Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Firmy Samsung i Securitec Systems tworzą wysokiej jakości wizyjny system dozorowy w sortowniach APC Overnight

Printer Friendly and PDF
fot1

Fot. 1. Sortownia APC Overnight w Cannock

Securitec Systems utrzymuje partnerskie kontakty z działem profesjonalnych zabezpieczeń w firmie Samsung Techwin. Ta współpraca zaowocowała stworzeniem sieciowego systemu dozorowego w nowo budowanej sortowni APC Overnight w Cannock.

Jeszcze niewiele lat temu jedynym celem stosowania wizyjnych systemów dozorowych w sortowniach i centrach dystrybucyjnych było odstraszanie potencjalnych złodziei i przeciwdziałanie kradzieżom przesyłek. Mimo to, nawet w przypadku właściwej lokalizacji oraz poprawnej regulacji kamer analogowych, jakość obrazów uzyskiwanych tradycyjnymi metodami była niewystarczająca do rzetelnej oceny sytuacji w obiekcie, a z całą pewnością nie pozwalała na identyfikację osób podejrzanych o udział w niedozwolonych działaniach. W tamtym okresie od kamer zainstalowanych w sortowniach i centrach dystrybucyjnych nie oczekiwano niczego więcej. Wraz z pojawieniem się tanich kamer megapikselowych oraz dzięki możliwości sterowania tymi kamerami za pośrednictwem sieci IP zwiększył się zakres zastosowań wizyjnych systemów dozorowych. Najlepszym przykładem może być nowa sortownia APC Overnight wybudowana w Cannock w West Midlands. Sieciowy system dozorowy dostarczony przez firmę Samsung nie tylko odstrasza potencjalnych złodziei paczek, lecz także stanowi użyteczne narzędzie usprawniające pracę pracowników sortowni, przez których ręce przechodzi miesięcznie półtora miliona przesyłek. Ponadto system dozorowy umożliwia sprawdzanie, czy w sortowni przestrzega się zasad bezpieczeństwa.

APC Overnight jest największą brytyjską siecią kurierską dostarczającą paczki w trybie jednodniowym, w skład której wchodzi 115 lokalnych sortowni. Ostatnio firma zainwestowała 16,5 milionów funtów w budowę nowego centrum dystrybucyjnego o powierzchni 138 000 stóp kwadratowych, zlokalizowanego w Cannock. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych zostało wymuszone przez ciągle rosnące wymagania rynkowe i przez konieczność utrzymania wysokiego poziomu usług kurierskich.

fot2

Fot. 2. Kamera SND-5061

W projekcie nowego centrum dystrybucyjnego APC Overnight przewidziano możliwość pełnego wykorzystania zalet kamer megapikselowych wytwarzających czytelne obrazy o bardzo wysokiej jakości. Kamery zostały umieszczone w punktach, w których wymagane jest uzyskiwanie obrazów o jakości dowodowej, takich jak miejsca przeładunku paczek przenoszonych przez taśmociągi czy rampy wyładowcze. Wykorzystanie obiektywów zmiennoogniskowych umożliwia powiększanie wybranych fragmentów obrazów obserwowanych miejsc w celu dokładnej oceny przeprowadzanych tam operacji.

– Jedną z podstawowych korzyści wynikających z zastosowania sieciowych systemów dozorowych jest możliwość sterowania kamerami oraz obserwacji obrazów w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do sieci – powiedział Colin Dicken, dyrektor do spraw bezpieczeństwa w firmie APC Overnight. – Oznacza to, że możliwość obserwacji na bieżąco obrazów z kamer oraz obrazów zapisanych w jednostkach pamięciowych systemu ma nie tylko personel pracujący na terenie obiektu, lecz także wszyscy moi współpracownicy, którzy mają dostęp do zasobów systemu za pośrednictwem komputerów PC, laptopów, a nawet smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Mogą oni nadzorować prace przeładunkowe nawet wtedy, gdy przebywają z dala od obiektu.

 APC Overnight przykłada wagę do możliwości śledzenia poszczególnych przesyłek, które przechodzą przez sortownię w Cannock. – Troszczymy się o powierzone nam przesyłki. Dbamy o to, by dotarły one do odbiorców w stanie nienaruszonym i we właściwym czasie – powiedział Colin Dicken. – Dlatego bardzo ważna jest możliwość identyfikacji każdej z paczek przechodzących przez naszą sortownię. Osiągamy ją dzięki powiązaniu wizyjnego systemu dozorowego z naszym wewnętrznym systemem odczytu kodów paskowych. Reklamacje dotyczące zaginięcia lub uszkodzenia paczek mogą być łatwo przeanalizowane. Dostarczone przez firmę Samsung kamery o wysokiej rozdzielczości odgrywają istotną rolę w tym procesie, gdyż umożliwiają zgromadzenie materiału, z którego jasno wynika, jak troskliwie obchodzimy się z przesyłkami od momentu, w którym przekroczą one granicę sortowni w Cannock.

 Na terenie sortowni w Cannock zainstalowano w sumie 124 kamery Samsung. Dokonała tego firma Securitec Systems, która jest certyfikowanym partnerem Samsunga, w ramach kontraktu na projekt i instalację wizyjnego systemu dozorowego. Kamery zostały rozmieszczone w taki sposób, by zarówno na terenie sortowni, jak i w jej najbliższym otoczeniu nie występowały martwe pola nie objęte obserwacją. – Jak zwykle w przypadku tego rodzaju inwestycji bardzo istotne są etapy badań wstępnych i projektowania instalacji – powiedział Martin Kadir, pracownik firmy Securitec Systems. – Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru rodzaju i liczby kamer poświęciliśmy wiele czasu na zbadanie obiektu. Musieliśmy przewidzieć, jakie funkcje będą pełnić kamery zainstalowane w poszczególnych punktach oraz na jakie warunki oświetleniowe i środowiskowe natrafią te kamery. Należy pamiętać, że część z nich obserwuje tereny wokół sortowni.

fot3

Fot. 3. Colin Dicken

61 spośród wszystkich zainstalowanych kamer należy do serii Samsung LiteNet, z czego 36 to kamery kopułkowe typu SND-7061 o rozdzielczości 3 megapiksele, przy czym mogą one pracować w standardzie Full HD. Kolejnych 25 kamer to modele kopułkowe SND-5061 o rozdzielczości 1.3 megapiksela. Wszystkie z wymienionych kamer mają obiektywy o ogniskowej regulowanej w zakresie od 3 mm do 8 mm i mogą być zasilane metodą PoE. Mają one także typowe funkcje maskowania stref prywatności, detekcji ruchu, detekcji sabotażu oraz automatycznej zmiany trybu pracy z kolorowego na monochromatyczny i odwrotnie, w zależności od zmieniających się warunków oświetleniowych. Wszystkie modele są zgodne ze specyfikacją ONVIF i wykorzystują metody kompresji obrazu H.264 i MJPEG, dzięki czemu możliwa jest jednoczesna transmisja obrazów różniących się poklatkowością i kompresją do różnych lokalizacji.

Do grupy pozostałych 124 kamer należą zarówno kamery stacjonarne, jak i szybkoobrotowe kamery kopułowe PTZ. Parametry każdej z nich zostały odpowiednio dobrane do specyfiki miejsca instalacji i do wymagań użytkowych stawianych przez APC Overnight. Do zapisu obrazów ze wszystkich kamer wykorzystywane są rejestratory sieciowe Samsung, które mogą być obsługiwane za pomocą darmowego oprogramowania Samsung Security Manager. Operatorzy systemu mogą przeglądać zarówno bieżące obrazy z kamer, jak i obrazy archiwalne.

 

Samsung Techwin Europe, Poland
e-mail: marcin.kucharski@samsung.com
tel.: +48 222 050 777
www.samsung-security.pl

 

Zabezpieczenia 1/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony