Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Axis Communications proponuje przyszłościowe rozwiązania do kontroli dostępu

Printer Friendly and PDF

W 1996 roku firma Axis, lider na rynku sieciowych systemów wizyjnych, wprowadziła na rynek pierwszą na świecie kamerę sieciową. Od tego czasu stale tworzy innowacyjne produkty, przyczyniając się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa milionów osób na całym świecie. Dbając o nieprzerwany rozwój, opracowaliśmy bazujące na protokole IP rozwiązania z dziedziny kontroli dostępu, które cechują się otwartością i elastycznością oraz stanowią alternatywę dla systemów tradycyjnych.

Produkty firmy Axis Communications przeznaczone do systemów kontroli dostępu sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach – od identyfikacji osób i kontroli wejść po zaawansowane zarządzanie dostępem i integrację z innymi systemami zarządzania bezpieczeństwem. Obecnie posiadamy w naszej ofercie takie urządzenia sieciowe jak kontrolery drzwi, domofony, czytniki kart oraz moduły przekaźnikowe wejścia i wyjścia.

Fot. 1. Oznaczenia kolorami ułatwiają uruchomienie systemu z kontrolerem AXIS A1001

 

Tradycyjne systemy kontroli dostępu mają scentralizowane moduły sterujące, które są połączone kablami z urządzeniami peryferyjnymi. Mają zamkniętą strukturę i nie można ich łatwo rozbudowywać. Wraz z sieciowym kontrolerem drzwiowym AXIS A1001 pojawiły się alternatywne, skalowalne rozwiązania do systemów kontroli dostępu.

Sieciowy kontroler drzwi AXIS A1001 umożliwia zastosowanie dowolnie wybranego rodzaju systemu kontroli dostępu. Ta dowolność wynika z zasady działania sieci IP. Podobną drogę rozwoju przeszły niegdyś wizyjne systemy dozorowe firmy Axis. Otwarty interfejs API Axis ułatwia dobór sprzętu oraz oprogramowania pochodzącego od firm partnerskich.

Co równie istotne, umożliwia też integrację z innymi sieciowymi systemami bezpieczeństwa oraz aplikacjami pochodzącymi od różnych producentów bez konieczności stosowania kosztownych urządzeń pełniących funkcję mostu łączącego systemy.
AXIS A1001 jest produktem umożliwiającym stworzenie systemu kontroli dostępu z wykorzystaniem rozwiązań innych producentów. Sprawdzi się zarówno w małych instalacjach, jak i w zaawansowanych systemach bezpieczeństwa.

Konwencjonalne produkty i systemy kontroli dostępu są zwykle projektowane i optymalizowane pod kątem dużych instalacji, obsługujących setki drzwi i tysiące uwierzytelnień, a oprogramowanie bywa trudne w obsłudze. Z drugiej strony na rynku jest popyt na produkty do instalacji małych, zwykle obejmujących nie więcej niż kilkanaście drzwi. Mając to na uwadze, opracowaliśmy platformę Entry Manager, która powstała, aby umożliwić sprawne  zarządzanie dostępem właśnie w niewielkich instalacjach. Jest to gotowe do użycia rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Można je zastosować w miejscach, w których potrzebne są tylko podstawowe funkcje związane z kontrolą dostępu, np. w biurach i sklepach. W przypadku większych systemów wymagających kompleksowego programowania otwarty interfejs aplikacji AXIS A1001 umożliwia partnerom firmy Axis (Application Development Partners) tworzenie systemów kontroli dostępu dostosowanych do specyficznych wymagań konkretnych użytkowników.

Fot. 2. Sieciowy kontroler drzwi AXIS A1001

 

Dzięki okablowaniu strukturalnemu oraz oznakowaniu poszczególnych połączeń kolorami urządzenia Axis można łatwo zainstalować. Wykorzystanie zasilania metodą PoE upraszcza okablowanie i zmniejsza koszty instalacji systemu.

Uruchomienie systemu kontroli dostępu, którego elementem jest kontroler drzwiowy AXIS A1001, jest proste dzięki asystentowi konfiguracji i wcześniej wspomnianym złączom z oznaczeniami barwnymi. Sieciowy kontroler drzwiowy AXIS A1001 jest przystosowany do instalacji nad sufitem podwieszanym. Obudowa urządzenia jest wykonana z materiału spełniającego wymogi normy UL2043 dotyczącej testów pożarowych, określającej warunki wydzielania ciepła oraz dymu dla produktów zainstalowanych w zamkniętych przestrzeniach. W czasie pożaru następuje stopienie obudowy, a nie jej spalenie.

Inteligentne rozwiązania IP pozwalają na decentralizację systemu, która ułatwia jego instalację oraz późniejszą rozbudowę. Zastosowanie platformy AXIS Entry Manager eliminuje konieczność użycia centralnego modułu sterującego bądź serwera. Każdy sieciowy kontroler drzwiowy AXIS A1001 jest wyposażony w pamięć i procesor. Nadmiarowe dane systemowe, a także dane dotyczące uwierzytelnień oraz konfiguracji podlegają automatycznej synchronizacji we wszystkich urządzeniach w systemie.
Umożliwiamy całkowicie swobodną rozbudowę systemu. Czynności tak proste jak objęcie kontrolą kolejnych drzwi w małej firmie lub tak zawiłe jak integracja z wizyjnym systemem dozorowym w rozległym obiekcie są możliwe do zrealizowania z użyciem kontrolera AXIS A1001.

Axis Communications

 

Zabezpieczenia 3/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony