Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Monitorowanie systemu sygnalizacji alarmu pożarowego Panasonic EBL 512 przez Internet

Printer Friendly and PDF

lead.jpgObecnie żyjemy w czasach, gdy jednym z najcenniejszych dóbr jest informacja. Dostarczenie odpowiednich wiadomości na czas pozwala podjąć decyzje szybko i trafnie. Bezpieczeństwo pożarowe jest szczególnym tego przykładem. Czasami nawet ułamki sekundy decydują o ludzkim życiu.

Inżynierowie Panasonic Electric Works Fire & Security Technology Europe, udoskonalając swój system sygnalizacji pożarowej, dążą m.in. do dostarczenia użytkownikowi jak największej ilości istotnych informacji w jak najkrótszym czasie.

Jednym z elementów, które wpływają na wyjątkowość systemu sygnalizacji pożarowej EBL 512, jest moduł Web Server 1598. Do tej pory informacje o pracy systemu dostępne były tylko bezpośrednio w centrali lub systemie wizualizacji. Web Server 1598 pozwala na prezentację aktualnego stanu systemu sygnalizacji pożarowej Panasonic EBL 512 na dedykowanym komputerze klasy PC z dostępem do Internetu. Ponadto moduł ma funkcje wysyłania wiadomości e-mail do wybranych użytkowników systemu oraz interfejsu do systemu wizualizacji zdarzeń. Może także współpracować z systemem przywoławczym Asom Tateco oraz służy jako dodatkowa pamięć zdarzeń (do 10000 zdarzeń).

Moduł Web Server 1598 jest to niewielkich rozmiarów skrzynka przystosowana do pionowego montażu na symetrycznej szynie DIN 35 mm. Może być zamocowana zarówno w centrali, jak i w pewnej odległości od niej. Po podłączeniu modułu do Internetu lub lokalnej sieci LAN i po zalogowaniu się na odpowiedniej zaszyfrowanej stronie internetowej użytkownik otrzymuje dostęp do bazy danych w systemie EBL 512. Wszystkie informacje w bazie są aktualizowane na bieżąco, a strona odświeża się co dziesięć sekund. Jeśli wystąpi niezgodność danych w Web Serverze 1598 i systemie EBL 512, np. po restarcie systemu, centrala automatycznie wymusi synchronizację z modułem. Aktualizacji danych można dokonać także „ręcznie”, poprzez menu centrali lub przez program Win512.
Podstawowym oknem bazy danych o systemie sygnalizacji pożarowej jest „Informacja o systemie”. Użytkownik od razu po zalogowaniu się otrzymuje w formie tabeli następujące dane:

  1. Centrale (control units). Podana jest tutaj informacja o wszystkich centralach znajdujących się w systemie. Dostęp do bardziej szczegółowych danych otrzymuje się po kliknięciu na numer danej centrali.
  2. Liczba alarmów (number of alarms). Podana jest tutaj informacja o aktualnej liczbie alarmów w systemie (maksymalnie 200).
  3. Liczba alarmów wstępnych (number of pre-warnings). Podana jest tutaj informacja o aktualnej liczbie alarmów wstępnych w systemie (maksymalnie 200).
  4. Liczba stref czujek w koincydencji (number of zones/ detectors in co-incidence status). Podana jest tutaj informacja o liczbie stref i czujek znajdujących się w koincydencji.
  5. Liczba uszkodzeń (number of faults). Podana jest tutaj informacja o liczbie uszkodzeń w systemie (maksymalnie 200).
  6. Liczba zablokowań (number of disablements). Podana jest tutaj informacja o zablokowanych elementach w systemie. Nie dotyczy to elementów zablokowanych czasowo.
  7. Liczba alarmów serwisowych (number of detectors activating service signal). Podana jest tutaj informacja o liczbie alarmów serwisowych.
  8. Liczba otwartych drzwi (number of open doors). Podana jest tutaj informacja o liczbie otwartych drzwi w centralach.
  9. Liczba stref w teście (number of zones in test mode). Podana jest tutaj aktualna informacja o strefach znajdujących się w trybie testowania.
  10. Stan połączenia RS232 (RS232 mode). Podana jest tutaj informacja o aktualnym stanie połączenia między Web Serverem i centralą EBL 512.

Moduł Web Server, oprócz dostarczenia podstawowych informacji o pracy systemu, które są dostępne od razu po zalogowaniu się na stronie, pozwala na uzyskanie dużo dokładniejszych danych o pracy zabezpieczeń przeciwpożarowych. Menu programu do obsługi Web Servera jest wyposażone w klawisze skrótów, które pozwalają użytkownikowi błyskawicznie uzyskać dostęp do szczegółowych informacji o stanie systemu.

1588h.jpg

Skróty: „alarmy”, „alarmy wstępne”, „alarmy z czujek koincydencyjnych” oraz „alarm testowy” pozwalają na uzyskanie informacji o liczbie alarmów, dacie i czasie ich wystąpienia, strefie i adresie elementu w stanie alarmu oraz wyświetlenie informacji tekstowej przypisanej danemu zdarzeniu. Poprawna praca systemu sygnalizowana jest zielonym kolorem klawiszy skrótów, a w przypadku testów lub wystąpienia nieprawidłowości kolor zmienia się na czerwony lub żółty. Dodatkowo w przypadku alarmów testowych istnieje możliwość wysłania wiadomości e-mail zawierającej listę tych alarmów.

Informację o aktualnych uszkodzeniach, dacie i czasie ich wystąpienia, opisie oraz statusie (brak potwierdzenia lub potwierdzenie/ naprawienie awarii) można uzyskać, wybierając skrót uszkodzenia”.

Czasem jedynym sposobem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu alarmu pożarowego, np. podczas remontu czy innych prac mogących wywoływać fałszywe alarmy, jest zablokowanie poszczególnych elementów detekcyjnych lub sterujących. Jest to funkcja każdej centrali przeciwpożarowej, bez której nie byłoby możliwe użytkowanie wielu obiektów. Web Server umożliwia dokładny podgląd zablokowanych elementów systemu na bieżąco, przez co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania danego obiektu. Po wybraniu zakładki „zablokowania” użytkownik otrzymuje dane o sześciu różnych kategoriach zablokowań: stref, punktów, pętli dozorowych, sterowań z centrali, rodzaju sterowań oraz sterowań z potwierdzeniem (interlocking). Informacja ta uzupełniona jest o datę i czas, adres, strefę, sposób zablokowania (ręczny lub w alarmie podczas kasowania) oraz o to, za jakie sterowanie odpowiedzialny był dany element.
Dane niezbędne dla konserwatorów systemu, a także jego użytkowników, dostarcza zakładka „alarm serwisowy”. Umożliwia ona wyświetlenie listy wszystkich czujek, które sygnalizują konieczność dokonania ich serwisu. Oprócz tego pokazywany jest numer techniczny urządzenia, a także data i czas wystąpienia alarmu serwisowego. Konieczność serwisu jest sygnalizowana zmianą koloru zakładki z zielonego na żółty.

Moduł Web Server pozwala uzyskać na odległość informacje o pracy poszczególnych elementów detekcyjnych. Wybór zakładki „informacja o sensorach” umożliwia uzyskanie szczegółowych danych dotyczących wartości chwilowych, średniej tygodniowej oraz minimalnych i maksymalnych wartości uzyskanych przez sensory optyczne i termiczne. Sposób sortowania zorganizowano w przejrzysty sposób, który umożliwia wyszukiwanie i grupowanie sensorów zgodnie z numerem centrali, numerem linii, adresem oraz numerem technicznym. Użytkownik może stworzyć zgodnie ze swoimi wymaganiami listę elementów detekcyjnych, których pracę chce przeanalizować.

Web Server 1598 umożliwia zapis 10000 zdarzeń. Po wejściu w skrót „log zdarzeń” można wybrać rodzaj interesującego nas zdarzenia. Możliwy jest przegląd wszystkich zdarzeń albo tych, które są związane z centralą, daną strefą, punktem lub numerem technicznym. Zdarzenia wyświetlane są z podaniem numeru, daty i czasu wystąpienia oraz opisem zdarzenia.

W przypadku wystąpienia jednego lub więcej zdarzeń w systemie sygnalizacji pożarowej Web Server 1598 ma możliwość samoczynnego wysłania wiadomości e-mail do czterech wybranych użytkowników. Do wysłania wiadomości pocztą elektroniczną niezbędny jest serwer (SMTP) pracujący w sieci Ethernet LAN. W chwili wystąpienia takich zdarzeń, jak alarm pożarowy, uszkodzenie, zablokowanie, alarm serwisowy, alarm wstępny i alarm testowy, do wybranych użytkowników natychmiast wysyłany jest e-mail. Wiadomość zawiera informację o rodzaju zdarzenia i numerze prezentacyjnym punktu (strefa, adres), opis tekstowy przypisany do danego zdarzenia, numer centrali oraz datę i czas wystąpienia zdarzenia. Obecnie, gdy dostęp do Internetu zapewniają nawet telefony komórkowe, można mieć stałą kontrolę nad systemem sygnalizacji pożarowej.

Kolejną funkcją, jaką może pełnić Web Server 1598, jest praca w charakterze konwertera danych. Można w tym przypadku wyróżnić następujące zastosowania:

  • przesyłanie informacji pożarowych do systemu wizualizacji na komputerze PC za pomocą konwertera EBL Talk,
  • przesyłanie informacji pożarowych do systemu przywoławczego firmy Asom Tateco za pomocą konwertera Tateco.

W czasach ogólnodostępnego Internetu Web Server 1598 jest narzędziem, które wyznacza nowe standardy w zakresie eksploatacji i serwisu systemów przeciwpożarowych. Pozwala monitorować pracę systemu Panasonic EBL 512 w sposób ciągły i informować o wszystkich zdarzeniach i awariach poprzez wiadomości e-mail.

Zainteresowanych dokładnym poznaniem tego urządzenia zapraszamy do kontaktu z firmą RAJ International, dystrybutorem systemu Panasonic EBL 512 na terenie Polski (www.raj-international.net).

Rafał Rusiecki
RAJ International

Zabezpieczenia 2/2009

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony