Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Od zestawu do systemu

Printer Friendly and PDF

Domofony wideodomofony wideofony Comelit Sprawdzone rozwiązania w nowej stylistyce

Firma Comelit jest jednym z liderów światowego rynku systemów domofonowych i wideodomofonowych. W ciągu 50 lat istnienia wypromowała wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych i projektowych. Ostatnie sukcesy to kolorowy monitor Diva, przykuwający uwagę swoją stylistyką, oraz technologia Simplebus 2, pozwalająca na zbudowanie dwuprzewodowego systemu wideodomofonowego dla 240 użytkowników 

Dużą popularnością cieszą się, również oferowane przez Comelit, zestawy domofonowe i wideodomofonowe dla jednego i dwóch użytkowników, którym poświęcony jest niniejszy artykuł.

Idealkit 5 - to zestawy domofonowe dla jednego lub dwóch abonentów, przeznaczone do instalacji w systemie okablowania tradycyjnego (pięć przewodów). Estetyczny panel wejściowy z ładnie podświetlanymi (niebieski LED) przyciskami i aluminiową pokrywą jest dostępny w zestawach do montażu na- i podtynkowego. Możliwa jest płynna regulacja głośnika i mikrofonu bezpośrednio w panelu wejściowym. Zestaw może być dodatkowo wyposażony w kolejne słuchawki, podstawy nabiurkowe do nich czy brzęczyki montowane w słuchawce, które z powodzeniem zastępują dzwonek lokalny.

Słuchawki Okay standardowo posiadają dwa przyciski, z których jeden służy do otwierania drzwi, a drugi może pełnić dowolną funkcję, np. przy zastosowaniu przekaźnika 1122/A zapalać światło przy wejściu. Możliwe jest dołączenie dodatkowego sygnału wywołania, oddalonego od słuchawki. Maksymalna odległość pomiędzy panelem wejściowym a słuchawką wynosi 200 m.

Idealkit 2 - to zestawy domofonowe dla jednego abonenta do instalacji w systemie okablowania dwuprzewodowego.

Funkcjonalność i wygląd zestawu są podobne jak w zestawie Idealkit 5. Różnicą jest to, że od słuchawki do panelu wejściowego biegną tylko dwa przewody. Takie zestawy są popularne w miejscach, w których ułożono okablowanie z niewystarczającą liczbą żył do montażu zestawu tradycyjnego. Dodatkowo panel wejściowy posiada regulację balansu mikrofon/głośnik, a słuchawka regulację głośności dzwonka. Maksymalna odległość pomiędzy panelem wejściowym a słuchawką wynosi 200 m, natomiast pomiędzy zasilaczem a słuchawką - 50 m.

Bravokit - to zestawy wideodomofonowe dla jednego lub dwóch abonentów do instalacji w systemie okablowania czteroprzewodowego. W zestawach znajdują się monitory Bravo oraz panele wejściowe Powercom. Dla jednego abonenta dostępna jest również wersja wandaloodporna, z panelem wejściowym Vandalcom.

Monitor Bravo Bravo jest nowym monitorem stworzonym z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, które umożliwiły całkowitą zmianę wyglądu oraz znacznie uprościły proces instalacyjny. Bravo ma wymienne wkładki paneli czołowych, co ułatwia dopasowanie wyglądu do każdego wnętrza. Dostępnych jest dziesięć różnych wzorów wkładek paneli.

Monitor jest wyposażony w przycisk otwarcia drzwi, dwa przyciski funkcyjne oraz cztery przyciski do dowolnego wykorzystania (opcja). Dodatkowo zestaw zawiera trzypozycyjny regulator głośności oraz pokrętło jasności obrazu.

Powercom jest panelem wejściowym o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i wzornictwie. Niebieskie podświetlanie diodami LED sprawia, że wygląda on nowocześnie i elegancko. O jego atrakcyjności świadczą też proste, wyraziste i czyste linie, nowa kolorystyka i wysoka jakość użytych materiałów. Jednym z głównych celów projektantów było stworzenie produktu, którego instalacja byłaby jak najbardziej uproszczona.

Panel standardowo posiada diody podczerwieni oświetlające w nocy pole widzenia kamery. Możliwa jest regulacja położenia kamery w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Oprócz podstawowych funkcji dostępnych w większości systemów wideodomofonach zestawy Bravokit są wyposażone w kilka dodatkowych:

  • interkom pomiędzy monitorami (w przypadku zestawu dla jednego użytkownika jest to możliwe po dodaniu dodatkowego monitora lub słuchawki),
  • personalizacja sygnału wywołania - wybór jednego z siedmiu dostępnych sygnałów,
  • funkcja prywatności - pozwalająca na wyłącznie sygnału dzwonka,
  • wejście dzwonka lokalnego - podłączenie przycisku dzwonkowego przy drzwiach wystarcza, aby monitor dzwonił zamiast dzwonka (innym sygnałem niż wywołanie),
  • wyjście sygnału wywołania - pozwala na dołączenie dodatkowego sygnalizatora 1229 oddalonego od monitora,
  • możliwość podłączenia przycisku wyjścia w pobliżu panelu wejściowego.

Zestawy Bravokit można łatwo rozbudowywać, uzyskując w ten sposób dodatkowe funkcje. Dodając zestaw Powercode składający się z puszki podtynkowej, ramki oraz zamka cyfrowego, uzyskuje się możliwość otwierania drzwi kodem cyfrowym.

Schemat podłączenia zestawu Bravokit
Przykładowy schemat podłączenia zestawu Bravokit

Bravokit można rozbudować o dodatkowy panel wejściowy oraz dwa monitory/słuchawki dla każdego abonenta, możliwe jest również podłączenie trzech dodatkowych kamer (np. z systemu telewizji zamkniętej) za pośrednictwem przełącznika 1259/A i oglądanie na monitorze naprzemiennie obrazu z panelu wejściowego i kolejnych kamer zewnętrznych. Wielką zaletą jest możliwość połączenia wielu zestawów w jeden system z wejściem centralnym oraz centralą portierską. Taka konfiguracja może objąć do 30 użytkowników i często znajduje zastosowanie w osiedlach domów jedno- i dwurodzinnych. W typowej konfiguracji dla jednej lub dwóch rodzin odległość pomiędzy panelem wejściowym a ostatnim monitorem może wynosić aż 250 m, a za pomocą wzmacniacza może być zwiększona nawet do 400 m.

Divakit - to luksusowe, kolorowe zestawy wideodomofonowe z panelami Powerom (regulacja położenia kamery i podświetlanie diodami LED) i wyrafinowanymi, bezsłuchawkowymi monitorami Diva. Kolorowy monitor Diva wyposażony został w 3,5-calowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości. Posiada płynną regulację jasności monitora i głośności dzwonienia oraz dwa przyciski do dowolnego wykorzystania. Dostępna jest również funkcja prywatności, której aktywacja wyłącza sygnał dźwiękowy z wywołania. Płytka obudowa o grubości 3 cm pozwala na dyskretny natynkowy montaż monitora. Użycie eleganckiego uchwytu wykonanego z anodowanego aluminium przekształci Divę w wyjątkowo stylowy monitor nabiurkowy.

Zestawy jednorodzinne Divakit występują w konfiguracjach do okablowania tradycyjnego - z kablem koncentrycznym, oraz uproszczonego - 5+n bez kabla koncentrycznego. Zestawy takie można dowolnie rozbudowywać, dołączając kolejne monitory/słuchawki oraz panele wejściowe. W konfiguracji okablowania tradycyjnego można wykorzystać funkcję intercomu.

Dzięki modułowi kamer zewnętrznych możliwy jest sekwencyjny podgląd obrazu z kamery panelu wejściowego oraz zewnętrznych kamer CCTV.

Wszystkie opisane zestawy zawierają urządzenia potrzebne do zbudowania kompletnego systemu (oprócz kabli i zaczepu elektromagnetycznego). Każdy z nich jest przygotowany do instalacji i nie wymaga dodatkowego programowania.
Oprócz wymienionych w artykule zestawów w ofercie COMELIT znajdują się również systemy domofonowe i wideodomofonowe dla większych obiektów, konfigurowane według konkretnych potrzeb użytkownika. Obecnie firma COMELIT przygotowuje bardziej rozbudowane zestawy przeznaczone dla większej liczby użytkowników. Będą dostępne na początku 2007 roku.

Krzysztof Borkiewicz
Sebastian Potrząsaj
Alarmnet

Zabezpieczenia 6/2006 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony