Rośnie w Polsce liczba osiedli mieszkaniowych, na których instalowane są systemy monitoringu wizyjnego. Niektóre nowobudowane osiedla od razu wyposażane są w takie systemy. Jest to dodatkowy czynnik zachęcający potencjalnych nabywców do kupna lokali. Jeśli zamierzamy wyposażyć w taki system osiedle już istniejące, to musimy wcześniej zapoznać się z oczekiwaniami przyszłych użytkowników. Ułatwi to wybranie kamer i sposobu ich rozmieszczenia, a także wybór odpowiedniego rejestratora. Wykorzystanie technologii IP znacznie upraszcza instalację rozproszonego systemu monitoringu, który może objąć swoim zasięgiem budynki znacznie od siebie oddalone. O ile instalacja na nowo wybudowanym osiedlu nie sprawia większych problemów, o tyle modernizacja istniejącego systemu monitoringu wymaga przeprowadzania dokładnej analizy jego funkcjonowania.
Firma Bestgo.pl otrzymała zlecenie zainstalowania systemu monitoringu wizyjnego na terenie osiedli mieszkaniowych dwóch spółdzielni: w Jelczu – Laskowicach oraz we Wrocławiu. W Jelczu – Laskowicach instalacja miała objąć zarówno kilkadziesiąt już istniejących budynków, jak i nowe osiedle z sześcioma budynkami, natomiast we Wrocławiu były to dwa nowe osiedla obejmujące siedem budynków.
Głównym celem wdrożenia systemów było podwyższenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców poprzez nadzorowanie wjazdów na teren osiedla, placów zabaw, parkingów oraz miejsc szczególnie narażonych na kradzieże czy dewastację mienia, a więc obszarów wymagających dużego zagęszczenia kamer – zarówno obrotowych, jak i stacjonarnych.
Rozwiązanie
Na terenie osiedla spółdzielni w Jelczu-Laskowicach istniał już wcześniej zbudowany system monitoringu wykorzystujący transmisję radiową. Użyte tam urządzenia narzucały ograniczenia, takie jak spore opóźnienia w transmisji i stopklatki. Ponadto jakość transmitowanego materiału była zależna od pogody. Postanowiono gruntownie zmienić infrastrukturę i, za radą Bestgo.pl, wykorzystać światłowodową transmisję sygnału wizyjnego ze wszystkich kamer bezpośrednio do centrum monitoringu. Rozwiązało to wszystkie problemy z jakością obrazu, a cały system monitoringu znacznie zyskał na funkcjonalności i sprawności.
Urządzenia umożliwiające podgląd obrazów w centrum monitorującym oraz archiwizację materiału wizyjnego zostały zainstalowane w szafach typu rack umieszczonych w profesjonalnych serwerowniach – z klimatyzacją i zasilaniem awaryjnym.
Korzyści
Korzyści, jakie osiągnięto dzięki uruchomieniu systemu monitorującego, mają wymiar społeczny, przede wszystkim prewencyjny. Ze zgromadzonego materiału wizyjnego bardzo często korzystają służby mundurowe czy pracownicy administracji spółdzielni. Wielokrotnie udało się zidentyfikować sprawców zdarzeń właśnie dzięki tym nagraniom.
Na obu osiedlach mieszkaniowych zastosowano kamery firmy ACTi – w sumie 92 kamery IP. Wybrano trzy modele kamer, w tym kamery szybkoobrotowe, kompaktowe kamery 4-megapikselowe oraz kamery typu bullet o rozdzielczości 1.3 Mpix. Kamery ACTi zostały wybrane ze względu na wysoką rozdzielczość i jakość obrazu, duży wybór modeli oraz możliwość zasilania kamer metodą PoE. Dodatkowym atutem tego rozwiązania było współdziałanie kamer ACTi z różnymi systemami rejestracji obrazu, dzięki czemu inwestor miał bardzo duży wybór dostępnych na rynku rejestratorów. Ponadto kamery ACTi są objęte trzyletnią gwarancją z możliwością przedłużenia jej do ośmiu lat. Inwestor zdecydował się na zastosowanie rejestratorów firmy QNAP z procesorem Intel Core 2 Duo 2.8 GHz ze względu na ich niezawodną pracę i dużą wydajność. Rejestratory QNAP umożliwiają rejestrację obrazu o bardzo wysokiej rozdzielczości (do 8 Mpx). W projekcie systemów monitoringu dla wymienionych osiedli zastosowano modele 24- i 40-kanałowe umieszczone w obudowie typu rack. Wybrano modele z ośmioma kieszeniami na dyski SATA hot-swap. Rejestrator QNAP VioStor umożliwia długoterminową rejestrację obrazu o bardzo wysokiej rozdzielczości. Możliwość zastosowania wybranej konfiguracji macierzy RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 5+, RAID 6, JBOD, Single Disk) daje w efekcie wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Ważna była także możliwość wykorzystania inteligentnej analizy obrazu.
Infrastruktura sieciowa
W systemie zastosowano nowe przełączniki Cisco z serii Catalyst, umożliwiające tworzenie sieci szkieletowej o przepustowości 10 Gb/s, oraz zasilanie kamer metodą PoE.
Przełączniki Cisco Catalyst obsługują połączenia głosowe, wizyjne i połączenia związane z transmisją danych. Do ich głównych zalet należą kompleksowe funkcje związane z komunikacją, udoskonalone zabezpieczenia, łatwa konfiguracja oraz wysoki stopień niezawodności.
Wypowiedź instalatora
Istotnym wyróżnikiem naszej firmy jest jakość usług, która przekłada się na zadowolenie naszych klientów. Aby nie zmagać się z awariami, inwestujemy w nowoczesne technologie i markowy sprzęt. Nasza kadra przechodzi gruntowne szkolenia. Techniką cyfrowej transmisji dźwięku i obrazu zajmujemy się od 2007 roku. Nasza wiedza z zakresu budowy sieci i zasad budowy systemów monitoringu wizyjnego znacząco przyczyniła się do wzrostu sprzedaży tego rodzaju usług. Mamy rozwiązania przeznaczone zarówno do małych, jak i dużych instalacji, a dodatkowo zapewniamy serwis na najwyższym poziomie.
Obecnie realizujemy równolegle kilka projektów na terenie Dolnego Śląska i optymistycznie patrzymy w przyszłość tego segmentu rynku.
Paweł Ruszczyński
Bestgo.pl
Wypowiedź dystrybutora
Dzięki bogatemu asortymentowi oferowanych urządzeń służących do budowy systemów monitoringu wizyjnego klienci firmy FEN mają możliwość skomponowania odpowiednich dla nich systemów IP z wykorzystaniem rozwiązań różnych producentów.
Doskonałym przykładem jest połączenie kamer IP firmy ACTi z sieciowym rejestratorem QNAP. Dzięki dostępnemu dla wszystkich zestawowi narzędzi programistycznych SDK (Software Development Kit) kamery ACTi mogą być bardzo łatwo dodawane do systemów rejestracji obrazu innych producentów. Ponadto zarówno rejestratory QNAP, jak i kamery ACTi są zgodne ze standardem ONVIF. Spółdzielnie mieszkaniowe, które zdecydowały się na zainstalowanie systemów monitoringu wizyjnego z kamerami ACTi, są bardzo zadowolone z osiągniętego rezultatu. Co najważniejsze, sieciowy system monitorujący wielokrotnie sprawdził się i umożliwił wykrycie sprawców zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.
Zastosowanie kamer megapikselowych oraz kamer obrotowych PTZ sprawiło, iż do obserwacji całego obszaru osiedla zastosowano trzykrotnie mniej kamer niż potrzeba w przypadku systemów analogowych proponowanych przez konkurencję. Administracja budynków, policja i straż miejska są zadowolone z wysokiej jakości rejestrowanego obrazu, dzięki której identyfikacja sprawców wykroczeń nie sprawia im problemów.
Anna Twardowska
Monitoring IP Business Unit Manager
Konsorcjum FEN
Zabezpieczenia 1/2013