Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Arktyczna wyprawa żeglarska

Printer Friendly and PDF

axisKamera sieciowa Axis podejmuje najcięższe wyzwania.

 

 

 

Axis_Arktyka_500

Firma Axis Communications udostępniła materiał filmowy z ostatniej wyprawy arktycznej, podczas której testowano wytrzymałość kamer Axis. Silne wiatry, ulewne deszcze, niskie temperatury oraz ciągły ruch – w takich warunkach pracowała sieciowa kamera Axis umieszczona na jachcie Belzebub II pokonującym cieśninę M'Clure podczas rejsu przez kanadyjskie wody Oceanu Arktycznego. Belzebub II jest pierwszym i jak dotychczas jedynym jachtem, który kiedykolwiek dokonał takiego wyczynu.

AXIS_Q6034_arctic_500

Kamera AXIS Q6034-E pracowała jako „oko” na jachcie Belzebub II podczas żeglugi przez cieśninę M’Clure na kanadyjskich wodach Oceanu Arktycznego, był to pierwszy tego typu wyczyn dokonany przez jacht żaglowy

Ekipa w składzie: Edvin Buregren, Nicolas Peissel i Morgan Peissel żeglując jachtem Belzebub II jako pierwsza pokonała trasę z Grenlandii do Alaski, dotychczas dostępną jedynie dla lodołamaczy. Jednym z elementów wyposażenia tego jachtu była kamera sieciowa AXIS Q6034-E umieszczona na topie masztu, wykorzystywana do tworzenia dokumentacji wyprawy (patrz materiał filmowy) oraz do celów nawigacyjnych.

Gdy żeglujesz przez pokryte krą oceany potrzebujesz kogoś, kto stale siedzi na maszcie i nieustannie wytęża wzrok. Jest to jedno z najgorszych miejsc w jakim mógłbyś się znaleźć podczas żeglugi. Wiatr i kołysanie jest znacznie bardziej uciążliwe niż na wysokości pokładu – powiedział Edvin Buregren, jeden z członków międzynarodowej załogi jachtu Belzebub II. – Na jachcie mieliśmy zainstalowaną sieć Wi-Fi do której była dołączona kamera. Oznacza to, że mogliśmy nią sterować i rozglądać się wokół bez konieczności obracania własnymi głowami. To był nieoceniony atut podczas żeglugi po nieznanych nam wodach w trudnych warunkach pogodowych – powiedział Edvin Buregren.

Ekspedycja została zorganizowana w celu dostarczenia namacalnych przykładów degradacji lodowej powłoki obszarów arktycznych. – Arktyka topnieje w alarmującym tempie co stanowi jasny dowód dysharmonii w obcowaniu człowieka ze swoją planetą. Mamy nadzieję, że przepływając nowym, dotychczas niedostępnym szlakiem wodnym zwracamy uwagę świata na zachodzące zmiany klimatyczne i przyczyniamy się do zmiany podejścia do tego tematu – powiedział Edvin Buregren.

Firmie Axis wyprawa ta pozwoliła udowodnić, że kamera AXIS Q6034-E jest w stanie pracować w bardzo ciężkich warunkach eksploatacyjnych. – Urządzenia wizyjne produkowane przez firmę Axis są przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych, są niezawodne i na skuteczne prowadzenie obserwacji w każdej sytuacji. Teraz już wiemy, że kamery sieciowe Axis doskonale sobie radzą nawet w ekstremalnie niskich temperaturach otoczenia. Ten sam model kamery był wysyłany na wysokość 35 km za pomocą balona stratosferycznego i pracował w temperaturach znacznie niższych od występujących na powierzchni ziemi (patrz notatka prasowa i film). Jednakże żegluga przez Przesmyk Północno-Zachodni wykazała, że kamera może być wystawiona na ciągłe wstrząsy, wibracje, zmiany wilgotności i temperatury nieprzerwanie przez kilka miesięcy, co stanowi bardzo satysfakcjonujący wynik – powiedział Erik Frännlid, członek dyrekcji firmy Axis Communications.

Materiał filmowy z ekspedycji zarejestrowany za pomocą kamery AXIS Q6034-E jest dostępny tutaj. Dodatkowe informacje, zdjęcia i dane kontaktowe z członkami wyprawy „A Passage Through Ice” można znaleźć na stronie WWW poświęconej tej ekspedycji.

Bezpośr. inf. Lena Hedén
Axis Communications
pressoffice@axis.com

Tłumaczenie: Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony