W miarę jak ochrona budynków staje się coraz bardziej inteligentna, wzrasta zapotrzebowanie na elektroniczne systemy kontroli dostępu. Przez długi czas podstawą były przewodowe systemy kontroli dostępu i drzwi antywłamaniowe. W budynkach z rozległymi systemami elektronicznymi mechanicznie zamykane drzwi pozostawały niekontrolowane, niechronione i z pewnością nie były „inteligentne”. Działanie mechanicznych zamków nie mogło być kontrolowane. Na szczęście najnowszej generacji zamki bezprzewodowe mogą łatwo je zastąpić i zostać bezproblemowo zintegrowane z niemal każdym systemem kontroli dostępu.
Fot. 1. Dzięki integracji interfejsów ten sam nośnik danych uwierzytelniających może być wykorzystywany do otwierania garażu i wejścia do budynku.
Niedawny branżowy sondaż – przywołany w raporcie Wireless Access Control Report 2018 przygotowanym przez firmę ASSA ABLOY i IFSEC Global – wskazuje na wzrost zainteresowania integracją. Ponad 90 procent ankietowanych specjalistów z branży sugeruje, że łączenie systemów zabezpieczeń ze sobą (i z innymi inteligentnymi systemami w budynku) zyskało na znaczeniu w ostatnich kilku latach.
Integracja jest powtarzającym się tematem rozmów wśród specjalistów z branży.
53 procent respondentów uważa, że łatwe połączenie z CCTV, urządzeniami alarmowymi, systemem rejestracji czasu pracy, oświetleniem oraz systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji mogłoby skłonić ich do zastosowania nowego produktu bardziej niż jakikolwiek inny czynnik. 43 procent powiedziało, że zachęciłaby ich do tego łatwa integracja z istniejącymi systemami kontroli dostępu. Skąd jednak to zainteresowanie integracją? Jakie są jej zalety?
Po co integrować?
Im mniej interfejsów systemów zabezpieczających, tym łatwiej je obsługiwać, a więc jest też mniej nauki ich obsługi. Integracja przynosi korzyść użytkownikom budynków. Ten sam nośnik danych uwierzytelniających może być wykorzystywany do otwierania garażu i wejścia do budynku, w którym mieści się biuro, a także do uzyskiwania dostępu do laptopa czy do uiszczenia opłaty za obiad.
Integracja systemów nie tylko ma na celu bezpieczeństwo ludzi, pomieszczeń i wyposażenia – przyczynia się też do zwiększenia skuteczności działań biznesowych. Na przykład połączenie zarządzania zasobami ludzkimi z kontrolą dostępu sprawi, że inteligentne karty dostępowe będą mogły być automatycznie unieważniane, gdy pracownicy odejdą z pracy, co ułatwi zarządzanie kadrami i zmniejszy koszty ogólne.
Ponadczasowość rozwiązania jest dla nabywcy ważna.
Większość ankietowanych na potrzeby Wireless Access Control Report 2018 (58 procent) wierzy, że w przypadku systemów kontroli dostępu bardzo ważne jest używanie otwartych standardów w celu uzyskania elastyczności tych systemów i możliwości ich długoletniego wykorzystywania. Ponadto 91 procent uznało to za ważne przynajmniej w pewnym stopniu.
Czy twój system będzie można dostosować do zmian w działalności biznesowej i czy możliwe będą zmiany jego funkcji? Czy możesz usprawnić funkcjonowanie systemu kontroli dostępu za pomocą odpowiednich komponentów, które coś do niego wniosą?
Fot. 2. Bezprzewodowe zamki Aperio odczytują poświadczenia z urządzeń mobilnych.
Sposób na usprawnienie systemu kontroli dostępu
Zastosowanie dodatkowych zamków mechanicznych może być drogie i skutkować uciążliwą eksploatacją. Są jednak alternatywne rozwiązania, które można szybko, łatwo i tanio wdrożyć, pozwalające zapomnieć o kluczach i kłopotach związanych z zarządzaniem nimi. Mowa o bezprzewodowych urządzeniach Aperio – zasilanych bateryjnie zamkach ze zintegrowanymi czytnikami RFID.
Wspomniany raport przytacza prognozy dotyczące rynku bezprzewodowych urządzeń do systemów kontroli dostępu, przewidujące wzrost na poziomie około 8 procent rocznie do 2025 roku. Łatwa i niedroga integracja urządzeń bezprzewodowych z pewnością napędza ten wzrost.
System Aperio ma otwartą architekturę, jest elastyczny i modułowy. Ci, którzy już wdrożyli przewodowy system kontroli dostępu i chcą objąć nim więcej drzwi, uważają, że najwłaściwsze są rozwiązania bezprzewodowe.
Integracja jest bezproblemowa i zwiększa możliwości istniejącego systemu dzięki urządzeniom, które będą skutecznie działać przez długie lata. Zarządzający bezpieczeństwem operują drzwiami wyposażonymi w Aperio za pomocą tego samego interfejsu co w przypadku zainstalowanego systemu przewodowego. Użytkownik korzysta z jednej inteligentnej karty identyfikacyjnej umożliwiającej dostęp do wszystkich drzwi. Karta może mieć też inne funkcje, np. służyć do płacenia na stołówce czy do wypożyczania książek w bibliotece, co jest równie łatwe do uzyskania.
Zamki Aperio współpracują z niemal każdym systemem kontroli dostępu – od ponad stu różnych producentów.
Co zrobić, jeśli w systemie zabezpieczeń wykorzystywane są mechaniczne klucze, a nie ma elektronicznej kontroli dostępu? Zastosowanie bezprzewodowych zamków, takich jak Aperio, również w tym przypadku może być właściwym rozwiązaniem. Zasilane bateryjnie wkładki z czytnikami RFID, klamki i zamki mogą być zainstalowane jako nowy system kontroli dostępu lub rozszerzać istniejącą instalację przez bezprzewodowe połączenie nowych drzwi ze starym systemem. Personel nie musi wymieniać swoich kart. Nikt nie musi używać więcej niż jednego identyfikatora.
Zamki Aperio współpracują z niemal każdym systemem kontroli dostępu – od ponad stu różnych producentów. Są energooszczędne, gdyż baterie wystarczą na 40 000 otwarć drzwi (zazwyczaj na dwa lata), zanim trzeba będzie je wymienić.
– Proces modernizacji łatwo rozpocząć – powiedział Matthias Weiß, Aperio Product Manager w ASSA ABLOY EMEA. – Zarządzający systemem bezpieczeństwa lub budynkiem musi tylko skontaktować się ze swym dostawcą urządzeń do kontroli dostępu. Możemy zmodernizować prawie każdy system.
Fot. 3. Poświadczenia mobilne wykorzystywane w systemach hotelowych.
Aperio integruje elementy systemu kontroli dostępu
Zainstalowanie bezprzewodowych zamków jest tańsze niż przewodowe połączenie większej liczby drzwi z systemem, ponieważ nie wymaga okablowania lub inwazyjnego montażu. Nie ma też potrzeby wymiany wszystkich części drzwi. Na przykład można łatwo i szybko wymienić klamki mechaniczne na bezprzewodowe klamki Aperio ze zintegrowanymi czytnikami RFID, aby objąć więcej drzwi systemem kontroli dostępu.
Urządzenia Aperio z wbudowanymi czytnikami RFID mogą być wykorzystane w niemal każdej sytuacji. Zamki Aperio zabezpieczają zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne drzwi – od pożarowych i ewakuacyjnych do tych w salach spotkań, laboratoriach i biurach (drewniane, szklane czy aluminiowe drzwi nie stanowią problemu). Oferta obejmuje zarówno same wkładki, jak i kompletne zamki do zabezpieczanych drzwi, a ponadto nową bezprzewodową klamkę ze zintegrowanym czytnikiem RFID, która niedawno wygrała w kategorii Access Control Product of the Year na targach Intersec. Zamki Aperio są kompatybilne ze wszystkimi powszechnie stosowanymi profilami – „euro”, francuskimi, fińskimi, skandynawskimi i szwajcarskimi. Z istniejącym systemem mogą być połączone online, offline lub obydwiema metodami.
Opracował na podstawie materiałów firmy ASSA ABLOY
Paweł Karczmarzyk