Otworzywszy dziś skrzynkę na listy, dowiedziałem się, że mogę stać się posiadaczem tostera, wystarczy, że kupię pralkę marki X. Nic mnie to nie będzie kosztować, wszystko gratis. Zacząłem się zastanawiać, cóż znaczy słowo „gratis". Absolutnie nic. Przyzwyczailiśmy się do szukania gwiazdki przy każdym napisie „Promocja", wiedząc, że nie ma nic za darmo.
Mimo to my w firmie Next!, dzięki uprzejmości redakcji Zabezpieczeń, postanowiliśmy przy okazji wydania nowych wersji oprogramowania, rozdać je za darmo. Wszystkim, którzy są zainteresowani, proponujemy lekturę niniejszego artykułu i zainstalowanie oprogramowania z dołączonej płyty CD.
Historia
Dla większości z Was jesteśmy producentem Kronosa - oprogramowania integrującego dla stacji monitoringu. To tylko część prawdy. Zadomowieni w branży ochrony jesteśmy twórcami także innych aplikacji kierowanych na ten rynek. Trzon firmy stanowią osoby, które w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku i na początku obecnego pracowały w średniej wielkości agencji ochrony na południu Polski. Dwudziesty pierwszy wiek postawił przed nami zadanie dostosowania przestarzałych rozwiązań technicznych i informatycznych do szybko zmieniających się potrzeb klientów. Zaczęliśmy szukać różnych rozwiązań, pytać o nie i wreszcie je testować. Przez rok szukaliśmy rozwiązania stworzonego przez ludzi znających zagadnienie monitoringu, jak i będących ekspertami do spraw programowania. Efektem rocznych poszukiwań była decyzja: zróbmy to sami. Odeszliśmy z firmy i najpierw we dwójkę, potem w trzy osoby, powołaliśmy do życia firmę „Next!". Był rok 2002.
Teraz, po pięciu latach, jest nas ośmioro. Grupa składa się z ludzi zafascynowanych nowymi technologiami i chcących tworzyć nowatorskie rozwiązania. Jednym z efektów jest Kronos. System, który przoduje w innowacyjności, oferując to, co w konkurencyjnych systemach wprowadzane jest dopiero po kilku latach.
Fakty
Oprócz tego, że wszystko jest gratis, przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko jest naj. Tymczasem rzeczywistości nie budują reklamy, tylko fakty. Stąd garść faktów.
O użyteczności oprogramowania Kronos świadczy liczba jego użytkowników i tempo ich przybywania. Naszych rozwiązań używa dziś około 100 firm. Dokładnej liczby nie znamy, gdyż nasze programy są rozdawane w znacznej części za darmo i często dopiero po czasie dowiadujemy się, kto z nich korzysta. Stąd liczba faktycznych użytkowników może znacznie przekraczać podaną na początku wartość.
Są z nami zarówno duże, jak i średnie agencje ochrony, takie jak: Impel, G4S Litwa, Sezam, Ajax, Ascopol, Argos Kielce, Komes, Era Chorzów, Nordserwis, Alkon Szczecin, są też mniejsze, ale prężnie się rozwijające, jak: Ad Ochrona czy Arma Krosno. Nie mamy tyle miejsca na łamach, by wymienić wszystkich użytkowników oprogramowania Kronos. Wiele osób poznaliśmy osobiście w trakcie wdrożeń. Zawsze najważniejsze są dla nas partnerskie i bliskie relacje z naszymi klientami, niezależnie od ich wielkości, co pozwoliło nam zbudować z nimi partnerskie i bliskie relacje. To dla nas najważniejsze, bo tylko tą drogą możemy budować rzeczywiście użyteczne aplikacje. Jesteśmy obecni także za granicą: w Czechach, na Ukrainie, na Litwie, w Gruzji, Mołdawii, Austrii, a ostatnio nawet w RPA i Chinach. Naszym udziałem są również wdrożenia nietypowe, dla takich klientów jak:
- Grupa Żywiec - chyba pierwszy w naszej branży monitoring środowiska wykorzystujący urządzenia eCoder przesyłające sygnały przez sieci Ethernet,
- Rafineria Lotos,
- Największy port Marynarki Wojennej RP,
- Port Lotniczy Okęcie w Warszawie. Wszędzie tam wybrano Kronosa jako platformę dla nowoczesnego centrum monitorowania.
I na koniec przedmiot szczególnej dumy i znak jakości naszych produktów - współpraca z innymi twórcami urządzeń i programów do monitoringu. Jesteśmy partnerami m.in. Jablotronu, Messera, Gorke Electronic czy EBS. Firmy te w dużej mierze zaprzestały rozwoju własnego oprogramowania na rzecz naszych produktów. Warto podkreślić, że w większości przypadków było to skutkiem wnikliwych testów rozwiązań naszych i konkurencji, co wskazuje wyraźnie na jakość, możliwości i elastyczność naszej oferty.
Rys. 1. Dwie metody obsługi błędów w Kronos LT
Kronos LT
Wracając jednak do oferty gratisowej. Po długim, prawie dwuletnim oczekiwaniu zasadniczo przebudowaliśmy ofertę dla mniejszych agencji ochrony (do 500 obiektów chronionych). Przedstawiamy nasze najmłodsze dziecko: Kronosa LT 2.0. Nowa wersja jest jeszcze prostsza w obsłudze i ma jeszcze większe możliwości. Najważniejsze jednak jest to, że nadal nie zmieniła się polityka dotycząca tego produktu, pozostał on darmowy dla agencji ochrony do zabezpieczania 100 obiektów.
Dzięki niemu można bez kosztów rozpocząć monitoring w sieci GSM SMS/GPRS, gdyż odbiorniki stacji bazowych są zastępowane w takich przypadkach przez nasze sterowniki.
Program ten jest jednostanowiskowy i pozwala zintegrować do czterech odbiorników stacji bazowych takich producentów jak:
- Radio: Dyskam, Gorke, Messer, Nokton (w sieciach zarówno bez inteligentnych retransmiterów, jak i z nimi), Esom, Visonic, KP, Link, Stekop.
- Telefon: Dyskam, Nokton, Satel, Esom, Visonic, SurGard, Stekop, Security, Optoscan.
- GSM/GPRS: Pronal, EBS, Keratronik, Jablotron, Esom, Dyskam, Ambra, Informer, Optoscan oraz praktycznie każdy typ modułu przesyłający SMS/CLIP.
- Internet: EBS, eCoder.
Jak tylko pojawiają się nowe urządzenia, uzupełniamy listę sterowników. Istotne jest, że wszystkie sterowniki są wypróbowane i działają w wielu agencjach ochrony.
W zakresie nowych funkcjonalności dodaliśmy wiele mechanizmów znanych z dużych i płatnych systemów, czyli: monitoring środowiska, podgląd z kamer, rozsyłanie maili i SMS-ów, generowanie alarmów zadaniowych, nawiązywanie i odbieranie połączeń głosowych. Wprowadziliśmy też modyfikacje czyniące wersję LT bardziej dopasowaną do potrzeb małych i samodzielnych centrów monitoringu, które nie korzystają z usług wykwalifikowanej kadry informatycznej. Pojawiły się m.in. gotowe szablony urządzeń, tworzenie kopii zapasowych bezpośrednio z programu, a także import i eksport części danych. Wprowadziliśmy ikony wykonanych czynności (komiks), jest już tablica synoptyczna, okno informujące o nowym alarmie, nowa pula zestawień, hurtownia danych osobowych i generowanie alarmów zleconych. Zmieniliśmy obsługę trybu serwisowego i dodaliśmy dwa interfejsy obsługi alarmów. Zasadniczych zmian jest ponad 30. Wszystkie te zmiany zostały jednak dokonane z uwzględnieniem zachowania maksymalnej prostoty obsługi. Produkt nadal pozostał, jak to ktoś określił: „do opanowania w ciągu godziny i to bez instrukcji obsługi".
Kronos NET
To nasz okręt flagowy i zarazem starszy brat wersji LT. Nie należy jednak mylić tych produktów i traktować Kronosa LT jako okrojonego Kronosa NET, ponieważ są to dwa niezależne programy. Ich cechą wspólną jest podobny interfejs użytkownika, ułatwiający przejście z wersji okrojonej na pełną, bez konieczności ponownego szkolenia operatorów, oraz pewna grupa funkcjonalności.
Reszta to już same różnice. Przede wszystkim Kronos NET przeznaczony jest dla dużych i średnich agencji ochrony. Odzwierciedla to wydajność programu. Tysiąc alarmów obsługiwanych na jednym stanowisku oraz kilka tysięcy obiektów chronionych w bazie, nie jest niczym szczególnym.
Program cechuje duże bezpieczeństwo i stabilność. Wydaje się to oczywiste, ale niestety, jak pokazuje praktyka, element ten na etapie doboru platformy do monitoringu jest często ignorowany. W przypadku Kronosa NET podejście autorów programu do tych aspektów skutkowało powstaniem unikatowej technologii buforów, możliwościami zdalnej kontroli i diagnozowania systemu oraz architekturą opartą o zarządzanie rezerwowymi niezależnymi elementami systemu. Efektem tego jest świadectwo kwalifikacyjne Techom klasa 4. Dodatkowo produkt nasz objęty jest polisą ubezpieczeniową w zakresie OC przez firmę Allianz, co jest ewenementem na rynku.
Ponadto Kronos NET to mnóstwo funkcjonalności pozwalających na oferowanie nowych usług i redukcję kosztów. Z jednej strony, mamy możliwość daleko idącej integracji, i to nie tylko urządzeń, ale także monitoringu obiektów stałych, ruchomych, środowiska, telewizji i strażników. Z drugiej to łączenie oddziałów i firm, wyniesione stanowiska, retransmisje zdarzeń do podwykonawców i na straże, dostęp klientów przez Internet (oczywiście nie przez zachęcające do włamań serwery www), usługi SMS, końcówki na palmtopach oraz wiele innych. Platforma ta wspiera także procesy zarządzania agencją ochrony. Miesięcznie wprowadzanych jest ponad 20 nowych funkcjonalności i modyfikacji. Trudno omówić tak obszerny system w kilku zdaniach. Jeśli są Państwo nim zainteresowani, prosimy o kontakt w celu umówienia bezpłatnej prezentacji i testów.
Kronos Guard LT
Prostota i możliwości. Te dwa słowa idealnie oddają ideę Kronosa Guard LT. Program ten to pierwsze na świecie komercyjnie oferowane narzędzie do obsługi urządzeń Active-Guard, na bieżąco kontrolujące pracę strażników.
Z naszych informacji wynika, że jest to obecnie najbardziej popularny i rozpowszechniony wśród klientów program dla tych urządzeń. Aplikacja powstała na zlecenie i jest wynikiem wyboru firmy Next! jako dostarczyciela platformy programowej. Tak jak w przypadku Kronosa LT, zdecydowaliśmy się rozdać program za darmo z otwartym limitem na 100 urządzeń. Wyczerpuje to potrzeby większości firm na rynku polskim, nie ponoszą one kosztów zakupu oprogramowania.
Oczywiście program oferuje pełne wsparcie dla funkcjonalności ukrytych w urządzeniu. Znajdziemy tu wygodne definiowanie ścieżek obchodów, które polega tylko na określeniu godziny ich rozpoczęcia i typu zastosowanego kalendarza, a także możliwość retransmisji do innych systemów, jak np.: SIMS. Program wraz z instrukcją obsługi znajduje się na dołączonej płycie.
Kronos Guard NET
Jest tym dla Kronosa Guard LT, czym Kronos NET dla Kronosa LT. To pełna i wielostanowiskowa wersja programu do monitoringu strażników. To program, który silnie ewoluuje w kierunku dużej platformy dla ochrony fizycznej i będzie alternatywą dla firm, które nie są zainteresowane pełną integracją wszystkich systemów, wykorzystującą Kronosa NET.
Urządzenia i programy specjalistyczne
Dążąc do kompleksowej obsługi naszych klientów, służymy pomocą w doborze rozwiązań sprzętowych i ich zakupie zarówno w zakresie infrastruktury informatycznej, jak i urządzeń do transmisji. Dzięki naszym kontaktom z producentami i wiedzy na temat parametrów urządzeń potrafimy wskazać urządzenia najlepiej dopasowane do przedstawionych potrzeb, niezależnie od tego, czy potrzebne są moduły do monitoringu przez GPRS i Ethernet, systemy radiowe, urządzenia do kontroli strażników, monitoringu środowiska, czy też moduły do śledzenia pojazdów.
Wykonujemy także specjalistyczne oprogramowanie na zlecenie. Są to zarówno aplikacje do obiegu dokumentów, jak i zaawansowane systemy monitoringu. Wszystko zależy od inwencji i zleceniodawców. Zapewniamy profesjonalizm, doświadczenie, zespół ludzi, serwis i stały rozwój zleconego oprogramowania.
Spotkajmy się
Trudno w kilku słowach przedstawić ofertę firmy Next!, wszystkie produkty, doświadczenie i nas samych. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Z chęcią przyjedziemy do Państwa lub zaprosimy Was do naszej siedziby.
mgr inż. Bartłomiej Dryja
Współwłaściciel NEXT!
Zabezpieczenia 3/2007