Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczeństwo w hotelach

Printer Friendly and PDF

Dla niektórych z nas hotel to drugi dom. Dla mnie również. W hotelu chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, podobnie jak w domu. Przekonaj się, w jaki sposób można skutecznie zadbać o bezpieczeństwo hoteli i innych obiektów noclegowych, wykorzystując rozwiązania firmy Hanwha Techwin.

Monitorowanie

Bogata oferta kamer Hanwha Techwin umożliwia budowę wizyjnych systemów dozorowych, w których uzyskuje się obraz o rozdzielczości od 2 do 12 megapikseli. Najnowsze kamery z serii X z procesorem DSP WiseNet 5 gwarantują najwyższą jakość obrazu. Dzięki funkcji WDR pozwalającej uzyskać obraz o dynamice 150 dB obserwacja mocno oświetlonych wejść do zacienionych obiektów czy przeszklonych przestrzeni nie stanowi problemu. Dzięki bardzo wysokiej czułości matrycy można instalować kamery na zewnątrz obiektów bez konieczności dodatkowego doświetlania. Stabilizacja żyroskopowa gwarantuje obraz o doskonałej stabilności, np. w przypadku kamer zamontowanych na wysokich słupach oświetleniowych. Kompresja metodą H.265 oraz transmisja WiseStream II powoduje redukcję wymaganego pasma o 75% w porównaniu z kompresją H.264 i umożliwia ograniczenie potrzebnej przestrzeni dyskowej.

Fot. 1. Kamera kopułkowa QND-7080R z kompresją H.265

 

Miejsca, które trzeba obserwować na obrazie o bardzo dużej rozdzielczości, to np. recepcja czy hotelowy bar. To zadania dla kamer serii P. Określenie liczby i rodzaju banknotów przy kasie jest warunkiem właściwej obsługi zgłoszeń reklamacyjnych klienta, a identyfikacja twarzy jest podstawą działań odpowiednich służb, jeśli dojdzie do incydentu wymagającego śledztwa. Funkcja Hallway View (obrót obrazu o 90 lub 270 stopni) gwarantuje efektywną obserwację korytarzy i ciągów komunikacyjnych. Kamery z serii Q sprawdzą się tam, gdzie nie jest wymagana analiza treści obrazu. Niewielkie wymiary, estetyczny wygląd i atrakcyjna cena to ich cechy szczególne.

Kamery należące do serii P, m.in. hemisferyczny model PNF-9010R i czteroobiektywowy, panoramiczny PNM-9020V, nadają się do obserwacji dużych przestrzeni, takich jak hol główny, restauracja czy patio.

Windy także wymagają nadzoru. W nich doskonale sprawdzą się kamery SNV-6012, SNV-L6013 i SNV-L6014RM, z których każda ma małe rozmiary, jest wyposażona w wandaloodporną obudowę (certyfikat IK-10) i szerokokątny obiektyw, a ponadto charakteryzuje się szczególnie dużą odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne.

Dzięki analizie treści obrazu kamery z serii X i P wykryją niedozwoloną próbę zmiany pola widzenia, pozostawienie podejrzanego obiektu lub zabranie obiektu chronionego, zbyt długie przebywanie w chronionym miejscu, jazdę pod prąd na parkingu itp. Dzięki analizie dźwięku w kamerach z serii X obsługa zostanie zaalarmowana w przypadku wykrycia dźwięku zgodnego z określonym wzorcem, np. odgłosów tłuczenia szkła, krzyku, eksplozji czy strzałów z broni palnej.

Fot. 2. Kamera XNO-6080R z procesorem DSP serii WiseNet 5

 

Zapis obrazu zapewniają rejestratory sieciowe. Mogą to być tanie rejestratory 4- i 8-kanałowe (np. QRN-410S), rejestratory 16-kanałowe z wbudowanym przełącznikiem sieciowym i z portami PoE (np. XRN-1610S), a także najbardziej zaawansowane modele 32- i 64-kanałowe (np. XRN-2011 czy PRN-4011). Stabilność i niezawodność, zapis awaryjny, kompresja H.265, długi czas rejestracji i analiza treści odtwarzanego materiału wizyjnego to tylko niektóre ich właściwości i funkcje.

Do komfortowego zarządzania systemem służy oprogramowanie Smart Security Manager (SSM), które w najprostszej wersji jest oferowane całkowicie bezpłatnie. Wykorzystuje ono najnowsze dostępne techniki, m.in. równoległe przetwarzanie obrazu CUDA.

Statystyki

W przypadku takiego obiektu jak hotel istotne są informacje o tym, ile w poszczególnych okresach znajduje się w nim ludzi i w których miejscach przebywają. Funkcja analizy treści obrazu, która jest dostępna w kamerach z serii X i P, pomoże w zdobyciu potrzebnych danych. Funkcja zliczania osób pozwoli łatwo sprawdzić liczbę gości korzystających z baru czy restauracji w określonych godzinach, dzięki czemu można skuteczniej zarządzać dostępnym personelem. Na mapach ciepła (czyli dzięki mapowaniu ruchu) będzie widać, gdzie i w jakich okresach gromadzi się najwięcej osób. Taka wiedza może okazać się bezcenna np. podczas ewakuacji obiektu. Przetworzone dane mogą być automatycznie wysyłane, np. raz dziennie, na podany adres e-mail. Wszystkie funkcje analizy treści obrazu są dostępne bez dodatkowych licencji i związanych z nimi kosztów – opłata jest już zawarta w cenie kamer.

Fot. 3. Zliczanie osób i mapowanie ruchu w kamerach serii P

 

Integracje

Obiekt hotelowy jest chroniony także przez systemy ppoż., kontroli dostępu czy SSWiN. Każdy z nich można łatwo zintegrować z wizyjnym systemem dozorowym Hanwha Techwin. Dzięki temu próba nieuprawnionego użycia karty w systemie kontroli dostępu może automatycznie spowodować wyświetlenie obrazu korytarza, na którym ktoś takiej próby dokonuje. Inny przykład to wyświetlenie obrazów z ciągów ewakuacyjnych w momencie wykrycia pożaru przez system ppoż.

Integracja rejestratorów sieciowych Hanwha Techwin z terminalami POS i kasami fiskalnymi umożliwia powiązanie treści paragonów z zarejestrowanymi obrazami. Dzięki temu można np. błyskawicznie wyszukać nagranie na podstawie nazwy sprzedanego towaru, jego ceny, numeru paragonu czy fragmentu numeru karty kredytowej. Ułatwia to rozpatrywanie reklamacji i rozstrzyganie konfliktów.

Fot. 4. Monitor SMT-3232A z funkcją MagicInfo Player S3

 

Możliwa jest także współpraca kamer z systemem parkingowym. Dwa modele kamer z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych (SNO-6084R oraz SNO-60985RH) mogą współpracować z rejestratorami sieciowymi i oprogramowaniem SSM. Wyszukanie nagrania z momentu wjazdu albo wyjazdu poszukiwanego auta sprowadza się do wpisania jego numeru rejestracyjnego. Wprowadzenie uprzywilejowanych numerów rejestracyjnych do systemu umożliwia automatyczne otwieranie szlabanu, np. dla pojazdów dostawczych lub obsługi hotelowej.

Informacja, reklama, film

Goście hotelowi docenią poinformowanie o lokalizacji wyjść ewakuacyjnych, godzinach otwarcia poszczególnych stref hotelowych i określonych usługach. Podniesie ono ogólny komfort, a także poziom bezpieczeństwa. Dzięki funkcji MagicInfo Player S3, dostępnej m.in. w 32-calowych modelach SMT-3232A, monitory Hanwha Techwin mogą zapewnić takie informacje, gdyż łączą cechy urządzeń do telewizji dozorowej i nośników informacyjno-reklamowych. Na monitorze mogą być wyświetlane obrazy z kamer dozorowych, ale również informacje i reklamy, a także filmy. Tryb pracy monitora można zmienić zdalnie, przez sieć. Obraz może być wyświetlany w poziomie lub w pionie.

Obecnie Hanwha Techwin przygotowuje opracowanie dotyczące bezpieczeństwa obiektów hotelowych. Dokument będzie dostępny już wkrótce u naszych autoryzowanych dystrybutorów. Zapraszamy do kontaktu!

Piotr Rogalewski
Hanwha Techwin Europe

 

Zabezpieczenia 3/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony