Zabezpieczając prywatną posesję lub małe przedsiębiorstwo, warto chronić nie tylko sam budynek, lecz również teren wokół niego. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. Jednym z najbardziej efektywnych jest zabezpieczenie ogrodzenia otaczającego teren.
Ogrodzenie jest pierwszą i często jedyną fizyczną przeszkodą, którą napotyka intruz. Detekcja zagrożenia w chwili kontaktu nieproszonego gościa z ogrodzeniem umożliwi odpowiednio wczesną reakcję i na przykład przyjazd ekipy interwencyjnej. Na rynku dostępne są zróżnicowane pod względem zasady działania oraz możliwości dostosowania do różnych rodzajów ogrodzeń systemy ochrony peryferyjnej. Niezależnie od typu systemu kluczowe parametry to szybka detekcja i lokalizacja intruza, działanie w każdych warunkach atmosferycznych oraz wysoka niezawodność. Warto też zwrócić uwagę na możliwość dostosowania systemu do lokalnych uwarunkowań terenowych oraz na funkcje ułatwiające zarządzanie, takie jak podział na strefy detekcji lub integracja z innymi systemami ochrony.
Fot. 1. Jednostka sterująca systemu G-Fence 600
Do zabezpieczenia ogrodzenia mogą służyć kable napłotowe. Ze względu na zasadę działania można je podzielić na kilka grup.
Dla klientów indywidualnych zalecane są kable z czujnikami piezodynamicznymi lub akcelerometrycznymi.
Kable z czujnikami akcelorometrycznymi mogą znaleźć zastosowanie w niewielkich systemach służących do ochrony obiektów prywatnych, dlatego zostaną one dokładnie omówione. Zasadą detekcji jest analiza drgań ogrodzenia. Wewnątrz kabla znajdują się czujniki przyspieszenia (akcelerometry), które w czasie rzeczywistym analizują drgania ogrodzenia, które mogą być wywołane zarówno przez czynniki naturalne, takie jak wiatr i inne zjawiska naturalne, zwierzęta i ptaki, jak i przez intruzów pokonujących ogrodzenie.
Czytelnicy mogli już wcześniej zetknąć się z akcelerometrami, gdyż są one używane w smartfonach, tabletach oraz laptopach. Są to sensory mierzące przyspieszenia liniowe oraz kątowe. W przeciwieństwie do urządzeń wykonujących pomiary na odległość, akcelerometry dokonują pomiarów własnego ruchu względem którejś z płaszczyzn lub osi obrotu.
Fot. 2. System G-Fence 3000 zamontowany na ogrodzeniu
Mówiąc w dużym uproszczeniu, każdy z czujników umieszczonych wewnątrz kabla reaguje na wibracje występujące w ogrodzeniu oraz przesyła sygnały do jednostki sterującej, która analizuje przekazane informacje i w razie próby wtargnięcia uruchamia alarm. Odpowiednia konfiguracja algorytmu realizowanego w jednostce sterującej pozwala znieczulić system na wibracje wywołane czynnikami naturalnymi, a wyczulić go na działania potencjalnych intruzów.
Rys. 1. Przykładowa konfiguracja z podziałem na strefy
Przykładem systemu wykorzystującego tę metodę detekcji są kable G-Fence 600, G-Fence 600Z oraz G-Fence 3000 firmy Sorhea. G-Fence 600 to podstawowa wersja, która umożliwia lokalizację intruza z dokładnością do trzech metrów, podczas gdy 600Z umożliwia podział kabla na mniejsze strefy detekcji. G-Fence 3000 to najbardziej zaawansowana wersja systemu z wbudowanymi panelami słonecznymi, które eliminują potrzebę zasilania z zewnętrznego źródła energii. G-Fence równie dobrze sprawdza się w systemach ochrony prywatnych posesji, jak i terenów przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Został już wdrożony w wielu miejscach na świecie. Użytkownicy doceniają jego skuteczność oraz prostotę montażu i obsługi.
Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski