Komunikacja bezprzewodowa stała się funkcją wielu systemów. Istnieje zapotrzebowanie również na bezprzewodowe systemy kontroli dostępu. W związku z tym firma ROGER przygotowała serię urządzeń bezprzewodowych RACS 5 AIR będących integralnymi częściami systemu kontroli dostępu i automatyki budynkowej RACS 5. Do oferty firmy wprowadzone zostały zamki i okucia bezprzewodowe, zamek szafkowy oraz bezprzewodowe ekspandery wejść i wyjść. Obszar potencjalnych zastosowań urządzeń bezprzewodowych RACS 5 AIR obejmuje m.in. kontrolę dostępu w obiektach hotelowych i biurowych, kontrolę dostępu do szafek pracowniczych oraz bezprzewodową automatykę budynkową.
Zastosowanie zamków bezprzewodowych w obiektach hotelowych i biurowych
Zamki RWL-1 i RWL-2 działają w systemie RACS 5 i umożliwiają bezprzewodową kontrolę dostępu. Urządzenia te znajdują zastosowanie głównie w miejscach, w których instalacja okablowania jest kłopotliwa lub konstrukcja drzwi utrudnia montaż zamków przewodowych.
Zamki RWL przygotowano głównie z myślą o obiektach hotelowych oraz biurowych, co nie wyklucza wykorzystania ich w obiektach innych typów. Obydwa zamki umożliwiają kontrolę wejścia do pomieszczenia, natomiast wyjście jest zawsze możliwe dzięki użyciu klamki wewnętrznej. W przypadku modelu RWL-1 sterowanie dostępem odbywa się za pomocą serwomechanizmu umieszczonego w zamku wewnętrznym montowanym w skrzydle drzwi. Taki zamek ma funkcję automatycznego wysuwania rygla po zamknięciu skrzydła i zawiera czujnik położenia rygla. Funkcja automatycznego ryglowania znacznie podnosi poziom odporności przejścia na próby jego sforsowania lub sabotażu i jest wymagana w obiektach hotelowych.
Fot. 1. Zamki bezprzewodowe RWL-1 i RWL-2
W zamku RWL-2 serwomechanizm jest umieszczony w szyldzie i służy do uaktywniania klamki, która normalnie nie umożliwia otwarcia drzwi. Zamek RWL-2 odpowiada rozmiarami standardowym zamkom wpuszczanym w skrzydło o rozstawie 72 mm.
Obydwa zamki wyposażono w czytnik kart zbliżeniowych obsługujący karty MIFARE Ultralight, Classic, Plus i DESFire oraz komunikację NFC, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie telefonów z systemem Android w zastępstwie kart zbliżeniowych. Zamki RWL mogą być sterowane z użyciem harmonogramów czasowych, dzięki którym zostaną otwarte o ustalonych porach dnia. Funkcja ta znajduje zastosowanie w obiektach biurowych, gdy wymagany jest swobodny ruch osób w ustalonych porach dnia. W szyldzie wewnętrznym zamka RWL-1 znajduje się dwupozycyjne pokrętło, którego funkcja może być zaprogramowana. W zastosowaniach hotelowych pokrętło to może być wykorzystane do sterowania trybem „nie przeszkadzać”. Zarówno w przypadku zamka bezprzewodowego RWL-1, jak i okucia RWL-2 istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika otwarcia drzwi. Zamki RWL zasilane są powszechnie dostępnymi bateriami alkalicznymi. Dostęp do baterii jest możliwy jedynie od wewnętrznej strony drzwi. Zamek RWL-1 jest zasilany czterema bateriami AA, które umożliwiają jego pracę przez ok. dwa lata. Zamek RWL-2 jest zasilany czterema bateriami AAA umożliwiającymi pracę przez około jeden rok. Niski stan baterii jest sygnalizowany na zamku oraz w oprogramowaniu zarządzającym systemem. W sytuacjach awaryjnych przejścia kontrolowane przez zamki RWL mogą być otwarte za pomocą tradycyjnego klucza mechanicznego.
Bezprzewodowe systemy kontroli dostępu do szafek i schowków
W skład oferowanego systemu RACS 5 AIR wchodzi zamek RWL-3, który umożliwia kontrolę dostępu do wszelakiego rodzaju szafek i schowków. Zamek RWL-3 składa się z panelu przedniego z czytnikiem zbliżeniowym mocowanym na drzwiach szafki lub schowka oraz mechanizmu rygla, który wraz z zasobnikiem na baterie jest instalowany po wewnętrznej stronie drzwi.
Fot. 2. Zamek bezprzewodowy RWL-3
Zamek jest zasilany trzema bateriami AAA, które umożliwiają jego działanie przez jeden rok. Podobnie jak w przypadku zamków RWL-1 i RWL-2, niski stan baterii jest sygnalizowany na czytniku oraz w oprogramowaniu zarządzającym systemem. Zamek RWL-3 jest wyposażony w czujnik stanu rygla oraz wejście umożliwiające dołączenie czujnika otwarcia. Czytnik kart zbliżeniowych w zamku RWL-3 obsługuje karty MIFARE Ultralight, Classic, Plus i DESFire oraz komunikację NFC.
Zastosowania w inteligentnym domu
Do zastosowania w inteligentnym domu przeznaczono dwa rodzaje ekspanderów wejść/wyjść, które mają wiele zastosowań i można je zamontować na różne sposoby. Ekspander RWX- 1 jest dostosowany do instalacji pracujących pod napięciem 12 VDC. Jest wyposażony w trzy uniwersalne linie wejścia/wyjścia oraz jedną wysokoprądową linię wyjściową przeznaczoną do bezpośredniego sterowania zworą elektromagnetyczną lub elektrozaczepem. Ekspander RWX-2 jest przeznaczony do bezpośredniego sterowania odbiornikami pracującymi pod napięciem 230 VAC. Urządzenie to ma wbudowany zasilacz sieciowy, dwa wejścia sterujące optoizolowane o szerokim zakresie napięć wejściowych (od 5 VDC do 230 VAC) oraz jedno wyjście obsługiwane za pomocą triaka o nominalnej obciążalności 16 A, przeznaczone do sterowania odbiornikiem pracującym pod napięciem 230 VAC. Ekspandery bezprzewodowe mogą być montowane w standardowej puszce elektroinstalacyjnej, na szynie DIN lub na płaskiej powierzchni, np. na obudowie metalowej. Szczególnym przypadkiem montażu ekspandera RWX-2 jest umieszczenie urządzenia w głębokiej puszce elektroinstalacyjnej, bezpośrednio pod gniazdem elektrycznym lub włącznikiem pracującym pod napięciem 230 VAC. Ten sposób montażu umożliwia przekształcenie dowolnego gniazda lub włącznika w element systemu inteligentnego domu. Wykorzystując przedstawione ekspandery, pozostałe bezprzewodowe i przewodowe elementy systemu RACS 5 i oprogramowanie systemu kontroli dostępu, można stworzyć system inteligentnego domu o zaawansowanej logice działania.
Rys. 1. Elementy bezprzewodowe systemu RACS 5
Podsumowanie
Bezprzewodowe urządzenia systemu RACS 5 AIR są kolejnymi elementami rozszerzającymi zakres zastosowań systemów kontroli dostępu i automatyki budynkowej RACS 5. Ich dostępność umożliwia instalację systemu również w tych miejscach, gdzie wcześniej, z racji problemów związanych z okablowaniem lub wymaganiami estetycznymi, było to bardzo problematyczne lub wręcz niemożliwe. Urządzenia bezprzewodowe są obsługiwane w systemie RACS 5 na tych samych zasadach logicznych co urządzenia przewodowe i mogą być stosowane razem z nimi nawet w przypadku zastosowania pojedynczego kontrolera dostępu. Choć ceny urządzeń bezprzewodowych są wyższe, brak kosztów okablowania może w wielu przypadkach spowodować, że cała instalacja okaże się tańsza. Zakłada się, że w miarę stopniowego wzrostu kosztów robocizny oraz jednoczesnego spadku cen urządzeń bezprzewodowych coraz częściej będą one wartościową alternatywą dla rozwiązań przewodowych.
Maciej Kubicki
ROGER