Na rynku coraz większy udział mają cyfrowe systemy obserwacyjne, w coraz większym stopniu wykorzystujące transmisję poprzez sieć IP. Niestety wzajemne łączenie i dopasowywanie kamer i rejestratorów DVR róznych marek nie jest tak proste, jak to miało miejsce w systemach analogowych. W cyfrowych systemach, podstawowe elementy składowe, jak kamery IP i sieciowe rejestratory wizyjne są często (w przeciwieństwie do systemów analogowych) niestandardowe, a przez to niekompatybilne z oprogramowaniem do zarządzania obrazami (VMS).
W praktyce okazało się, że każdy producent kamer cyfrowych stworzył oddzielny interfejs kamerowy. Wprawdzie wykorzystuje się standardowe metody kompresji (H.264, MPEG-4) i transmisji strumieniowej (RTSP), ale interfejsy do przesyłania sygnałów sterujących nie są jeszcze standaryzowane, przez co producenci oprogramowania VMS i rejestratorów NVR muszą stworzyć oddzielne interfejsy dla kamer różnych producentów.
Wprawdzie wiodący dostawcy oprogramowania VMS zaimplementowali setki kamer i koderów na swoich platformach, ale nadal występują takie sytuacje, że oprogramowanie obsługuje niektóre funkcje jednej kamery, ale już nie innej.
W tym celu powstało ONVIF (Open Network Video Interface Forum) - Forum Otwartych Interfejsów Sieciowych Systemów Wizyjnych. W ramach ONVIF podjęto próbę znormalizowania interfejsów dla cyfrowych/IP systemów obserwacji wizyjnej, w tym konfiguracji urządzeń, obsługi zdarzeń, sterowania kamer PTZ i podobnych kwestii. Oznacza to, że wyroby z certyfikatem ONVIF mogą współpracować z innymi wyrobami z certyfikatem ONVIF.
Mark S. Wilson
Infinova
Vice President, Marketing
Bezpośr. inf. Tom Brigham
BRIGHAM SCULLY
Tłumaczenie, opracowanie: Redakcja