Elektroniczne systemy kontroli dostępu mają zastosowanie między innymi w obiektach hotelowych. W hotelach często stosowane są zasilane bateryjnie zamki mechatroniczne działające autonomicznie, bez połączenia z serwerem zarządzającym. Z reguły działanie systemów tego typu ogranicza się do kontroli dostępu. Alternatywą dla bateryjnych zamków mechatronicznych są przewodowe systemy kontroli dostępu. Oprócz kontroli dostępu takie systemy oferują także mniej lub bardziej zaawansowane funkcje automatyki budynkowej. W ofercie firmy ROGER znajdują się obydwa te rozwiązania, które zostaną pokrótce omówione.
Bateryjne zamki mechatroniczne
Tego typu zamki mają ogromną zaletę. Ich zainstalowanie zwykle sprowadza się do wykonania drobnych prac monterskich w skrzydle drzwiowym i – co bardzo ważne – nie ma konieczności wykonywania jakiegokolwiek dodatkowego okablowania. W przypadku tego typu zamków do potwierdzania tożsamości przez użytkowników służą zwykle karty zbliżeniowe lub – rzadziej – magnetyczne. Prawa do dostępu są zapisane na karcie dostępowej. Oprócz informacji o tym, które przejścia można daną kartą otworzyć, zwykle zapisany jest także termin jej ważności.
Fot. 1. Zamki bezprzewodowe systemu RACS 5 AIR
Osobną grupę stanowią zamki wyposażone w radiowe interfejsy komunikacyjne. Zamki te są bardziej zaawansowane technicznie i przez to droższe. W systemach, w których wykorzystywana jest komunikacja radiowa, możliwe jest uzyskanie identycznych funkcji jak w systemach przewodowych. Możliwe jest monitorowanie działania systemu oraz sprawne zarządzanie uprawnieniami dostępowymi z poziomu oprogramowania. W przypadku bateryjnych zamków z komunikacją radiową konieczne jest rozmieszczenie w budynku sieci przewodowych punktów dostępowych, które zwykle muszą się znajdować w odległości nie większej niż kilka metrów od zamka, z którym współpracują. W zależności od systemu punkty dostępowe mogą obsługiwać od jednego do kilku zamków. Radiowe zamki bezprzewodowe zwykle wykorzystują pasmo 2,4 G współdzielone z siecią Wi-Fi. Z tego powodu istnieje zagrożenie nieumyślnym lub umyślnym działaniem, które zakłóci łączność radiową, dlatego zamki tego typu zwykle mogą pracować w trybie awaryjnym, w którym dostęp jest przyznawany zgodnie z uproszczonymi regułami – często na podstawie listy kart, która jest na stałe lub dynamicznie zapisana w pamięci elektronicznej zamka.
Fot. 2. Terminale hotelowe systemu RACS 5
Przewodowe systemy kontroli dostępu
Każdy z oferowanych obecnie przez firmę ROGER systemów kontroli dostępu (RACS 4 i RACS 5) ma funkcje stworzone z myślą o zastosowaniach hotelowych. Nie chodzi jednak o szerokie spektrum specyficznych funkcji oczekiwanych w obiektach hotelowych, lecz raczej o niedrogie rozwiązania zapewniające minimum koniecznych funkcji związanych z kontrolą dostępu i ewentualnie z podstawową automatyką. W ofercie firmy znajduje się również grupa urządzeń przeznaczonych do zastosowań hotelowych, w skład której wchodzą kontrolery z serii HRC oraz terminale dostępu i panele sterowania z serii HRT. Zakres funkcji tych urządzeń spełni nawet najwyższe wymagania.
Systemy przewodowe znajdują zastosowanie głównie w nowych obiektach, w których ułożenie kabli nie stwarza istotnych problemów, a zastosowanie urządzeń przewodowych umożliwia zaawansowane funkcje, a w efekcie duży komfort użytkowania.
Wykorzystanie systemów RACS 4 i RACS 5 w hotelach
System RACS 4 w hotelach umożliwia kontrolę dostępu do pokoi i w przejściach publicznych. W ramach automatyki możliwe jest sterowanie zasilaniem elektrycznym w pokojach oraz zapewnienie sygnalizacji hotelowej (Nie przeszkadzać, Posprzątać itp.). Kontrolerem może być standardowe urządzenie z serii PR lub przeznaczony do wykorzystania w hotelu kontroler PR821-CH umieszczony w obudowie czytnika z kieszenią na kartę zbliżeniową.
System RACS 5 oferuje znacznie większy zakres funkcji przeznaczonych do wykorzystania w hotelu niż RACS 4, a dodatkowo udostępnia tzw. serwer integracji, co stanowi bardzo istotny walor. Oprogramowanie tego serwera umożliwia integrację programową systemu kontroli dostępu RACS 5 z oprogramowaniem zarządzającym hotelem, a w szczególności z oprogramowaniem używanym w recepcji. Dzięki serwerowi integracji możliwe jest także realizowanie dodatkowej, nieistniejącej oryginalnie, logiki działania systemu, a zaimplementowanej w zewnętrznym oprogramowaniu wykonanym pod konkretny projekt. Oprócz sterowania zasilaniem elektrycznym w pokojach hotelowych oraz sygnalizacją hotelową RACS 5 umożliwia sterowanie oświetleniem z użyciem scen świetlnych, a także monitorowanie statusu pokoju z poziomu oprogramowania zarządzającego systemem. System może służyć do kontrolowania dostępu do pokoi hotelowych, w przejściach wspólnych, do wind i parkingu, a wszystko to za pomocą tego samego oprogramowania zarządzającego.
Fot. 3. Terminale hotelowe serii HRT
Wykorzystanie urządzeń z serii HRC i HRT w hotelach
W ofercie firmy ROGER znajdują się kontrolery dostępu i automatyki HRC102DR i HRC402DR, które zostały stworzone specjalnie z myślą o obiektach hotelowych. Kontrolery te mogą współpracować z urządzeniami peryferyjnymi, do których należą czytniki korytarzowe, kieszenie na kartę, panele sterujące ogólnego i specjalnego przeznaczenia, panele sterowania klimatyzacją oraz ekspandery linii we/wy. Urządzenia te są dostępne w wersji podtynkowej i natynkowej. Są wyposażone w szklane panele frontowe. Panele te są trwałe i estetyczne, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń hotelowych. Kontrolery z serii HRC umożliwiają kontrolę dostępu do pomieszczeń wspólnych oraz pokoi gościnnych, a także zapewniają sygnalizację hotelową i automatykę w pokoju. Zestaw funkcji automatyki jest bardzo duży i zawiera m.in. sterowanie klimatyzacją w systemie dwu- i czterorurowym, kontrolę dostępu do minibaru, zaawansowane metody sterowania zasilaniem elektrycznym oraz oświetleniem, detekcję otwarcia okna, różne sygnalizacje alarmowe, a także wykorzystanie pokoju w trybach z gościem zameldowanym i wymeldowanym. Kontrolery HRC mogą być wykorzystane do kontroli dostępu zarówno do pokoi, jak i do pomieszczeń wspólnych. Firma ROGER nie oferuje oprogramowania zarządzającego tymi kontrolerami i ogranicza się do udostępnienia protokołów komunikacyjnych umożliwiających ich konfigurację i zarządzanie. W tym przypadku oprogramowanie zarządzające zostaje dostarczone przez integratora, którym zwykle jest dostawca oprogramowania służącego do obsługi hotelu. Kompleksową usługę polegającą na dostawie oprogramowania do zarządzania hotelem i obsłudze urządzeń do kontroli dostępu i automatyki pokojowej od wielu lat ma w ofercie partner firmy ROGER – firma GiP, która specjalizuje się w oferowaniu systemów kontroli dostępu, automatyki i rozwiązań informatycznych przeznaczonych do zastosowania w obiektach hotelowych i pokrewnych w szeroko rozumianym sektorze HoReCa.
Podsumowanie
Ze względu na to, że liczba obiektów hotelowych w Polsce jest na razie o wiele mniejsza niż w krajach Europy Zachodniej, należy spodziewać się, że wraz z jej wzrostem nastąpi zwiększenie się zapotrzebowania na elektronikę budynkową. W związku z tym inżynierowie firmy ROGER pracują nad kolejnymi produktami, które mogą znaleźć zastosowanie w hotelach. Firma planuje dodać wkrótce do swojego asortymentu zamki mechatroniczne dostosowane do apartamentów przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, a także rozszerzyć swoją ofertę związaną z zarządzaniem zaawansowanymi systemami kontroli dostępu i automatyki przeznaczonymi do zastosowania w hotelach.
Grzegorz Wensker
ROGER