Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Światowe trendy dotyczące kontroli dostępu

Printer Friendly and PDF

Kontrola dostępu jest wykorzystywana coraz szerzej. Służy między innymi do zabezpieczania inteligentnych budynków, urządzeń mobilnych, przedmiotów kojarzonych z Internetem rzeczy (IoT). Aby być na bieżąco i rozwijać się, producenci systemów kontroli dostępu muszą nadążać za ciągle zmieniającymi się trendami i wymaganiami. Spotkaliśmy się z Marcusem Handelsem, dyrektorem ds. marketingu i sprzedaży firmy SALTO Systems, aby porozmawiać o tendencjach, które będą miały znaczący wpływ na branżę kontroli dostępu.

Co jest wyznacznikiem inteligentnych budynków?

Ostatnio w branży zabezpieczeń wiele mówi się o popularności inteligentnych budynków, ale w firmie SALTO, a rozpoczęliśmy działalność w 2001 r., zawsze projektowaliśmy, opracowywaliśmy i produkowaliśmy urządzenia, które dzięki całkowitemu wyeliminowaniu mechanicznych kluczy są stosowane w budynkach określanych jako inteligentne. System kontroli dostępu jest postrzegany jako mała część całego obiektu, ale w rzeczywistości decyduje, w jaki sposób właściciel będzie z tego obiektu korzystał. Kluczowa jest tu kontrola wszystkich drzwi sterowanych elektronicznie, a także współpraca z innymi zintegrowanymi systemami, takimi jak wizyjny system dozorowy, systemem alarmowy, system sygnalizacji pożarowej itp., w celu zapewnienia skutecznego i oszczędnego zarządzania wszystkimi elementami za pomocą jednego pakietu oprogramowania. W firmie SALTO opracowaliśmy wiele rozwiązań przeznaczonych do (stosowania w systemach) kontroli dostępu, które zapewniają bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych. Poprzez zastosowanie wysokiej jakości systemów kontroli dostępu można chronić użytkowników budynku, znajdujące się w nim mienie oraz sam budynek, a ponadto zapewnić komfort i wysoki poziom bezpieczeństwa. Chodzi o to, by już dziś tworzyć nowoczesne budynki jutra bez kluczy mechanicznych, stosując innowacyjne i zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Cloud computing znajduje coraz więcej zastosowań w systemach kontroli dostępu. Jakie są jej zalety?

Sukces chmury i jej coraz częstsze wykorzystanie na całym świecie przynosi korzyści wynikające ze zmiany sposobu myślenia w naszej branży. Wielu użytkowników rozumie, jakie mogą być zalety rozwiązań wykorzystujących chmurę, zwłaszcza gdy zastosowane są odpowiednie zabezpieczenia. Jako jedni z pierwszych zauważyliśmy potencjał chmury i jako jeden z pierwszych producentów wprowadziliśmy na rynek zaawansowane technologicznie elektroniczne systemy kontroli dostępu bazujące na chmurze. Nasz produkt SALTO Keys as a Service (KS) jest narzędziem, z którego korzysta się za pomocą urządzeń mobilnych, jest elastyczny i przyszłościowy. Sprawdzona niezawodność i stabilność gwarantuje poprawną pracę systemu kontroli dostępu w chmurze każdemu z użytkowników. Nie ma konieczności stosowania rozbudowanej infrastruktury IT – wystarczy tylko urządzenie SALTO IQ z dostępem do Internetu.

Fot. 1. Marcus Handels (VP & CMSO)

 

Co z integracją i innymi aplikacjami w chmurze poza kontrolą dostępu?

W firmie SALTO partnerzy integracyjni są starannie dobierani, gdyż dbamy o zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Firma z powodzeniem zintegrowała liczne produkty dostępne na rynku i zaoferowała kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające w ramach powiązanych usług. Przykładem może być partnerstwo firmy SALTO i firmy Camera Manager, która dawniej należała do Panasonica, a obecnie jest częścią sieci EagleEye. Dzięki KS Connect oraz naszym API posiadamy interfejs umożliwiający w przyszłości integrację z rosnącą liczbą usług oferowanych w chmurze.

Technika mobilna rozwija się na rynku kontroli dostępu. Czy to nadal trend?

Absolutnie. Widzimy ekspansywny wzrost w tej dziedzinie, a zastąpienie kart identyfikacyjnych smartfonami było dla nas naturalnym krokiem. Dostępność danych identyfikacyjnych w telefonie komórkowym ma dużą zaletę, ponieważ użytkownicy mogą łatwo zmieniać te dane niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywają. Technika mobilna JustIn firmy SALTO ułatwia wykorzystanie smartfonu jako integralnej części systemu kontroli dostępu. Użytkownicy zyskują wygodę bez naruszania zasad bezpieczeństwa, a uzyskiwanie dostępu za pomocą urządzeń mobilnych jest czymś, czego młodsze pokolenie oczekuje i co traktuje jako standard.

Jakie są zalety rozwiązań, w których wykorzystuje się urządzenia mobilne do uzyskiwania dostępu?

Wykorzystanie urządzeń mobilnych w celu uzyskiwania dostępu staje się koniecznością, ponieważ coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę z jego wartości. Produkty SALTO są kompatybilne z rozwiązaniami Bluetooth Low Energy, a nowa wersja naszego Justin Mobile łączy funkcje Bluetooth Low Energy i NFC w jednej aplikacji. Dla użytkownika oznacza to, że potrzebuje on tylko jednej aplikacji, a w zależności od używanego telefonu komórkowego zaktywuje element BLE lub NFC. Zaszyfrowane dane są bezpiecznie transmitowane przez BLE w systemie iOS, a przez BLE lub NFC w systemie Android. Użytkownicy mogą uzyskiwać prawa dostępu natychmiast i zdalnie. Nie ma potrzeby stosowania żadnej infrastruktury ani zestawów bezprzewodowych. Konieczny jest jedynie dostęp do sieci 3G w smartfonie. Smartfon automatycznie wykrywa, czy drzwi są wyposażone w interfejs Bluetooth lub NFC, a następnie transmituje zaszyfrowane dane w celu otwarcia drzwi – nawet jeśli uprawnienia użytkownika dotyczą wielu drzwi w różnych systemach SALTO.

Fot. 2. SALTO KS – system kontroli dostępu wykorzystujący chmurę

 

Czy Internet rzeczy spowoduje konieczność stosowania kontroli dostępu w szerszym niż dotychczas zakresie?

Tak, Internet rzeczy jest dla nas ekscytującą okazją. Wykorzystanie Internetu wzrasta. Istotność kontroli dostępu w IoT wzrośnie wraz z upowszechnieniem urządzeń IoT, a budynki będą „inteligentniejsze” i bardziej „usieciowione”. Proliferacja urządzeń połączonych z Internetem będzie wzrastać, zmieniać sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, a to doprowadzi do przyspieszonego wdrożenia inteligentnych, połączonych rozwiązań z dziedziny kontroli dostępu w nadchodzących latach.

Fot. 3. SALTO XS4 One – zamek elektroniczny nowej generacji

 

Czy systemy kontroli dostępu będą odgrywać istotną rolę w rozwoju inteligentnego domu?

Zawsze wiedzieliśmy, że z czasem zamki elektroniczne zastąpią klucze mechaniczne. Teraz chcemy skoncentrować się na działalności na rynku mieszkaniowym, gdyż właśnie w mieszkaniach nadal masowo wykorzystuje się klucze mechaniczne. Zakupiliśmy znaczny udział w spółce Poly-Control, która produkuje Danalock, dodając jej specjalistyczną wiedzę na temat elektronicznego zamykania budynków mieszkalnych do naszej własnej wiedzy z zakresu systemów kontroli dostępu. Produkt Danalock w wersji 3 jest zgodny z trendem polegającym na coraz częstszym stosowaniu bezkluczowych rozwiązań połączonych w budynkach mieszkalnych (w skali globalnej). W tym rozwiązaniu  telefon jest kluczem do inteligentnego domu, a urządzenia komunikują się przez Internet.

SALTO Systems
oddział w Polsce
ul. Komitetu Obrony Robotników 45A
(dawniej 17 Stycznia)
Warszawa
tel.: +48 609 017 777
info.pl@saltosystems.com
www.saltosystems.com

 

Zabezpieczenia 1/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony