Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Dobór rozwiązań współtworzących inteligentny dom

Printer Friendly and PDF

Co współtworzy inteligentny dom? Zestaw rozwiązań, dzięki którym funkcjonowanie w domu i jego otoczeniu jest przyjemniejsze, łatwiejsze, bardziej intuicyjne i przede wszystkim bardziej ekonomiczne. Dzięki systemowi inteligentnego sterowania budynkiem można na bieżąco śledzić informacje o różnych parametrach wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu i rozwiązań, aby funkcjonowanie całości było dla nas satysfakcjonujące? Na rynku jest ich wiele, ale warto zainwestować w te sprawdzone i zaufać firmom, które mają w swoim dorobku udział w utworzeniu wielu inteligentnych budynków. Dostępny na rynku sprzęt można podzielić na przewodowy i bezprzewodowy. Przed decyzją o wyborze rozwiązań z dziedziny automatyki budynkowej warto przeanalizować, co ma być sterowane i ile funkcji ma mieć system. Ważna jest również powierzchnia budynku. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosowane są rozwiązania przewodowe, instalacje są rozbudowane, a poszczególne elementy systemu muszą być połączone za pomocą kabli. W mieszkaniach można zastosować rozwiązania bezprzewodowe.

Od czego zacząć?

Najpierw należy wybrać firmę oferującą usługi elektrotechniczne, która zaprojektuje nam profesjonalną instalację elektryczną oraz teletechniczną. Tradycyjne projekty elektryczne nie zawierają rozbudowanych rozwiązań, a liczba wyrysowanych w nich punktów elektrycznych jest zazwyczaj bardzo ograniczona. Profesjonalny projektant we współpracy z inwestorem jest w stanie zaprojektować system inteligentnego domu z uwzględnieniem znanych mu, sprawdzonych elementów i jednocześnie dostosować projekt do wymagań klienta.

Fot. 1. Przycisk sterujący

 

Dobór sprzętu

W branży działa wiele firm. Warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania producentów, którzy posiadają wymagane certyfikaty oraz wytwarzają urządzenia, które pozwolą rozbudowywać system według własnych potrzeb.

Czym możemy sterować w inteligentnym domu?

Sterowanie oknami i roletami 

Głównym punktem sterowania systemem KNX jest panel lub tablet. Możemy na nim zaprogramować scenariusze, dzięki którym rolety będą się podnosiły i zamykały o danych godzinach. Jesteśmy poza domem, a chcemy, żeby symulowana była nasza obecność w domu? Nic prostszego. Wystarczy zastosować scenariusz, zgodnie z którym rano uchylą się rolety zewnętrzne, późnym popołudniem włączy się lampka, a wieczorem rolety zasuną się. Możliwe jest sterowanie nie tylko roletami zewnętrznymi, ale również markizami czy zasłonami.

Sterowanie ogrzewaniem 

Gdy będziesz otwierać okno, system może dać znać, że należy wyłączyć ogrzewanie w danym pomieszczeniu. Warto zainwestować w czujniki, które sygnalizują otwieranie okien. Każdy inteligentny budynek jest wyposażony w przyciski do sterowania termostatami, dzięki którym system będzie utrzymywał temperaturę na zaprogramowanym przez nas poziomie – np. w ciągu dnia, kiedy jesteśmy w pracy, temperatura będzie nieco obniżona, po południu, kiedy domownicy zjeżdżają się do domu, temperatura wzrośnie, a w nocy znów się obniży.

Fot. 2. Ładowarka USB, iDock

 

Sterowanie oświetleniem

Przychodzisz do domu, zmęczony po pracy. Wybierasz scenariusz „relaks”. Światła delikatnie się ściemniają, włącza się światło w salonie, a w tle rozbrzmiewa muzyka. To jedna z możliwości, którą daje nam automatyka budynkowa – tworzenie scenariuszy zależnych od sytuacji czy pory dnia. W każdym nowoczesnym domu warto zastosować ściemniacze oświetlenia, które umożliwiają regulację poziomu naświetlenia pomieszczenia.

System alarmowy i monitorowanie

System alarmowy to integralna część inteligentnego budynku. Jest wiele czujek, które służą do wykrywania intruzów i innych zagrożeń, np. wynikających z ulatniania się gazu czy z obecności czadu lub dymu. W sprzedaży dostępne są urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Powinniśmy zastosować jak najwięcej czujek, które zadbają o nasze bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach zarówno budynki użyteczności publicznej, jak i domy jednorodzinne wyposażone są w kamery. Na etapie projektowania instalacji elektrycznej warto wziąć pod uwagę montaż kabli do systemu wizyjnego. Jeśli nie mamy wystarczającego budżetu, nie trzeba od razu montować kamer, ale warto mieć już przygotowane zaplecze do ich montażu. Oczywiście, jak zawsze, warto wybrać markowe urządzenia. Kamery można zamontować na elewacji lub na słupach, zależnie od wielkości budynku. System alarmowy i kamery zabezpieczają, odstraszają potencjalnych złodziei i dają komfort psychiczny mieszkańcom.

Fot. 3. Przycisk sterujący

 

Multiroom

Dzięki systemowi multiroom muzyka może docierać do każdego pomieszczenia w domu. Obecnie na etapie projektowania instalacji elektrycznej większość osób decyduje się na rozprowadzenie kabli akustycznych oraz późniejszy montaż głośników nasufitowych. Jeśli mamy zaplanowany większy budżet, warto rozważyć montaż głośników niewidzialnych – wmontowany w ścianę sprzęt dźwiękowy nie będzie zajmował zbędnego miejsca i z pewnością zrobi ogromne wrażenie na gościach. Wybór sprzętu elektroakustycznego jest olbrzymi i pozwala dobrać urządzenia zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i dla audiofilów.

Stacje pogodowe, system domofonowy, kino domowe, sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi, fotowoltaika, inteligentne podlewanie ogródka, czujniki wilgoci, instalacja przeciwoblodzeniowa to tylko niektóre spośród licznych rozwiązań stosowanych w inteligentnych budynkach. Wszystko zależy od wyobraźni oraz zasobności portfela. 

Gabriela Michalska

 

Zabezpieczenia 6/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony