Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

SL-3 – pierwsza linia obrony infrastruktury krytycznej

Printer Friendly and PDF

leadWiększość rządów stara się zapewnić swoim obywatelom jak najlepsze środki bezpieczeństwa, jednakże dynamicznie zmieniające się zagrożenia zmuszają do stosowania coraz bardziej wyrafinowanych środków obrony. Dzięki systemowi podsłuchu elektronicznego Echelon USA i ich sojusznicy mogą zbierać ogromne ilości danych wywiadowczych. CIA używa bezzałogowych dronów do obserwacji i eliminacji grup terrorystycznych, a na przejściach granicznych już dawno do powszechnego użytku weszły technologie biometryczne.

Punktami szczególnie wrażliwymi i podatnymi na atak pozostają obiekty infrastruktury strategicznej sektora energetycznego, paliwowego i komunikacyjnego. Zabezpieczenia takich obiektów jak lotniska, porty morskie czy elektrownie są wciąż niewystarczające.

Podstawą bezpieczeństwa jest dobrze zorganizowana pierwsza linia obrony.

Firma RBtec Inc. od prawie 30 lat jest uznawana za przodującego i jednego z wprowadzających najwięcej innowacji producentów oraz dostawców zaawansowanych, zintegrowanych systemów zabezpieczeń elektronicznych. Jej flagowy produkt – czujniki SL-3 – są wykorzystywane na całym świecie i zapewniają skuteczną ochronę obiektów wojskowych, przemysłowych i cywilnych.

SL-3 to zewnętrzny, wielokierunkowy czujnik wibracyjny zaprojektowany specjalnie do montowania na różnych typach ogrodzeń, np. na metalowych siatkach, barierach z drutu ostrzowego czy ceglanych ścianach. Jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku instalacji o średnim i wysokim stopniu zabezpieczenia, np. w rządowych i przemysłowych obiektach naukowo-badawczych, rafineriach i składach paliwowych, zakładach petrochemicznych, portach lotniczych, obiektach wojskowych itd.

fot2

Fot. 1. Czujnik SL-3 zainstalowany na siatce ogrodzeniowej

Czujnik jest montowany na kablu, który następnie jest zawieszany na całej długości ogrodzenia. Dzięki uniwersalnym zaczepom jest przytwierdzany do ogrodzenia niezależnie od kabla, co zwiększa jego czułość na wibracje. Każda próba przejścia, przecięcia ogrodzenia lub rozbicia muru jest natychmiast wykrywana, a następnie przypisywana do strefy, w której nastąpiła. Intruz uruchamia alarm poprzez zmianę położenia kontaktów wewnątrz sensorów wibracyjnych, która skutkuje zmianą ciągu impulsów elektrycznych przez nie przechodzących i otwarciem na bardzo krótki czas (około 0,002 sekundy) normalnie zamkniętego obwodu. Informacje te przetwarza jednostka transpondera w inteligentnym procesorze (SPU-503/SPU-504), który następnie generuje sygnał alarmowy. Wykorzystując wcześniej wprowadzone parametry oraz unikalny algorytm, stworzony przez RBtec Inc., transponder decyduje, czy informację o alarmie przesłać do centrum kontroli. Decyzja jest zależna od siły wywieranej na ogrodzenie oraz zmiany ciągu impulsów odbieranych przez sam czujnik.

SL-3 utrzymuje najniższy możliwy wskaźnik fałszywych alarmów. Dzięki solidnej konstrukcji i odpowiedniemu mocowaniu na barierze system może być aktywowany wyłącznie przez działania człowieka. Warunki pogodowe, rośliny oraz zwierzęta nie mają wpływu na działanie systemu. Liczba fałszywych alarmów jest dodatkowo zmniejszana przez jednostkę niwelacji wpływu pogody VX-25. W zwykłych alarmach perymetrycznych drgania ogrodzenia powodowane przez wiatr, deszcz i grad mogą spowodować reakcję czujnika i wywołanie alarmu. Jednostka Niwelacji Wpływu Pogody VX-25 jest unikalnym urządzeniem zaprojektowanym do automatycznego dostrajania czułości systemu alarmowego w celu eliminacji zakłóceń spowodowanych czynnikami pogodowymi takimi jak wiatr, deszcz lub grad.

VX-25 składa się z czujnika deszczu i czujnika wiatru. W pierwszym z nich tarczki i czujki wstrząsowe wykrywają wibracje spowodowane przez spadające na nie krople deszczu lub grad. Wibracje są przekształcane w elektroniczne sygnały przesyłane do jednostki przetwarzającej (Smart Processing Unit – SPU-503/SPU-504), która przetwarza je i przesyła dalej do jednostki głównej CIU (Control Interface Unit). Czujnikiem wiatru jest z kolei manometr zamontowany nad tarczkami czujnika deszczu, produkujący napięcie o częstotliwości fluktuującej wraz ze zmianami prędkości wiatru. Częstotliwość napięcia jest następnie przekształcana na elektroniczne sygnały wysyłane do jednostki centralnej. Dzięki tym rozwiązaniom system automatycznie dostraja swoją czułość do panujących warunków pogodowych. Na podstawie licznych testów stwierdzono, że prawdopodobieństwo wykrycia intruza jest na poziomie 98% lub wyższym.

Zasięg detekcji SL-3 obejmuje również bramy. Nie ma martwych stref. System wykrywa każde naruszenie poprzez wspięcie się na ogrodzenie, przecięcie lub rozbicie ogrodzenia czy próbę uszkodzenia czujników lub kabla. Standardowa odległość pomiędzy czujnikami umieszczonymi na kablu wynosi trzy metry. Czujnik składa się z dwóch oddzielnych komór wewnętrznych: komory detekcji i komory łączności. Komora łączności zawiera połączenie szeregowe czujnika z kablem. Komora detekcji zawiera pozłacany 10-punktowy mechanizm kontaktowy zamontowany na płytce drukowanej, zaprojektowany w celu zapewnienia dziesięciu styków elektrycznych. Gwarantuje to niezwykłą czułość oraz tworzy elektromechaniczny filtr, który oddziela częstotliwości poniżej 1000 Hz (zazwyczaj charakterystyczne dla zakłóceń naturalnych, powodowanych na przykład przez wiatr i deszcz). SL-3 jest całkowicie bezobsługowy, nie wymaga kalibracji w terenie. Obudowa czujników jest zrobiona ze specjalnego plastiku o wysokiej wytrzymałości, zapewniającego ochronę przez promieniowaniem UV, chemikaliami, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Obudowa przechodzi obróbkę ultradźwiękami, która całkowicie usuwa kurz i wilgoć z wnętrza jednostki. Na czujniki udzielana jest 10-letnia gwarancja.

Przez ostatnie kilkanaście lat RBtec zrealizował w ponad 30 krajach ponad 1000 projektów związanych z ochroną, w tym kompleksową ochronę lotnisk, elektrowni jądrowych, rurociągów gazowych i zdalnych przepompowni, obiektów rafineryjnych i petrochemicznych, granic, obiektów wojskowych, banków. Produkty RBtec są w pełni zgodne ze standardami bezpieczeństwa cywilnego i wojskowego, takimi jak US MIL-STD’s i ISO 9001-2008.

Hezy Ribak
Założyciel RBtec

Zabezpieczenia 5/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony