Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

40 lat Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej

Printer Friendly and PDF

CNBOP_40lat_100Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie pod Warszawą, które jako jedyne w Polsce zajmuje się certyfikacją m.in. czujek przeciwpożarowych, gaśnic samochodowych i sprzętu strażackiego, obchodzi 40-lecie działalności.

W środę odbyły się z tej okazji w Józefowie uroczystości, podczas których m.in. można było zwiedzać wystawę poświęconą instytutowi.

To jedyna w Polsce tego typu placówka. Pomaga w codziennej pracy strażaków – certyfikując zarówno nasz sprzęt jak i wnosząc istotny wkład w szkolenia – powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Jak wyjaśnił, chodzi o certyfikację nie tylko sprzętu wykorzystywanego w akcjach gaśniczych – wozów strażackich, węży, pomp ale też m.in. gaśnic samochodowych czy czujek przeciwpożarowych stosowanych w obiektach użyteczności publicznej – np. w szkołach, biurach.

W Centrum prowadzone są także badania dotyczące przyczyn powstania różnego rodzaju pożarów, jak również wyrobów, urządzeń służących do ochrony przeciwpożarowej. Są to np. dźwiękowe systemy ostrzegawcze instalowane w obiektach sportowych, czy też sprawdzanie wpływu zanieczyszczenia wody na trwałość pian gaśniczych.

Ośrodek opracował m.in. specjalną substancję – zwilżacz wspomagający gaszenie np. pożarów lasów czy torfowisk. 11 czerwca br. otrzymał za to Nagrodę dla Przedsięwzięć Innowacyjnych „Teraz Polska”.

Eksperci Instytutu – jak zaznaczył Frątczak – organizują również różnego rodzaju sympozja i szkolenia związane m.in. z ochroną przeciwpożarową.

Centrum jest jednostką podległą Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Patronat honorowy nad jubileuszem placówki objęli zarówno szef MSW Jacek Cichocki jak i wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak (prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych).(PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony