19 lutego 2019 w Instytucie Systemów Elektronicznych (ISE) Wydziału Elektroniki WAT odbyła się czwarta edycja seminarium dla studentów i kadry naukowo-dydaktycznej. W tym czasie zorganizowany został także konkurs o tytuł Mistrza Elektronicznych Systemów Bezpieczeństwa dla studentów Wydziału Elektroniki (specjalności inżynieria systemów bezpieczeństwa). W seminarium oraz konkursie wzięły udział firmy z branży elektronicznych systemów bezpieczeństwa. W konkursie wzięło udział 41 studentów, a jego zwycięzcą został Adrian Błażejczak – student II roku studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja (specjalność: inżynieria systemów bezpieczeństwa). Tytuł pierwszego wicemistrza wywalczył Jan Majewski, a drugiego – Kamil Krzemiński. Wyróżniono także siedmiu innych uczestników. Największy znawca elektronicznych systemów zabezpieczeń Adrian Błażejczyk otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę w formie kursu specjalistycznego ufundowanego przez Polską Izbę Systemów Alarmowych. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od firm uczestniczących w wydarzeniu.
– Spotkanie studentów z przedstawicielami firm branżowych to doskonała okazja do zapoznania się z zapotrzebowaniem na rynku pracy. Zależy nam, aby studenci podczas tego wydarzenia mogli wybrać jak najlepsze miejsca pracy, a pracodawcy odnaleźli tu swoich przyszłych pracowników – powiedział dziekan Wydziału Elektroniki prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski. Witając gości, dyrektor Instytutu Systemów Elektronicznych na Wydziale Elektroniki dr hab. inż. Zbigniew Watral podkreślił, że większość współpracujących z Akademią firm uczestniczy w każdej edycji seminarium. – Spotykamy się już czwarty raz. Cieszy nas to, że liczba firm prezentujących swój dorobek i uczestniczących w seminarium jest coraz większa – powiedział dyrektor. W ramach podziękowania za zaufanie i wieloletnią współpracę firma Satel została wyróżniona przez Radę Wydziału Elektroniki Medalem za Zasługi dla Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Seminarium rozpoczęli studenci, którzy zaprezentowali swoją działalność i osiągnięcia w Kole Naukowym Elektroników. Opiekun Koła i jednocześnie zastępca dyrektora ISE dr inż. Michał Wiśnios opowiedział o realizowanych przez studentów projektach oraz sukcesach na licznych targach branżowych. Na seminarium była też wystawa prac studentów Wydziału Elektroniki.
W każdej edycji seminarium biorą udział czołowe firmy z branży, z którymi Wydział Elektroniki podpisał porozumienia o współpracy. W tegorocznej edycji udział wzięło 10 firm: Bosch, Satel, Pulsar, AAT HOLDING, POLON-ALFA, ICS Polska, Schrack Seconet, MR System, Janex i PISA. Przedstawiciele firm zaprezentowali swoje produkty oraz najnowsze rozwiązania z dziedziny elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Wystąpienia obejmowały prezentacje dotyczące obecnego stanu rozwiązań technicznych z dziedziny inteligentnych systemów bezpieczeństwa. Podano przykłady ich zastosowań. Seminarium było przeznaczone głównie dla pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu i studentów specjalności inżynieria systemów bezpieczeństwa.
Efekty współpracy Wydziału Elektroniki z firmami branżowymi są widoczne. Studenci znajdują zatrudnienie w firmach oraz organizują specjalistyczne praktyki. Warto również wspomnieć o czterech laboratoriach Wydziału Elektroniki, które zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt przez firmy AAT HOLDING, Bosch, Janex International, POLON-ALFA, Pulsar, Satel i Schrack Seconet. W pracowniach dydaktycznych kształcą się studenci specjalności inżynieria systemów bezpieczeństwa na kierunku elektronika i telekomunikacja.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na stronie https://zabezpieczenia.com.pl/fotogalerie
Bezpośr. inf. Jacek Paś
Wydział Elektroniki Instytutu Systemów Elektronicznych
Zakład Eksploatacji Systemów Elektronicznych
Wojskowa Akademia Techniczna