Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Fundacja Enzo Hruby’ego i Samsung Techwin pracują nad poprawą poziomu bezpieczeństwa w Katedrze Narodzin św. Marii w Mediolanie

Printer Friendly and PDF
fot1

Fot. 1. Katedra w Mediolanie

Od ponad sześciu wieków mediolańska katedra słynie jako miejsce o wspaniałej architekturze i jest znana z wyjątkowego zbioru rzeźb. Stanowi również jeden z symboli miasta.

Incydent, jaki zdarzył się w lipcu 2013 roku, pokazał, że konieczna jest poprawa poziomu bezpieczeństwa w katedrze. W związku z tym Fundacja Enzo Hruby’ego – europejski i włoski lider w dziedzinie zabezpieczania miejsc historycznych oraz wystaw artystycznych – we współpracy z działem profesjonalnych systemów bezpieczeństwa Samsung Techwin podjęła działania mające na celu zainstalowanie najnowocześniejszego systemu telewizji dozorowej w tym prestiżowym obiekcie.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że możemy zaoferować usługi naszemu miastu – powiedział Carlo Hruby, wiceprezes Fundacji Enzo Hruby’ego. – Projekt ten to instalacja systemu nadzoru wizyjnego dla unikatowego zabytku architektury, symbolu Mediolanu, oraz pewnego obszaru miasta, w którym przebywają na co dzień zarówno jego obywatele, jak i turyści. Obecnie telewizja dozorowa to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi systemów bezpieczeństwa, a projekt ten jest świetnym przykładem współpracy sektora publicznego i prywatnego. Zastosowano w nim najnowocześniejsze technologie, których połączenie dało policji niezastąpione narzędzie, wspomagające ją w wypełnianiu swoich obowiązków.
– Najnowsze rozwiązania, jakie zastosowano w tym projekcie, mają na celu ochronę miejsc uwielbianych przez wszystkich obywateli Mediolanu – powiedział Fabio Andreoni, menedżer Samsung Techwin we Włoszech. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy właśnie tu zaprezentować opracowaną przez nas technologię oraz sposób jej efektywnego wykorzystania. Zainstalowany przez nas system pomoże służbom ochrony w sprawniejszym wykonywaniu pracy. W szerszej perspektywie poprawi to również jakość życia mieszkańców Mediolanu, gdyż poprawa poziomu bezpieczeństwa Piazza del Duomo przyczyni się do bardziej efektywnego zarządzania tym obszarem miasta. Przełoży się na zwiększenie liczby gości odwiedzających to miejsce, a dzięki temu zwiększą się przychody mieszkańców. Jak wykazaliśmy, możemy szybko i efektywnie osiągnąć ważne cele, pozostając jednocześnie w harmonii z przestrzenią publiczną i poczuciem prywatności.

Projekt zabezpieczeń katedry w Mediolanie

Aby zapewnić bezpieczeństwo budynku oraz monitorować jego otoczenie i tarasy dachowe, zainstalowano nowoczesny system nadzoru wizyjnego składający się z dwudziestu zdalnie zarządzanych kamer HD, przystosowanych do pracy w warunkach nocnych i działających w trybie ciągłym.

Dwanaście kamer zostało zainstalowanych w najważniejszych punktach wokół katedry i zapewnia pełne pole obserwacji bez martwych stref. Siedem dalszych kamer wraz z dodatkową kamerą obrotową HD zainstalowano na tarasach widokowych, dzięki czemu środkowa część budynku została w całości objęta nadzorem wizyjnym.

Wszystkie kamery mają wbudowany oświetlacz pracujący w podczerwieni, umożliwiający prowadzenie obserwacji w nocy. Nie było zatem konieczności zmiany sposobu oświetlenia oraz instalacji dodatkowej infrastruktury oświetleniowej wokół katedry i na tarasach widokowych. Obrazy z kamer są transmitowane do lokalnego posterunku policji oraz do regionalnej komendy policji, gdzie w połączeniu z obrazami z innych kamer monitoringu miejskiego poddawane są przetwarzaniu za pomocą oprogramowania służącego do analizy treści obrazu. Oprogramowanie to pozwala automatycznie wychwytywać podejrzane obiekty w polu widzenia kamer. Służby zarządzają łącznie 1300 kamerami, a za całość projektu odpowiada Umbra Control z Perugii.

– W naszym projekcie ważne jest to, że chronimy nie tylko sam budynek, ale także plac oraz obszar wokół katedry – powiedział Angelo Caloia, wiceprezes Venerable Duomo Factory. Co roku katedrę odwiedza pięć milionów osób, a prognozy na rok 2015 przewidują, że przez jej drzwi przejdzie ich dwadzieścia milionów. Obsługa ciężko pracuje, aby zarówno katedra, jak i wszystkie dwanaście towarzyszących jej budynków były w pełni dostępne dla zwiedzających. Jest to możliwe również dzięki odpowiedniemu poziomowi bezpieczeństwa, jakie zapewnia nowy system. Ma to znaczenie nie tylko dla samej katedry, bowiem system będzie intensywnie wykorzystywany podczas zbliżającej się wystawy Expo 2015. Możemy więc tylko dziękować tym, którzy – jak Fundacja Enzo Hruby’ego i Samsung Techwin – są gotowi dzielić z nami trudy tego zadania.

fot2

Fot. 2. Kamera SNP-6200RH

System bezpieczeństwa muzeum katedralnego

Praca Fundacji Enzo Hruby’ego i firmy Samsung Techwin nie kończy się jedynie na projekcie związanym z zabezpieczeniem mediolańskiej katedry i jej dziedzictwa. Obie firmy są również zaangażowane w zabezpieczanie Muzeum del Duomo, które zostało otwarte 4 listopada, po ośmiu latach prac renowacyjnych.
System bezpieczeństwa spełnia wymagania wynikające z charakteru budynku, włącznie z wymaganiami dotyczącymi estetyki instalacji w budynku, w którym mieszczą się eksponaty świadczące o ponadczterystuletniej historii katedry. Muzeum posiada pokaźny zbiór tkanin ozdobnych, rzeźb, modeli architektonicznych, obrazów, witraży, kotar oraz innych dzieł wymagających przygotowania specyficznego systemu, który zapewni im bezpieczeństwo.

W tym celu zastosowano najnowszej generacji kamery Samsung Techwin o rozdzielczości Full HD, w których wykorzystany został nowy procesor przetwarzający obraz – WiseNet 3. Gwarantuje to, że system dostarcza obraz najwyższej jakości oferuje optymalne wykorzystanie kompresji i pasma sieciowego. Kamery zostały dobrane do poszczególnych miejsc zarówno ze względu na wygląd zewnętrzny, jak i na ich parametry. W większości są to kamery kopułkowe z oświetlaczami IR, przystosowane do pracy wewnątrz pomieszczeń. Część z nich stanowią kamery z obiektywami typu rybie oko, które obserwują całe pomieszczenia. Muzeum składa się z 26 pomieszczeń o powierzchni łącznej 2000 m2. Wszystkie kamery wysyłają strumienie wizyjne do jednostki centralnej, jaką stanowią trzy rejestratory sieciowe Samsung Techwin SRN-1000.

Fundacja Enzo Hruby’ego

Fundacja Enzo Hruby’ego została założona w Mediolanie sześć lat temu z inicjatywy rodziny Hrubych oraz firmy HESA. Zawdzięcza swoją nazwę założycielowi oraz obecnemu prezesowi – Enzo Hruby’emu, który pod koniec lat 60. XX wieku rozpoczął sprzedaż elektronicznych systemów bezpieczeństwa we Włoszech, wprowadzając na rynek pierwszy taki system. Fundacja ma na celu promowanie zabezpieczania dóbr kultury przed kradzieżami i wandalizmem przez stosowanie właściwie dobranych systemów bezpieczeństwa wykorzystujących najnowszą technologię. Fundacja Enzo Hruby’ego bierze udział w zapewnianiu bezpieczeństwa dziedzictwu historycznemu i artystycznemu Włoch poprzez instalację systemów podnoszących poziom bezpieczeństwa budynków oraz eksponatów. Pracuje ona również nad nietypowymi instalacjami przeznaczonymi do 

fot3

Fot. 3. Kamera SNO-6084R

ochrony dzieł sztuki, wykorzystującymi systemy sygnalizacji włamania i napadu, telewizję dozorową i ochronę przeciwpożarową. Po zakwalifikowaniu obiektu do kategorii wymagającej zastosowania odpowiednich zabezpieczeń fundacja kontaktuje się z renomowanymi instalatorami systemów bezpieczeństwa i przygotowuje odpowiednie projekty. Fundacja uczestniczyła w pracach zabezpieczających takie eksponaty jak Całun Turyński, eksponowany w czasie rozbudowy katedry w Turynie, i rękopisy Biblioteki Watykańskiej w trakcie procesu cyfryzacji przeprowadzanej w ramach Fundacji Cini, a także takie obiekty jak Biblioteka Świętego Franciszka w Asyżu, Wieża Asinelli w Bolonii i Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. Realizacja ważnych i prestiżowych projektów nie powoduje jednak, że fundacja ogranicza się jedynie do tych najważniejszych akcji. Zawsze jest gotowa chronić dziedzictwo, które niektórzy mogą uznawać za mniej ważne, a które stanowi wielką wartość dla kraju.

Tak samo jak projekty instytucjonalne, Fundacja Enzo Hruby’ego promuje studia, badania, seminaria, konwencje i publikacje dotyczące bezpieczeństwa oraz traktujące o optymalnym wykorzystaniu dostępnych technologii. Inicjatywy fundacji obejmują również nagradzanie wyróżniających się instalatorów nagrodą H D’Oro oraz publikację oficjalnego czasopisma fundacji: EHF – Security for Culture.

Produkty Samsung Techwin wykorzystane w projekcie katedry mediolańskiej

Ochrona obwodowa:

  • 12×SNO-6084RP, kamera IP z IR 2MP 1080p Full HD.

Taras katedry:

  • 4×SNO-6084RP, kamera IP z IR 2MP 1080p Full HD;
  • 1×SNP-6200RHP, kamera szybkoobrotowa IP
  • z IR 2MP 1080p Full HD.

Rejestracja w katedrze:

  • 1×SRN-1000, rejestrator sieciowy.

Muzeum:

  • 74×SNO-6084RP, kamera IP z IR 2MP 1080p Full HD;
  • 2×SNF-7010P, wewnętrzna kamera IP z obiektywem rybie oko 2MP 1080p Full HD 360°.

Rejestracja w muzeum:

  • 3×SRN-1000, rejestrator sieciowy na 64 kamery.

 

Samsung Techwin Europe, Poland
e-mail: marcin.kucharski@samsung.com
tel.: +48 222 050 777
http://www.samsung-security.pl


Zabezpieczenia 2/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony