Zmiany w przepisach prawnych skutkujące zwiększeniem minimalnej stawki za godzinę pracy na umowę-zlecenie, które weszły w życie w ubiegłym roku, były dla wielu szefów agencji ochrony silnym bodźcem do poszukiwania rozwiązań, które mogłyby w pewnym zakresie zastąpić lub uzupełnić ochronę fizyczną. Rynek zabezpieczeń rozwija się niezwykle dynamicznie, a coraz bardziej wymagający i wyedukowani użytkownicy poszukują nowatorskich funkcji umożliwiających wykorzystanie systemu nadzoru wizyjnego jako narzędzia do wykrywania zdarzeń i powiadamiania operatora. Kiedy pytamy naszych klientów, czego oczekują od nowoczesnego oprogramowania VMS, zdecydowana większość wymienia intuicyjną i łatwą obsługę, wydajność i uniwersalność, czyli możliwość współpracy z kamerami wielu producentów, bezpieczeństwo nagrań oraz dostępność zaawansowanych dodatków, w tym skutecznej analizy treści obrazów.
Uniwersalność i maksymalna skuteczność
VMS Ganz CORTROL to uniwersalna platforma o dużej wydajności, obsługująca ponad 4000 modeli kamer IP różnych producentów. W Polsce system ten miał swoją premierę w 2017 roku i przy współpracy przeszkolonych i licencjonowanych partnerów CBC Poland został wdrożony w kilkunastu centrach monitorowania, gdzie jako główny element systemu wizyjnego zabezpiecza wiele strategicznych obiektów użyteczności publicznej, skrzyżowań miejskich, szkół, przedszkoli, zakładów produkcyjnych, placów budowy oraz prywatnych posesji. Ganz CORTROL wyposażono w wiele zaawansowanych funkcji i dodatków. Zapewnia on bardzo wydajny nadzór wizyjny. Jest jednocześnie uniwersalny, skalowalny i intuicyjny. Obsługa alarmów nie zakłóca pracy operatora. Możliwość zaimplementowania nowych sterowników do kamer i urządzeń, bezpośrednia obsługa kanałów wizyjnych pobieranych z rejestratora DVR/NVR, dowolna konfiguracja widoków powiązanych z obiektami bądź w konfiguracji mieszanej, obsługa pojedynczych strumieni wizyjnych z rejestratorów DVR/NVR, możliwość szybkiego tworzenia znaczników, natychmiastowe odtwarzanie nagrania z wybranego kanału bez przerywania podglądu na żywo, zaawansowana automatyzacja oraz obsługa funkcji inteligentnej analizy treści obrazu czynią ten system dobrym narzędziem dla centrów monitorowania.
Inteligentne rozwiązania dla profesjonalnych centrów monitorowania
Dzięki skutecznej analizie treści obrazu system telewizji dozorowej może aktywnie chronić obiekt. Algorytmy sterujące rozpoznawaniem zdarzeń w analizowanym obrazie powodują reakcję w określonych sytuacjach, co umożliwia efektywny dozór przy zaangażowaniu mniejszej liczby operatorów, a więc ograniczenie kosztów użytkowania systemu. Skuteczność analizy obrazu jest bardzo ważna. Jeżeli analiza jest skuteczna, centrum monitorowania otrzyma niezbędne informacje o zagrożeniach, alarmach i innych zdarzeniach wymagających interwencji, a pracownik centrum monitorowania nie będzie musiał ciągle obserwować obrazu na wielu monitorach. Zadaniem funkcji inteligentnej analizy treści obrazu jest bezbłędne wykrywanie zdarzeń spełniających ściśle określone kryteria. Wyznacznikiem niezawodnego działania jest duża skuteczność algorytmów oraz intuicyjna i prosta kalibracja. Miarą skuteczności jest liczba fałszywych alarmów, których w sytuacji idealnej nie powinno być wcale. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań analitycznych jest wiele takich, które mogą generować nawet dziesiątki fałszywych alarmów w ciągu doby, co oczywiście jest cechą dyskwalifikującą, gdyż w założeniu ich zastosowanie ma na celu automatyzację dozoru. CORTROL VCA zapewnia analizę treści obrazu na najwyższym poziomie, czego dowodem jest uzyskanie certyfikatu jakości i-LIDS (Imagery Library for Intelligent Detection Systems), czyli osiągnięcie zgodności ze standardem ustanowionym przez Home Office Scientific Development Branch w Wielkiej Brytanii.
Certyfikat i-LIDS jest prestiżowym wyróżnieniem, które gwarantuje użytkownikom najwyższą jakość i skuteczność działania systemów wizyjnych.
Warto wspomnieć, że oprogramowanie CORTROL obsługuje funkcję VCA po stronie serwera, co znaczy, że działa ona z dowolnymi kamerami IP. Rdzeniem programu jest zaawansowany mechanizm przestrzennego śledzenia obiektów. Łatwy w konfiguracji moduł do analizy treści obrazu CORTROL VCA automatycznie dostosowuje się do warunków lokalnych, co czyni zastosowanie systemu skutecznym rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących użytkowników. Agencje ochrony, które wyposażyły stacje monitorowania w VMS Ganz CORTROL, z powodzeniem wykorzystują funkcje analityczne dostępne w tym systemie i udaremniają dzięki nim kolejne próby wtargnięć i włamań do chronionych obiektów. Według nich funkcje te wyróżniają CORTROL na tle innych dostępnych na rynku systemów VMS.
Smartfon w roli kamery patrolującej
W systemie Ganz CORTROL oferowana jest aplikacja mobilna, która zmienia smartfon w profesjonalną kamerę nasobną przeznaczoną dla załóg patrolujących, które ochraniają teren. Obraz z kamery znajdującej się w smartfonie jest przesyłany na żywo do centrum monitorowania. Tam jest nagrywany i wyświetlany na monitorze operatora. Operator może sprawdzić na mapie, gdzie w danym momencie znajduje się załoga patrolująca, dzięki danym GPS wysyłanym ze smartfonu, a jeśli zajdzie taka konieczność, może nawiązać komunikację głosową z tą załogą. Funkcja strumieniowania wizyjnego i dwukierunkowej komunikacji głosowej za pomocą telefonu komórkowego staje się niezwykle wygodnym i praktycznym narzędziem. Działa ona w systemach iOS i Android.
Bezpieczeństwo nagrań
Ganz CORTROL ma funkcję failover, dzięki której w przypadku awarii lub zatrzymania pracy serwera głównego jego najważniejsze zadania są przejmowane przez serwer rezerwowy. Można dzięki temu utrzymać ciągłość nagrywania. Połączenia pomiędzy serwerem głównym oraz stacjami operatorskimi są szyfrowane, co chroni przed nieuprawnionym dostępem do zasobów systemu monitorowania przez sieć. Oprócz obsługi macierzy RAID zapewniającej bezpieczeństwo archiwum na wypadek awarii dysku twardego VMS CORTROL oferuje również możliwość replikacji, czyli skopiowania nagrań na wyznaczoną jednostkę zapasową (np. macierz sieciową, serwer FTP). Jest to dodatkowa forma zabezpieczania danych przed ich całkowitą utratą, np. na skutek zniszczenia serwera głównego. Nagrywanie brzegowe na nośniki peryferyjne to kolejna ważna funkcja gwarantująca ciągłość rejestracji obrazów z kamer w przypadku okresowego zerwania połączenia z serwerem głównym (np. przerwania łączności radiowej, zerwania połączenia sieciowego). Jeżeli dojdzie do takiej awarii, obraz będzie nagrywany na lokalny nośnik w kamerze, a po przywróceniu połączenia serwer główny automatycznie uzupełni swoje archiwum o brakujący materiał. Funkcja nagrywania brzegowego działa również w aplikacji mobilnej w sytuacji utraty dostępu do sieci przez smartfon. W sytuacjach alarmowych system umożliwia operatorowi ręczne wymuszenie zmiany trybu nagrywania na taki, w którym jakość nagrań jest lepsza. Dzięki wyżej wymienionym funkcjom VMS Ganz CORTROL jest stabilnym i bezpiecznym systemem, któremu warto zaufać.
Dagmara Dąbrowska
CBC Poland