Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

ABI-TECH z Zielonej Góry Mistrzem Polski Instalatorów Systemów Alarmowych 2008

Printer Friendly and PDF

W drugim dniu Międzynarodowej Wystawy Zabezpieczeń Securex 2008 odbyły się eliminacje, a następnie finał I Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych.

Organizatorami mistrzostw, rozgrywanych po raz pierwszy w historii Securex’u i branży zabezpieczeń technicznych były Międzynarodowe Targi Poznańskie i Polska Izba Systemów Alarmowych.

Rangę mistrzostw podkreślił minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wicepremier RP Grzegorz Schetyna, obejmując nad nimi honorowy patronat.

Patronat medialny nad mistrzostwami zapewniły redakcje czasopism branżowych: "Systemy Alarmowe", "Twierdza" i "Zabezpieczenia".

Krok po kroku po mistrzowskie tytuły

10 października 2007 r. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) i Polska Izba Systemów Alarmowych (PISA) podpisały Porozumienie o współpracy w sprawie organizacji, w ramach programu Międzynarodowej Wystawy Zabezpieczeń Securex, Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych.

11 grudnia 2007 r. Organizatorzy powołali niezależną Komisję Konkursową, w składzie: Włodzimierz Cieślak (przewodniczący), Włodzimierz Matlak, Stefan J. Siudalski.

11 stycznia 2008 r.
Rozpoczęła się twórcza praca na potrzeby kwalifikacji i eliminacji mistrzostw. Nad pytaniami i odpowiedziami (trzy odpowiedzi, tylko jedna prawidłowa) pracowali indywidualnie doświadczeni wykładowcy Ośrodka Szkoleniowego Polskiej Izby Systemów Alarmowych: Maksymilian Majerski, Andrzej Tomczak, Stefan J. Siudalski, Włodzimierz Matlak. Prezes PISA Mirosław Krasnowski wybrał na potrzeby kwalifikacji 20 pytań. Na dwa dni przed rozpoczęciem eliminacji zdecydował, które z prawie stu pytań weszły do zestawu 50 pytań eliminacyjnych.

12 lutego 2008 r. Prezesi MTP i PISA zwrócili się do prezesów organizacji branżowych z prośbą o życzliwe zainteresowanie inicjatywą i jak najszerszy udział firm członkowskich ich organizacji w tym nowatorskim przedsięwzięciu.

19 lutego 2008 r. Wiceprezes Rady Ministrów RP, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna objął patronat honorowy nad mistrzostwami.

21 lutego 2008 r. Kilkaset znanych firm branży ochrony wykonujących zadania zabezpieczenia technicznego otrzymuje komunikaty o organizacji mistrzostw i rodzajach konkurencji wraz z propozycjami udziału w rywalizacji i współpracy technicznej.

6 marca 2008 r. W skład Komitetu Honorowego mistrzostw wchodzą: Przemysław Trawa – prezes Zarządu MTP, Mirosław Krasnowski – prezes Zarządu PISA, Marta Dynakowska – z-ca red. naczelnego „Systemów Alarmowych”, Mirosława Rulińska – red. naczelna „Twierdzy”, Teresa Karczmarzyk – red. naczelna „Zabezpieczeń”, Marek Bielski – przewodniczący Rady Programowej Ośrodka Szkoleniowego PISA.

2 kwietnia 2008 r.
Zakończenie kwalifikacji. Dziewięć, spośród kilkunastu zespołów, które uzyskały najlepsze wyniki z testów kwalifikacyjnych (każdy zawodnik odpowiadał na 10 pytań technicznych), otrzymuje potwierdzenie udziału w eliminacjach i zaproszenie do przyjazdu do Poznania. Jest wśród nich zespół ABI-TECH Grzegorz Walacik z Zielonej Góry, w składzie: Jacek Marcinkiewicz i Wojciech Pawlak. W kwalifikacjach zajmują drugie miejsce. Organizatorzy zwracają uwagę na Wojciecha Pawlaka, który jako jedyny spośród wszystkich uczestników kwalifikacji odpowiedział bezbłędnie na wszystkie pytania.
Pierwsze miejsce w kwalifikacjach zdobywa zespół Microsystem z Sopotu, w składzie: Jacek Zieliński i Mariusz Waś. Trzecie miejsce, na tym etapie rywalizacji, wywalczył zespół Spółdzielni Usługowej Uniwersum z Warszawy, w składzie: Jakub Dziedzic i Andrzej Sypuła. Przyszły finalista – zespół Dyskam z Krakowa zdobył tylko jeden punkt mniej od zespołu Uniwersum i dwa punkty mniej od przyszłego Mistrza.

Zaproszenie na eliminacje otrzymują także zespoły: Expert B.C. z Warszawy (problemy rodzinne jednego z zawodników uniemożliwiły zespołowi dalszą rywalizację), Skorpion Grupa z Warszawy, Komages z Gorzowa Wielkopolskiego, Safe System z Poznania, ARES – Agencja Detektywistyczna i Ochrony z Bydgoszczy.

8 kwietnia 2008 r. Znane są wszystkie firmy, które zadeklarowały pomoc techniczną przy realizacji finałów mistrzostw, i które otrzymały od organizatorów tytuły Partnera Technicznego. Opiekę nad konkurencją nr 1: zmontowanie zewnętrznego punktu kamerowego i ustawienie zadanych parametrów przejmuje AAT Trading Company z Warszawy, nad konkurencją nr 2: zmontowanie przewodowego systemu sygnalizacji włamania i napadu – Satel z Gdańska, nad konkurencją nr 3: zaprogramowanie bezprzewodowego systemu sygnalizacji włamania i napadu – Siemens z Warszawy. Wyposażenie parku mistrzostw w urządzenia do transmisji wizyjnej przebiegu finałów zapewniło GE Security Polska z Gdańska. Microsystem z Sopotu podejmuje się zadania instalacji systemu telewizyjnego i przekazu obrazu z kilku kamer na zamontowany, staraniem MTP, pokaźnych rozmiarów telebim. Pronal ze Szczecina zbuduje i obsłuży, na potrzeby konkurencji związanych z systemami alarmowymi, stację monitorowania.

17 kwietnia 2008 r. Rozpoczyna się budowa i aranżacja kilkusetmetrowego parku mistrzostw. Dyrektor Wystawy Securex Bartosz Zeidler wraz z Zespołem Organizacji Targów i Marcinem Jędrzejczykiem, wielce aktywnym, we współpracy z PISA i jej partnerami technicznymi w przygotowaniu organizacyjno – technicznym mistrzostw, dbają o każdy szczegół mający znaczenie dla przebiegu eliminacji i konkurencji finałowych.

22 kwietnia 2008 r. W parku mistrzostw trwają ostatnie prace instalacyjne urządzeń stanowisk konkursowych i próby techniczne mikrofonów i współdziałania kamer systemu telewizji przemysłowej z telebimem.

23 kwietnia 2008 r. Godz. 10.30. Na antresolę pawilonu 3A, gdzie zbudowano salę szkoleniową służącą eliminacjom mistrzostw, wchodzą zawodnicy. Punktualnie o godz. 10.45 prezesi MTP i PISA, w towarzystwie innych członków Komitetu Honorowego i Komisji Konkursowej witają zespoły i dokonują oficjalnego otwarcia I Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych. Tuż po tym, przewodniczący Komisji otrzymuje koperty z pięćdziesięcioma pytaniami testowymi dla każdego z zawodników. Komisja nie zna tych pytań, nie zna również odpowiedzi. Na potrzeby oceny prawidłowości rozwiązań otrzymuje tylko specjalne szablony. Zestaw pytań pozostał do końca tajemnicą prezesa PISA i dyrektora Biura Organizacyjnego Mistrzostw.

Godz. 10.55. Komisja rozdała koperty z pytaniami. Zawodnicy są gotowi. Za dwoma stolikami stoją dwa puste foteliki. Brakuje zespołu Uniwersum z Warszawy. Przewodniczący Komisji decyduje, że na otwarcie kopert wszyscy oczekiwać będą do zaplanowanej w scenariuszu i oficjalnych komunikatach godziny 11.00. Sześćdziesiąt sekund przed tym czasem na antresolę wbiega zespół Uniwersum. Zdążyli. Zabytkowy stoper zaczął odmierzać regulaminowe 25 minut.

Godz. 11.25. Koniec testu. Zawodnicy opuszczają antresolę. Przed wszystkimi godzina niepewności i oczekiwania na wyniki. W tym czasie na teren targów przybywa dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Adamowicz, reprezentujący Patrona Honorowego mistrzostw – ministra Grzegorza Schetynę.

Godz. 12.20. Na antresoli przed zawodnikami kula z tulejami do losowania stanowisk finałowych, identyfikatory i żółte koszulki finalistów. Na dole w parku mistrzostw podium dla trzech najlepszych zespołów. Obok podium, stolik z pucharami i nagrodami. To wszystko dla zwycięzców eliminacji, zespołów: Dyskam (68 pkt.), ABI – TECH (56 pkt.) i Microsystem (53 pkt.). Punkty zdobyte w eliminacjach będą istotne przy braku rozstrzygnięć w konkurencjach finałowych. Dalsze miejsca w eliminacjach, w kolejności zdobyły zespoły: Skorpion Grupa (51 pkt.), ARES (50 pkt.), Uniwersum (49 pkt.), Safe System (47 pkt.), Komages (45 pkt.).

Indywidualnie, największą wiedzą wykazał się Czesław Boroń z Dyskamu uzyskując 39 pkt. na 50 możliwych
. Drugi był Jacek Zieliński z Microsystemu (32 pkt.), a trzeci Andrzej Sypuła z Uniwersum (30 pkt.). Pozostali zawodnicy zdobyli od 29 do 19 pkt.

Godz. 13.00. Do parku mistrzostw wchodzą finaliści, Komisja Konkursowa i prowadzący finały Georgis Bogdanis (z wyboru członek Rady Nadzorczej PISA), który po zakończeniu mistrzostw zostanie nieoficjalnie uznany przez organizatorów, wielu obserwatorów i przedstawicieli mediów branżowych, za najlepszego prezentera w branży zabezpieczeń technicznych i najlepszego znawcę tej branży wśród prezenterów. Prowadzący uroczystość zakończenia mistrzostw dyrektor Biura Organizacyjnego zapomniał z wrażenia podziękować Georgisowi Bogdanisowi za jego nieprzeciętną sprawność prezenterską i wyrazić uznanie dla ujawnionego publicznie talentu.

Godz. 13.30. Przewodniczący Komisji Konkursowej daje sygnał do rozpoczęcia pierwszej konkurencji. Czas regulaminowy wykonania zadania - 20 minut. Zawodnicy montują punkt kamerowy i „ustawiają” obiektywy. Wzorcem do oceny jakościowej jest stojący na podwyższeniu w odległości kilkunastu metrów ROTAKIN – specjalnie na tę okoliczność zakupiony w Wielkiej Brytanii przez PISA. Zadowolenia nie kryją wykładowcy zagadnień CCTV Ośrodka Szkoleniowego PISA, dla których ROTAKIN stanie się narzędziem edukacyjnym.

Limitu czasowego nie wykorzystuje zespół ABI – TECH. Zgłaszają wykonanie zadania przed czasem. ABI – TECH wykazuje najwyższą sprawność także w drugiej konkurencji. Zespoły Dyskam i Microsystem czują presję rywala. Komisja nie może ujawniać wyników poszczególnych konkurencji. Trzecia konkurencja sprawia wszystkim największą trudność. Limit czasowy, tym razem 25 min. okazał się niewystarczający dla zaprogramowania wszystkich elementów systemu.

W trakcie zmagań zawodników ze sprzętem oglądamy na telebimie obrazy ze stanowisk konkursowych, przyglądamy się publiczności, poznajemy prezentację wizyjną partnerów technicznych mistrzostw. Z parkietu parku mistrzostw wielokrotnie startuje i krąży nad publicznością i zawodnikami miniaturowy śmigłowiec z zamontowaną kamerą, którego zręczność i nieograniczone możliwości manewrowe pozwalają dotrzeć w każdy zakątek i obserwować, a następnie pokazywać na telebimie wybrane przez operatora osoby i obiekty.

Godz. 15.15. Po prawie dwóch godzinach zmagań finaliści opuszczają stanowiska konkursowe. Komisja ocenia wykonanie ostatniego zadania, podsumowuje wyniki zapisane w kartach ocen i sporządza protokół z finałów. Kolejny raz startuje śmigłowiec. Prezenter finałów przypomina publiczności uczestników konkursów finałowych. Podnosi napięcie w oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych rozstrzygnięć. Do parku mistrzostw przybywa dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA Zbigniew Adamowicz w towarzystwie prezesa MTP Przemysława Trawy, prezesa PISA Mirosława Krasnowskiego i pozostałych członków Komitetu Honorowego Mistrzostw. W centralnym miejscu parku zajmują miejsca wszyscy uczestnicy eliminacji, przedstawiciele Partnerów Technicznych i finaliści – główni bohaterowie uroczystości.

Godz. 15.50. Dyrektor Biura Organizacyjnego otwiera uroczystość zakończenia mistrzostw. Do uczestników rywalizacji, partnerów technicznych, patronów medialnych, organizatorów i obserwatorów zwraca się dyrektor Zbigniew Adamowicz. W imieniu Patrona Honorowego – wicepremiera Grzegorza Schetyny przekazuje wszystkim serdeczne gratulacje i życzenia pomyślności w kontynuacji przedsięwzięcia - ważnego zarówno dla branży ochrony, jak i dla realizacji programów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Podobne słowa wyrażają prezesi MTP i PISA, którzy następnie przekazują uczestnikom eliminacji i partnerom technicznym mistrzostw okolicznościowe dyplomy.

Wreszcie chwila, na którą oczekiwano najbardziej – ogłoszenie wyników mistrzostw. W finale każdy zespół mógł zdobyć maksymalnie 36 pkt. Na podium, w pierwszej kolejności, staje zespół Microsystem z Sopotu (20,7 pkt.), w składzie: Mariusz Waś i Jacek Zieliński – zdobywcy tytułu II Wicemistrza Polski. Na wyższy stopień podium wchodzi następnie zespół Dyskam z Krakowa (22,3 pkt.), w składzie: Czesław Boroń i Grzegorz Masłowski – zdobywcy tytułu I Wicemistrza Polski. W tym momencie unoszą się w górę ręce zwycięzców. Najwyższy stopień podium zajmuje Mistrz Polski Instalatorów Systemów Alarmowych ‘2008 – zespół ABI – TECH z Zielonej Góry (27 pkt.), w składzie: Jacek Marcinkiewicz i Wojciech Pawlak.

Finaliści mistrzostw odbierają z rąk Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA Zbigniewa Adamowicza puchary oraz indywidualne i zespołowe dyplomy Ministra, a od prezesów MTP i PISA indywidualne nagrody rzeczowe w postaci komputerów przenośnych Toshiba Satellite A200-1SN, systemów nawigacji GPS NavRoad NR750F i aparatów cyfrowych Canon PowerShot SX 100 IS. Otrzymują także upominki od partnerów technicznych mistrzostw.

Godz. 16.20. Przy błysku fleszy aparatów patronów medialnych, dyrektor Zbigniew Adamowicz wyraża życzenie spotkania za dwa lata, przy drugiej edycji mistrzostw i ogłasza zakończenie I Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych.

Godz. 16.30. W tym momencie rozpoczyna się czas podsumowań, dyskusji nad zdobytymi doświadczeniami, czas przygotowań do organizacji w 2010 roku II Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych.

Chwilę po zakończeniu mistrzostw organizatorzy dowiadują się, że partnerzy techniczni - opiekunowie konkurencji finałowych: AAT-T, Satel i Siemens zaproszą do siebie finalistów mistrzostw, aby – już bez emocji – poznać ich opinie o urządzeniach i systemach wykorzystywanych do zadań konkurencji finałowych, porozmawiać o potrzebach, możliwościach i warunkach doskonalenia technik instalatorskich.

Biuro Organizacyjne I Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych wyraża wielkie podziękowanie za wsparcie i współpracę kierownictwu MTP, dyrektorowi Projektu targów Securex, pracownikom Zespołu Organizacji Targów, Komisji Konkursowej, Patronom Medialnym, Partnerom Technicznym, wykładowcom Ośrodka Szkoleniowego PISA i prezenterowi finałów. Firmom branży security uczestniczącym w mistrzowskich rywalizacjach, ich Zespołom i Zawodnikom przekazujemy raz jeszcze gratulacje i wyrazy szacunku i uznania za gotowość poddania wiedzy i umiejętności zawodowych pod publiczną ocenę.

Henryk Dąbrowski
dyrektor
Biura Organizacyjnego
I Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych

Bezpośr. inf. PISA

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu (FOTOGALERIE)

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony