Sposoby włamań są coraz bardziej finezyjne, dlatego normy dotyczące systemów zabezpieczeń są coraz bardziej restrykcyjne, a wymagania użytkowników coraz większe. Nie wystarczy już, jak kiedyś, jeden prosty system. Obecnie klienci powinni decydować się na droższe, bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania lub na połączenie kilku technik detekcji, np. kabel napłotowy lub zakopywany oraz kamery, jeśli naprawdę zależy im na skuteczności.
Wielokrotnie na łamach magazynu Zabezpieczenia opisywaliśmy systemy DEA Security z unikatowym przetwornikiem piezoelektrycznym. Oferta bazująca na tym rozwiązaniu to system do ochrony wnętrz, systemy napłotowe na ogrodzenia sztywne, kable zakopywane, a nawet czujniki umieszczane pod posadzkami i podłogami technicznymi. Dla przypomnienia – detekcja za pomocą czujników piezoelektrycznych polega na przetworzeniu sił działających na sensor na napięcie elektryczne, co jest zobrazowane na rys. 1.
Rys. 1. Schemat działania przetwornika piezoelektrycznego
Opisana oferta została doceniona przez wojsko, służby specjalne, straż graniczną i w przemyśle petrochemicznym, a więc przez najbardziej wymagających klientów. Na szczególną uwagę zasługuje DEA Serir P2P. Jest to system montowany na ogrodzeniach, umożliwiający bardzo precyzyjną lokalizację intruza (z dokładnością do pojedynczego czujnika), a jednocześnie odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz potencjalne próby sabotażu termicznego, mechanicznego lub magnetycznego. Systemowi zarzucano jednak zbyt wysoką cenę utrudniającą sprzedaż w krajach rozwijających się.
Producent stworzył nowy system – DEA Fusion P2P, który wykorzystuje do detekcji przetworniki piezoelektryczne oraz akcelerometry. Rozwiązanie to nosi nazwę DEA Sensor Fusion (DSF) i zapewnia niespotykaną do tej pory skuteczność detekcji oraz wielość zastosowań. Akcelerometry to czujniki reagujące na przyspieszenia w ruchu liniowym oraz kątowym. Uproszczony schemat wyjaśniający zasadę ich działania jest przedstawiony na rys. 2. Na skutek zetknięcia się masy bezwładnej z mocowaniem wytwarzane jest napięcie elektryczne, a na podstawie jego wartości ustalane jest przyspieszenie. Akcelerometry dokonują pomiarów własnego ruchu względem ustalonej płaszczyzny.
Fot. 1. Nowy czujnik DEA Fusion P2P
System DEA Fusion P2P może być zainstalowany na ogrodzeniu każdego rodzaju (miękkim, panelowym i sztywnym), a nawet na ścianach, a dzięki zastosowaniu dwóch technik detekcji alarm jest wyzwalany tylko w momencie odebrania sygnałów z dwóch źródeł. Stale usprawniane algorytmy detekcji, rozwijane od ponad 20 lat, umożliwiają skuteczną detekcję intruzów, ustalenie przyczyny alarmu (przecięcie, przebicie, próba wspinaczki, próba sabotażu), a także wyeliminowanie fałszywych alarmów powodowanych przez zakłócenia. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu, jak system pracuje na różnych ogrodzeniach i ścianach, możliwe było przygotowanie siedmiu inteligentnych algorytmów przeznaczonych do obróbki sygnałów z czujników pracujących na różnych rodzajach ogrodzeń. Dodatkowo, dzięki technice Point ID, która polega na pojedynczym indeksowaniu każdego sensora, możliwe jest ustawienie odpowiedniego algorytmu dla każdego czujnika z osobna.
Kolejną nową cechą systemu jest konfiguracja pętli, dzięki której może on nadal działać nawet w razie przecięcia kabla, ponieważ czujniki znajdujące się za miejscem przecięcia są połączone z centralą z drugiej strony pętli. W przypadku tradycyjnego połączenia wszystkie czujniki znajdujące się za miejscem przecięcia tracą połączenie z centralą. Oba scenariusze są zobrazowane na rys. 3.
Rys. 2. Uproszczony schemat wyjaśniający zasadę działania akcelerometru
Pomimo istotnych usprawnień, nowych funkcji i zwiększenia skuteczności i elastyczności udało się znacznie obniżyć cenę systemu – w zależności od zastosowania nawet do 30–40% w porównaniu z Serirem P2P. Powinno to mieć odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie i zainteresowaniu potencjalnych użytkowników.
Nowe rozwiązania techniczne znajdują zastosowanie również w systemie DEA Xensity przeznaczonym do ochrony wnętrz (asortyment oferowanych czujników powiększono, a detektory przeznaczone do ochrony drzwi oraz ścian wykorzystują DEA Sensor Fusion) oraz w zupełnie nowym systemie SPC Pro, który omówimy szczegółowo w przyszłości.
Rys. 3. Następstwo przecięcia kabla w zależności od typu połączenia
Tworzenie nowych systemów oraz wprowadzanie nowych technik detekcji zawsze jest krokiem naprzód. Z jednej strony wydajność i skuteczność detekcji intruzów w systemach ochrony obwodowej jest stale poprawiana, z drugiej, dzięki licznym optymalizacjom, nawet najlepsze systemy mogą być wykorzystywane nie tylko przez służby specjalne i wojsko, lecz także w przemyśle, centrach logistycznych oraz obiektach infrastruktury krytycznej – tam, gdzie potrzebne są coraz lepsze zabezpieczenia. Skuteczne systemy detekcji intruzów pozwalają nie tylko zabezpieczyć sam obiekt, lecz często także obniżyć koszty związane z jego ubezpieczeniem. Czekamy z niecierpliwością na kolejne zabezpieczenia firmy DEA Security.
Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski
mprelich@atline.pl