Firma Pentacomp Systemy Informatyczne zrealizowała projekt polegający na dostarczeniu 25 kompletnych stanowisk do elektronicznego daktyloskopowania dla jednostek Straży Granicznej RP. Stanowiska zlokalizowane na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej wspomagają funkcjonariuszy Straży Granicznej w bieżącej pracy i realizacji zadań związanych z rejestracją i identyfikacją osób. Wartość kontraktu wynosi 1,8 mln zł brutto.
W ramach realizacji projektu Pentacomp dostarczył całość sprzętu komputerowego i specjalistycznego, w szczególności elektroniczne skanery linii papilarnych (ang. live scanner) Cross Match L SCAN 500P - należące do wiodących rozwiązań tej klasy na świecie, dostosował i wdrożył autorskie oprogramowanie PentaFES - do rejestracji danych identyfikacyjnych osób, zapewnił integrację oprogramowania PentaFES z centralnym systemem uwierzytelnienia i autoryzacji Komendy Głównej Straży Granicznej - w oparciu o certyfikaty elektroniczne i karty mikroprocesorowe, oraz z systemem wymiany danych daktyloskopijnych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.
Specjaliści Pentacompu przeprowadzili szkolenia dla 50 operatorów stanowisk oraz wykonali instalację i konfigurację stanowisk w miejscach docelowej eksploatacji na terenie całego kraju. W ramach projektu Pentacomp zapewni 3-letni serwis gwarancyjny dla dostarczonych Straży Granicznej stanowisk. Projekt został zrealizowany z wykorzystaniem środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Opracowany przez Pentacomp system PentaFES jest kompletnym rozwiązaniem wspomagającym czynności elektronicznej rejestracji danych identyfikacyjnych osób, obejmującym dane osobowe, odciski palców i dłoni oraz fotografie. System zapewnia bezpieczną transmisję danych do rejestrów centralnych, w szczególności do systemów klasy AFIS (automatycznej identyfikacji odcisków palców).
Obowiązki Straży Granicznej związane z rejestracją i identyfikacją osób wynikają z przepisów prawa polskiego, uczestnictwa Polski w Układzie z Schengen oraz - w dalszej perspektywie - założeń traktatu z Prüm dotyczącego zacieśnienia współpracy transgranicznej w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Na podstawie porozumienia ministrów spraw wewnętrznych państw UE policje wszystkich krajów Unii tworzą bazę wymiany danych na temat DNA oraz cyfrowych zapisów odcisków palców, gwarantując przy tym wzajemny dostęp do informacji o samochodach, danych personalnych osób podejrzanych itp. Obecnie w Polsce sprawdzenie tożsamości podejrzanego obcokrajowca trwa nawet do kilku dni - po powstaniu kompletnego systemu czas ten skróci się do zaledwie kilku minut.
Bezpośr. inf. Pentacomp Systemy Informatyczne