Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zabezpieczanie biura i domu wolnostojącego

Printer Friendly and PDF

Budując dom wolnostojący, ludzie pragną przede wszystkim wolności, prywatności oraz większego komfortu niż w przypadku mieszkań, apartamentów czy nawet segmentów. Często jednak wszystkie środki przeznacza się na sam budynek i umeblowanie pomieszczeń, a całkowicie pomija się zabezpieczenia, od których może  zależeć pożądany spokój. Może to wynikać z braku wiedzy o dostępnych możliwościach lub z błędnych założeń. Jednym z podstawowych zadań integratorów systemów alarmowych jest informowanie o tych możliwościach oraz pomoc w doborze odpowiedniego systemu.

Niezależnie od typu posiadłości (dom letni, dom całoroczny, siedziba firmy itp.) jest wiele dostępnych rozwiązań składających się na efektywny system zabezpieczeń. Możemy je podzielić na dwie główne grupy – zabezpieczenia mechaniczne, które można nazwać systemem antywłamaniowym, takie jak ogrodzenie czy wzmocniony zamek szyfrowy, oraz zabezpieczenia elektroniczne, do których należą między innymi kamery CCTV, kamery termowizyjne oraz ochrona perymetryczna, które jedynie informują o wykryciu intruza oraz o czasie i miejscu takiego zdarzenia, ale same nie stanowią fizycznej bariery dla włamywaczy (chociaż mogą zniechęcić ich do wejścia na dany teren).

Fot. 1. System napłotowy DEA SERIR 50

 

Sama wiedza o próbie wtargnięcia może wydawać się niepotrzebna, jednak wyobraźmy sobie sytuację, w której dochodzi do włamania na teren prywatnej posesji, gdzie przechowujemy nasze cenne rzeczy osobiste, biżuterię lub dokumenty, z których nie korzystamy codziennie. Jeśli znikną, dowiemy się o tym dopiero w momencie, gdy będziemy ich potrzebowali, a próba zlokalizowania lub odzyskania tych przedmiotów po dłuższym czasie będzie niemożliwa. Co więcej, jeśli nastąpi wykrycie włamania lub jego próby, będzie można wezwać pomoc, powiadomić policję lub ochronę, a dokładne określenie miejsca włamania znacznie przyspieszy neutralizację zagrożenia. Świadomość posiadania kontroli nad sytuacją, a także bycie przygotowanym na ewentualne zagrożenia daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, tak trudno osiągalne w dzisiejszych czasach.

Aby zwiększyć bufor czasowy, np. aby dać odpowiednim służbom czas na dojazd, łączy się dwa typy systemów. Klasycznym przykładem będzie ogrodzenie, którego sforsowanie wymaga dłuższego czasu, oraz system napłotowy, który będzie informował o próbach sforsowania ogrodzenia. Fot. 1 przedstawia metalowe ogrodzenie wraz z kablem DEA SERIR 50. Systemy można łączyć, nawet jeśli początkowo wydają się one niepowiązane. Przykładem może być ogrodzenie oraz system zakopywanych sensorów, niewidoczny dla włamywacza. Takie rozwiązanie jest pokazane na fot. 2. Jest na nim system DEA SISMA CP.

Fot. 2. System zakopywany DEA SISMA CP

 

Coraz popularniejszym rozwiązaniem dostosowanym do prywatnych posesji jest połączenie metalowego ogrodzenia, zamka szyfrowego oraz systemu elektronicznego zainstalowanego na terenie posesji, np. czujek wykrywających próbę włamania przez okno, wyłamania drzwi oraz naruszenia innych newralgicznych miejsc. Jest to rezultat zwiększającej się dostępności takich rozwiązań, jak również łatwości ich obsługi za pomocą komputera lub nawet smartfonu.

Do ochrony budynku można wykorzystać nowości zaprezentowane na tegorocznych targach SECUREX w Poznaniu, do których należą system DEA Xensity oraz czujki A03, A03 Pro i SPC/SPR. W czujkach piezodynamicznych firmy DEA zastosowano mechanizmy i algorytmy sprawdzone i przez lata wykorzystywane w systemach stosowanych przez jednostki militarne oraz przedsiębiorstwa na całym świecie (ich działanie zostało opisane w numerze 4/17 Zabezpieczeń). Czujki te ostrzegają o próbach sforsowania drzwi, okien, metalowych krat lub ścian wszędzie tam, gdzie zostały zainstalowane. Reagują one nawet na najmniejsze drgania, więc wykrywają nie tylko samo zbicie szyby lub wyłamanie ramy okiennej, lecz także ich nieudane próby. Wszystkie elementy są produkowane przez jedną firmę, więc wyeliminowane zostały problemy z kompatybilnością między czujkami, a dodatkowo system może być połączony z centralą alarmową obsługującą inne systemy ochrony obwodowej. Najnowsze czujki mogą również być kalibrowane i konfigurowane z poziomu smartfonu z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Rysunek 3 przedstawia schemat przykładowej instalacji systemu DEA Xensity.

Rys. 1. Schemat przykładowej instalacji DEA Xensity

 

Aby spełnić oczekiwania swoich klientów, Firma ATLine ma rozszerzony asortyment zamków szyfrowych o różnorodnych zastosowaniach, np.  proste zamki mechaniczne do drzwi drewutni, małe zamki elektroniczne przeznaczone do szafek, np. w siłowniach lub w biurach, specjalne zamki przystosowane do drzwi szklanych i metalowych, specjalne, rozbudowane zamki do biur lub drzwi frontowych, które mogą być obsługiwane przez 350 użytkowników i umożliwiają dostęp za pomocą kodu, specjalnych kart, bransoletek zbliżeniowych lub telefonu. Dokładny opis zamków szyfrowych znajduje się w numerze 2/18 Zabezpieczeń.

Oferujemy wiele różnych rozwiązań, dlatego klienci mogą wybrać takie, które odpowiada im najbardziej, również ze względu na cenę. Systemy z naszej oferty ograniczają do minimum liczbę fałszywych alarmów. Od ponad 25 lat działalności Firma ATLine instaluje systemy zabezpieczeń w przeróżnych obiektach prywatnych, wojskowych oraz przemysłowych. Ciągle udoskonala oferowane zabezpieczenia i uwzględnia przy tym wymagania i preferencje użytkowników. Jej misją niezmiennie jest dbanie o pełną satysfakcję klientów. Każdy zainstalowany system ma zapewnić bezpieczeństwo i spokój.

Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski
mprelich@atline.pl

 

Zabezpieczenia 5/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony