Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Akademia Monitoringu Wizyjnego przygotowała założenia do ustawy o systemach CCTV

Printer Friendly and PDF

akademia_monitoringu_p_wittich_200Skąpe regulacje prawne dotyczące systemów monitoringu wizyjnego powodują, że coraz częściej słyszymy o kontrowersjach związanych z wykorzystaniem kamer CCTV. Specjaliści Akademii Monitoringu Wizyjnego przygotowali propozycje standardów działania tych systemów w miastach, w sklepach, na lotniskach, na dworcach kolejowych i w zakładach pracy. W „Założeniach i kierunkach dla regulacji prawnych o systemach monitoringu wizyjnegoAkademia Monitoringu Wizyjnego przedstawia mechanizmy kontrolne, które, jej zdaniem, zapewnią demokratyczne wykorzystanie systemów CCTV – są to m.in.:

  • rejestracja systemów monitoringu wizyjnego,
  • odrębna rejestracja dla systemów CCTV, które przetwarzają dane,
  • zasady prowadzenia obserwacji i rejestracji obrazu,
  • standardy określające ochronę, kopiowanie, niszczenie i dostęp do nagrań,
  • kontrola legalności i proporcjonalności systemu CCTV,
  • obowiązek informowania o nadzorze,
  • odpowiedzialność właściciela i operatorów CCTV za nadmierną ingerencję w prywatność obserwowanych osób.

Specjaliści Akademii opracowali także propozycje standardów przechowywania i przekazywania nagrań, publikowania ich w Internecie w celu identyfikacji sprawcy, tworzenia nagrań szkoleniowych.

W odrębnej części „Założeń” zespół Akademii Monitoringu Wizyjnego przedstawia pomysły na funkcjonowanie systemów CCTV w miastach. Specjaliści Akademii uważają, że szczególne relacje na linii obywatel – władza powodują, że na samorządach, strażach miejskich, policji ciąży większa odpowiedzialność, niż na prywatnych użytkownikach systemów CCTV. Rodzi to konieczność wprowadzenia dodatkowych wymagań, m.in. standardów pracy kierownika, operatorów, środowiska i stanowisk do prowadzenia obserwacji, zapewnienia skutecznej i szybkiej reakcji na zdarzenia wykrywane przez operatorów, płynnego przepływu informacji, szkoleń personelu itd.

Zespół Akademii Monitoringu Wizyjnego, na prośbę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przesłał „Założenia i kierunki dla regulacji prawnych o systemach monitoringu wizyjnego” do MSW i wyraził gotowość zaangażowania w prace nad nową regulacją prawną.

Do pobrania: „Założenia i kierunki dla regulacji prawnych o systemach monitoringu wizyjnego

Bezpośr. inf. Paweł Wittich
Akademia Monitoringu Wizyjnego

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony