Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Transmisja bezprzewodowa obrazu i dźwięku 5,8 GHz

Printer Friendly and PDF

 

Nowoczesny monitoring? Co to takiego? Nowoczesny, czyli taki, który z miesiąca na miesiąc, z roku na rok spełnia coraz większe oczekiwania klientów. Rozpowszechnienie monitoringu spowodowało rozwój technologii, w tym również bezprzewodowych.

 

W życiu codziennym stosowane od dawna systemy bezprzewodowe upraszczają obsługę wielu urządzeń. Zapewne wielu z nas ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez telefonów bezprzewodowych, zdalnego sterowania bramą garażową czy też zwykłego pilota do telewizora. I choć prościej byłoby podłączyć je kablem, wielu wybiera rozwiązania bezprzewodowe. Tak też jest z monitoringiem. Wielu z instalatorów i ich klientów wybiera systemy bezprzewodowe. Dlatego firma „3D" od kliku lat produkuje systemy bezprzewodowe. Najpierw były to systemy pracujące w paśmie 1,2 GHz, potem 2,4 GHz, a obecnie poszerzyliśmy swoją ofertę o systemy pracujące w paśmie 5,8 GHz. Kilkuletnie doświadczenie w produkcji systemów bezprzewodowych transmisji obrazu i dźwięku stawia nas na pozycji lidera w tej dziedzinie.

Charakterystyka systemu transmisyjnego 5,8 GHz - RTR05-h

Obecnie korzysta się z dwóch technologii transmisji wideo: analogowej i cyfrowej, jednak stosowane są do realizacji innych funkcji - transmisja analogowa w układach lokalnych, cyfrowa - na większe odległości. W paśmie 2,4 GHz urządzenia analogowe i cyfrowe pracują jednocześnie co zwiększa liczbę zakłóceń. Pasmo 5,8 GHz charakteryzuje się rozdziałem transmisji cyfrowych (Internet itp.) od analogowych, co zdecydowanie ogranicza liczbę zakłóceń.

Bezprzewodowy system transmisji obrazu i dźwięku 5,8 GHz (RTR05-h CAMSAT) oparty na nowoczesnej technologii i rozbudowanej obróbce sygnału wizyjnego poprawia jakość sygnału oraz eliminuje interferencje. Zestaw w wersji podstawowej (nadajnik i odbiornik w obudowie hermetycznej, zintegrowane z anteną kierunkową) uzyskuje transmisję do 2000 metrów. Zastosowanie dodatkowych anten kierunkowych (zewnętrznych) może transmisję zwiększyć nawet do 5000 metrów. Zestaw pozwala na wybór aż ośmiu kanałów pracy oraz na integrację rozbudowanych systemów. Charakter pasma 5,8 GHz nakazuje bezwzględnie przestrzegać widzialności anteny nadawczej z odbiorczą. Praca urządzeń tego typu pozbawiona jest konieczności posiadania zezwoleń, natomiast samo urządzenie posiada wiele dokumentów potwierdzających zgodność z przepisami (Zgodny z FCC - Federal Communications Commission rozdział 15.247 (ISM), Zgodny z IC - Industry Canada RSS-210, RSS-139 oraz znak CE).

Odbiornik RT05-h i nadajnik TR05-h zostały zaprojektowane jako kontynuacja i rozwinięcie idei bezprzewodowego przesyłu sygnałów audio i wideo głównie na potrzeby telewizji przemysłowej. Są to 8-kanałowe urządzenia. Użytkownik może wybrać manualnie jeden z ośmiu kanałów pracy za pomocą nastawników (5733, 5752, 5771, 5790, 5809, 5828, 5847, 5866 MHz). Posiadają one wejścia/wyjście wideo oraz dwa wejścia/wyjścia audio, pozwalają przesłać sygnał dźwiękowy stereo. Do gniazda wideo odbiornika możemy podłączyć odbiornik telewizyjny, magnetowid, rejestrator, a do gniazda wideo nadaj­nika - sygnał z kamery (b/w, color), tunera, magnetowidu czy innego źródła. Urządzenia zasilane są napięciem DC 12 V, 500 mA.

Pobór prądu odbiornika to 170 mA, nadajnika: 140 mA. Zestaw transmisyjny umieszczony jest w obudowie hermetycznej (IP 67), więc nadaje się do zastosowań ze­wnętrznych i pracuje w temperaturach od -20°C do +70°C.

System RTR05-h jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczą podstawy wiedzy o systemach bezprzewodowych, np. o obsłudze RTR02-h CAMSAT - bezprzewodowego systemu transmisyjnego pracującego w paśmie 2,4 GHz (wykonanie hermetyczne) oraz wnikliwa lektura instrukcji.

Co dalej po systemie RTR05-h, jaki rozwój?

Podążając za potrzebami nowoczesnego monitoringu, firma „3D" z Bydgoszczy planuje w najbliższym czasie wprowadzić do sprzedaży bezprzewodowe moduły telemetryczne, zapewniające zdalną obsługę kamer obrotowych, stosowanych coraz częściej w monitoringu dużych obiektów. Wspomniane moduły telemetryczne pracują w dozwolonych pasmach 433 MHz; 868 MHz; 2,4 GHz; 5,8 GHz, umożliwiają transmisję danych w standardzie RS485 z wykorzystaniem protokołu np. PELCO D lub innych. Będzie to nasze własne rozwiązanie konstruktorskie, oparte na wieloletniej pozycji w branży, doświadczeniu i wysoko wykwalifikowanej grupie specjalistów.

Jowita Kuczyniecka 

„3D" Bydgoszcz

www.3D.com.pl

Zabezpieczenia 4/2007 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony