne warunki otoczenia, stawiają wysokie wymagania, którym starali się sprostać konstruktorzy firmy Commend. Opracowane przez nich stacje serii EE8000 charakteryzują się wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Przede wszystkim stacje te mają w pełni modułową budowę, dzięki czemu można ściśle dopasować parametry do wymagań. Dzięki zastosowaniu technologii DSP możliwa jest programowa zmiana m.in. czułości mikrofonu w zakresie aż 30 dB oraz wykorzystanie zalet technologii Open Duplex. Wbudowany wzmacniacz klasy D o mocy 25 W zapewnia bardzo dobrą słyszalność nawet przy bardzo dużym natężeniu hałasu. Duże przyciski, z dwukolorowym podświetlaniem LED, ułatwiają korzystanie ze stacji, nawet w przypadku stosowania rękawic ochronnych. Każdy z przycisków może być dowolnie skonfigurowany, a jedną stację można wyposażyć w 50 swobodnie programowalnych klawiszy.

Obudowa stacji wykonana została z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym w dobrze widocznym kolorze pomarańczowym i charakteryzuje się klasą szczelności IP65.

System Commend - praktyczne możliwości

Poza stroną techniczną także bogata funkcjonalność jest atutem przemysłowych systemów Commend. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć:

- szybkie połączenie punkt - punkt. Wciśnięcie jednego przycisku inicjuje połączenie,

- rozmowę prowadzoną w „naturalny" sposób (Open Duplex) w trybie głośnomówiącym, nawet przy dużym hałasie,

- rozbudowany tryb wywołań grupowych, dzięki któremu możliwe jest zastąpienie systemów PA (powiadamiania publicznego, od ang.: Public Address),

- możliwość wprowadzenia do systemu zewnętrznych sygnałów audio, np. wybranych stacji radiowych lub zakładowego radiowęzła,

- tryb konferencyjny umożliwiający stałą łączność pomiędzy wybranymi stacjami, np. wzdłuż jednej linii produkcyjnej,

- możliwość integracji z innymi systemami, np. SSP, w celu automatycznego rozgłaszania komunikatów (np. o ewakuacji na wypadek pożaru),

- możliwość sterowania innymi elementami z poziomu stacji interkomowej (np. załączaniem oświetlenia, otwieraniem bram, barier itp.).

W przypadku rozbudowanych systemów możliwe jest zastosowanie dedykowanego oprogramowania wizualizacyjnego lub integracja z istniejącymi już w danym obiekcie systemami SCADA, nadzorującymi zbieranie danych i sterowanie procesem technologicznym lub produkcyjnym (z ang.: Supervisory Control And Data Acquisition).

Należy też wspomnieć, że rozwiązania firmy Commend charakteryzują się wielopoziomową samokontrolą. Wszystkie linie sygnałowe są stale monitorowane, a dodatkowe mechanizmy nadzoru, takie jak audiomonitoring i system kontroli układu mikrofon - głośnik, pozwalają na natychmiastowe wykrycie najdrobniejszej usterki i zgłoszenie jej.

Podsumowanie

W dzisiejszym przemyśle system łączności to nie tylko sposób na komunikację, to także skuteczny środek na zwiększenie efektywności i wzrost wydajności, oraz, co równie istotne, inwestycja w bezpieczeństwo pracownika. Dlatego ważne jest, aby stosowane rozwiązania charakteryzowały się funkcjonalnością, niezawodnością i intuicyjnością obsługi. Z pewnością przemysłowe systemy Commend spełniają wszystkie te kryteria.

Open Duplex - technologia oparta na cyfrowym przetwarzaniu sygnału, zapewniająca możliwość jednoczesnego mówienia i słuchania bez konieczności ręcznej kontroli kierunku rozmowy. Dodatkowa funkcja eliminacji szumu otoczenia pozwala na wygodną konwersacje nawet przy dużym hałasie.

Intercom over IP - rozwiązanie pozwalające na podłączenie stacji interkomowej bezpośrednio do sieci typu Ethernet i komunikacji z serwerem systemu Commend za pomocą protokołu IP. Umożliwia to budowanie rozproszonego systemu łączności z wykorzystaniem globalnego zasięgu Internetu.

Przemysław Kaźmierczak 

C&C Partners Telecom

www.commend.pl

Zabezpieczenia 4/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony