Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nie da się zapewnić bezpieczeństwa bez badań naukowych

Printer Friendly and PDF

Kudrycka_150Nie ma takiego obszaru, w którym bezpieczeństwo można byłoby zapewnić bez badań naukowych – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, otwierając w Warszawie europejską konferencję nt. badań nad bezpieczeństwem. We wtorek rozpoczęła się dwudniowa Security Research Conference (SRC), podczas której politycy, naukowcy i biznesmeni będą dyskutować o najnowszych badaniach w zakresie bezpieczeństwa. Impreza odbywa się w ramach polskiej prezydencji. Organizatorzy podkreślają, że to największa tego rodzaju impreza w Europie. Kudrycka otwierając spotkanie wymieniła najważniejsze pod względem bezpieczeństwa obszary – energetykę, żywność, transport, zdrowie publiczne, ochronę granic, zapobieganie katastrofom i reagowanie na klęski żywiołowe. – To są obszary w funkcjonowaniu państwa, gdzie bezpieczeństwo zawsze musi być priorytetem. I nie ma takiego obszaru, takiej sekcji, w którym to bezpieczeństwo można byłoby zapewnić bez badań naukowych – podkreśliła.

Minister nauki zwracała uwagę, że we współczesnym świecie zagrożenia stają się coraz bardziej zróżnicowane oraz trudniejsze w identyfikacji. – Coraz częściej stajemy jako społeczeństwo europejskie wobec zagrożeń, które zdarzają się po raz pierwszy, wobec których nie wypracowaliśmy jeszcze żadnych rutynowych rozwiązań – zaznaczyła Kudrycka.

Nie poradzilibyśmy sobie ze skażeniami wód, utylizacją nowych chemicznych zanieczyszczeń, z ptasią grypą, chorobą wściekłych krów, gdybyśmy nie mieli dobrze wypracowanych metod badawczych – dodała. Podkreśliła przy tym, że badania w zakresie bezpieczeństwa mają bardzo duży potencjał komercyjny.

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek mówił, że by zapewnić bezpieczeństwo samo NATO już nie wystarczy. – Zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa nie są tylko militarne. Żyjemy w otwartym, rynkowym społeczeństwie i chcemy, by obywatele korzystali z pełni swoich praw, by czuli się bezpiecznie – podkreślił.

Musimy wspólnie znaleźć odpowiedni balans między bezpieczeństwem i prawami człowieka. Tak samo potrzebne jest wyważenie między bezpieczeństwem wewnątrz i na zewnątrz Unii Europejskiej – powiedział Buzek.

Konferencja, która odbywa się zawsze w kraju prezydencji, organizowana jest w ramach Siódmego Programu Ramowego, za pomocą którego Unia Europejska finansuje prace badawczo-rozwojowe. Budżet programu w latach 2007-2013 to, jak mówił Buzek, 54 mld euro, z czego na badania dotyczące sfery bezpieczeństwa przeznaczono 1,5 mld euro. – To jest bardzo ważne, że są takie badania. One dotyczą pewnego wspomagania technologicznego, informatycznego działań na rzecz bezpieczeństwa obywateli – podkreślił Buzek na konferencji prasowej.

Dzisiaj często mniej zagrażają nam eskadry samolotów czy czołgi, a bardziej zagraża nam samotny terrorysta, który jest trudny do wychwycenia. Temu służą bardzo wysublimowane i stojące na najwyższym poziomie techniki informatyczne – dodał.

Wśród tematów poruszanych na konferencji jest m.in. wykorzystanie technik satelitarnych w sektorze bezpieczeństwa oraz zastosowanie technologii podwójnego zastosowania (czyli cywilno-wojskowych) do ochrony ludności przed substancjami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi. Omawiane będzie też bezpieczeństwo operacji finansowych oraz ściganie prania brudnych pieniędzy; organizatorzy konferencji zwracają uwagę, że stosowanie zaawansowanych technologii w postępowaniu karnym otwiera także dyskusję na temat zachowania praw i wolności obywatelskich. Eksperci będą także dyskutować o wyzwaniach prawnych i naukowych, jakie niesie za sobą rozwój technik kryminalistycznych.

Organizatorem SRCwe współpracy z Komisją Europejską – jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Security Research Conference odbywa się od 2006 r. Dotychczasowe edycje miały miejsce kolejno w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Sztokholmie oraz Ostendzie w Belgii. Patronat nad SRC mają ministerstwa: gospodarki, spraw wewnętrznych i administracji oraz nauki i szkolnictwa wyższego, a także prezydent Warszawy. Wśród głównych patronów medialnych imprezy jest Polska Agencja Prasowa.

Bezpośr. inf. www.naukawpolsce.pap.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony