Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Alexa Guard

Printer Friendly and PDF

Alexa Guard ma duży wpływ na rynek instalacji alarmowych do samodzielnego montażu oraz na rynek ubezpieczeniowy, lecz jedynie niewielki wpływ na profesjonalny rynek zabezpieczeń.

We wrześniu Amazon zakomunikował, że funkcja Alexa Guard realizowana w tak zwanym trybie ochronnym pozwala przekształcić inteligentne głośniki Amazon Echo w urządzenia zabezpieczające. Gdy Amazon Echo usłyszy odgłos tłuczonego szkła, wysyła ostrzeżenie wraz z nagraniem na wskazany numer telefonu komórkowego. Podobnie dzieje się w przypadku wykrycia dymu lub tlenku węgla przez odpowiedni detektor.

Prawdopodobnie zastosowanie Alexa Guard będzie miało duży wpływ na rynek ubezpieczeń i systemów do wykrywania pożarów. System Nest Protect może ostrzegać użytkowników o potencjalnych pożarach, jednak większe domy wymagają bardziej skomplikowanych instalacji, więc wyposażenie domu o powierzchni 2500 stóp kwadratowych w Nest Protect lub First Alert Safe & Sound może kosztować tysiące dolarów. Dostawcy ubezpieczeń chcą rozszerzyć działalność poza wykrywanie wycieków wody i monitorowanie bezpieczeństwa, co może mieć poważny wpływ na takie firmy jak Roost i na innych producentów sprzętu, którzy są w dużym stopniu uzależnieni od dostawców usług ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciele, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, już uzależniają zawierane kontrakty od użycia inteligentnych głośników, a zatem Alexa Guard może mieć duży wpływ na przyszłe transakcje. Według IHS Markit do końca tego roku liczba polis ubezpieczeniowych związanych z instalacją Amazon Echo w obu Amerykach wyniesie około 500 000.

Fot. 1. Głośnik Amazon Echo w orzechowym kolorze (Fot. Amazon.com, Inc.)

 

Większość korzyści płynących z Alexa Guard wynika raczej ze zmian na konsumenckim rynku majsterkowiczów niż z profesjonalnego monitorowania bezpieczeństwa. W przypadku rynku majsterkowiczów Alexa Guard jest dużym krokiem naprzód, ponieważ nie ma kontroferty w przypadku takich bezprzewodowych systemów jak Ring czy nawet SmartThings. Dzięki aktualizacji oprogramowania przez Amazon każdy z konsumentów może zaoszczędzić ponad 150 USD, ponieważ nie musi kupować dodatkowego sprzętu.

Większość profesjonalnych systemów zabezpieczających zawiera już czujnik zbicia szkła, dlatego efekt działań Amazona na profesjonalnym rynku zabezpieczeń jest mało istotny. Chociaż możliwe jest przesłanie nagrania dźwiękowego do centralnej stacji monitorującej, dla profesjonalnego rynku nie stanowi to konkurencji, gdyż tam przesyłany jest materiał wizyjny pozwalający na znacznie lepszą ocenę zagrożenia. Ponadto jest mało prawdopodobne, że w przypadku włamania do domu funkcja Alexa Guard umożliwiłaby śledzenie intruza w całym domu przy założeniu, że aktywnych jest wiele urządzeń Echo. Stacja monitorująca otrzyma jedynie dźwiękowe nagranie wydarzenia.

W przypadku Amazona możliwość ostrzegania użytkowników o wykryciu dymu lub tlenku węgla może przynieść większe zyski dzięki korzystniejszym umowom z firmami ubezpieczeniowymi. Fakt, że Amazon nawiązał partnerski układ z ADT, jest znaczący, ponieważ Google niedawno ogłosił partnerstwo z firmą Vivint, aby dodać Google Mini do każdego nowego konta.

 Fot. 2. Głośnik Amazon Echo Plus w szarym kolorze, część przednia (Fot. Amazon.com, Inc.)

 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo interaktywne (np. zdalne uzbrajanie i rozbrajanie zabezpieczeń), ADT ma dużą, 16-punktową przewagę nad Vivintem pod względem całkowitego udziału w rynku w 2017 roku. Vivint miał jednak 4-punktową przewagę nad ADT na rynku automatyki domowej, który obejmuje sterowanie oświetleniem, zarządzanie zamkami drzwiowymi i inne funkcje.

Oczywiście Alexa Guard będzie miała większy wpływ na rynek ubezpieczeniowy niż na profesjonalne systemy zabezpieczające. Roost, Nest Protect, Kidde RemoteLync i inne urządzenia mogą okazać się najnowszymi ofiarami ekspansji Alexy.

Blake Kozak
IHS Markit

Tłumaczenie: Andrzej Walczyk

 

Zabezpieczenia 6/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony