Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zabezpieczenia kart elektronicznych - nadruk UV - EDIsecure

Printer Friendly and PDF

 

Niniejszym artykułem rozpoczynamy serię publikacji o najnowszych zabezpieczeniach kart elektronicznych. Problem z niedozwolonym kopiowaniem spędza sen z oczu nie tylko producentom filmowym. Na długiej liście tych, którzy nie mogą z tego powodu zasnąć, są również użytkownicy i dostawcy kart elektronicznych. Na szczęście ci ostatni są w położeniu o tyle lepszym, że najnowsze technologie dostarczają coraz to bardziej skutecznych rozwiązań w dziedzinie zabezpieczeń przed nieuprawnionym kopiowaniem.

W niniejszym krótkim opracowaniu przyjrzyjmy się technologii nadruku UV, a więc nadruku widzianego w obszarze promieniowania światła ultrafioletowego.

Zasada fizyczna jest prosta: do wykonywania nadruku UV, czy to na banknotach, czy właśnie na kartach elektronicznych, używa się specjalnego atramentu lub farby, która jest niewidzialna. Promieniowanie ultrafioletowe (długość fali 100-380 nm) może powodować świecenie, tj. fluorescencję wielu substancji chemicznych. W praktyce farbę UV ogląda się, oświetlając ją wiązką światła o kolorze fioletowym, które powoduje świecenie substancji chemicznych zawartych w niewidzialnej gołym okiem farbie.

Na kartach elektronicznych stosowano dotychczas metodę pokrywania fragmentu powierzchni nadrukiem wykonanym barwnikiem UV, który można zobaczyć po oświetleniu go specjalnym światłem. Barwnik zakrywał przy tym inne informacje, tj. określony obszar karty musiał być wydzielony wyłącznie do zabezpieczenia nadrukiem UV. Nowość, którą proponuje firma Digital Identification Solutions, polega na zastosowaniu wnikania (dye-sublimation) barwnika UV w powierzchnię karty lub folii re-transferowej (PVC) razem z barwnikiem widzialnym gołym okiem.

 

Innowacje

- Barwnik UV znajduje się pod powierzchnią karty, dzięki czemu jest niewidoczny nawet przy silnym oświetleniu słonecznym. Normalne drukarki dokonują nadruku UV na powierzchni, przez co nadruki mogą być nieznacznie widoczne przy ustawieniu karty pod odpowiednim kątem do promieniowania słonecznego, które przecież obejmuje spektrum ultrafioletu. Taśma barwiąca UV używana do nadruków posiada filtr UV. Odczytanie nadruku możliwe jest tylko przy użyciu specjalnego oświetlenia (w praktyce latarki lub lampki UV), które daje silniejszą wiązkę ultrafioletu niż światło słoneczne.

- Drukarka automatycznie drukuje w ultrafiolecie specjalny numer u góry karty, który jednoznacznie identyfikuje m.in. numer seryjny urządzenia drukującego, co może być nieocenioną pomocą w przypadku konieczności określenia, na którym egzemplarzu drukarki karta została wydrukowana. Drukowania numeru nie można zablokować. Nadruk projektowany jest przy pomocy najnowszej wersji oprogramowania EDISecure.

- Nadruk jest możliwy w 256 odcieniach - jakość fotografii twarzy nie powinna być kwestionowana nawet przez osoby przesadnie dbające o swój wygląd.

Technologia wyżej opisanego nadruku UV dostępna jest w firmie Digital Identification Solutions, której partnerem w Polsce jest EDP Support Polska (adres: ul. Chłapowskiego 33, 02-787 Warszawa, tel.: 022 644 51 53, faks: 022 644 31 04, www.edps.com.pl).

Securex 2008 - Pawilon 3A, stoisko nr 106

 
Janusz Sałaciński

EDP Support Polska
edps

Zabezpieczenia 2/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony