Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

AXIS obserwuje Sztokholm

Printer Friendly and PDF
Władze Sztokholmu zainwestowały 25 milionów funtów w system bezpieczeństwa wizyjnego. Projekt zakłada zainstalowanie ponad 15 000 kamer w środkach transportu publicznego, zarówno na stacjach kolejowych, stacjach metra, jak również w autobusach i pociągach podmiejskich. Sieć będzie strzegła około 650 000 pasażerów każdego dnia korzystających ze sztokholmskiego transportu.
Ponadto projekt zakłada otwarcie w lipcu centrum bezpieczeństwa - punktu, w którym będzie sprawowana kontrola nad wszystkimi kamerami, alarmami i systemami ostrzegania zainstalowanymi w środkach publicznego transportu.

Axis Communication, światowy lider i jednocześnie producent najlepszych urządzeń służących zapewnieniu bezpieczeństwa, został wybrany na dostawcę kamer dla miasta. Firma dostarczy różne typy urządzeń, m.in. kamer ogólnego nadzoru (general surveillance), kamer identyfikujących (identification) oraz inteligentnych kamer służących bezpieczeństwu w tunelach. Co ciekawe, kamery instalowane w autobusach współpracują z programem automatycznej lokalizacji autobusów, a te z kolei z systemem GPS, co w znacznym stopniu ułatwi współpracę Centrum Bezpieczeństwa z władzami odpowiedzialnymi za reakcję na ewentualne niewłaściwe zachowania w pojazdach.Axis obserwuje Sztokholm

Na stacjach metra i kolejek zostanie zainstalowana kombinacja kamer Axis 225FD zapewniających profesjonalny nadzór nawet w trudnych warunkach oraz Axis 212PTZ, które gwarantują zoom bez uszczerbku dla rozdzielczości, a tym samym jakości rejestrowanego obrazu. W autobusach zdecydowano się na kamery Axis 209FD-R, które jako pierwsze na świecie zostały specjalnie zaprojektowane do użycia w tego typu środkach transportu. Ich wymiary, zabezpieczenie w postaci odpornej na zniszczenie obudowy oraz specjalna konstrukcja pozwolą na pewne umieszczenie urządzeń nawet na tzw. trudnych powierzchniach o nieregularnych kształtach.

Wicedyrektor Axis Johan Lembre jest przekonany o najwyższej jakości dostarczanego do Sztokholmu sprzętu. Podkreśla także opłacalność inwestycji oraz wskazuje na nowatorskie rozwiązania zastosowane w urządzeniach: - Axis 209FD-R to pierwsza kamera na rynku, która naprawdę zwraca uwagę na to, co dzieje się w publicznych środkach transportu.

Lembre zaznacza także, że została ona wyposażona w system wysyłający sygnał do Centrum Bezpieczeństwa, gdy tylko zostanie naruszona.

Rozbudowa sieci kamer to nie jedyna inwestycja sztokholmskich władz. Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o usprawnienie sieci bezpieczeństwa, jest także wymiana przestarzałych kamer analogowych na cyfrowe, lub przynajmniej włączenie ich do sieci, by system był kompletny. Martin Gren, współzałożyciel Axis, podkreśla przewagę cyfrowej technologii, która nie tylko zapewnia wyższą jakość przekazu czy pozwala na używanie większej liczby funkcji, lecz także znacznie ułatwia zarządzanie siecią. Jedną z takich nowoczesnych funkcji jest bez wątpienia zdolność kamer cyfrowych do powiadamia o ich zakryciu lub innym naruszeniu. Pozwala to znacznie zminimalizować ryzyko, że oglądający jednocześnie obrazy z kilkunastu kamer pominie podejrzane zachowanie. Inteligentne kamery pomagają więc nie tyle łapać sprawców naruszeń, ile w dużej mierze po prostu tym naruszeniom zapobiegają.

Kolejnym przedsięwzięciem wpisującym się w nurt zasady „Lepiej zapobiegać, niż leczyć" jest wspólny projekt Checkpoint i Axis dotyczący systemów bezpieczeństwa w sklepach detalicznych. Simon Edgar z Checkpoint podkreśla, że dzięki współpracy z Axis zamierzają powstrzymać ogromną falę kradzieży sklepowych dokonywanych nie tylko przez klientów, lecz także samych pracowników sklepów. Skala problemu jest ogromna - tylko w Europie straty z powodu kradzieży sklepowych wynoszą rocznie ponad 32 miliardy euro!

Przykład sztokholmski pokazuje, jak systemy bezpieczeństwa wkraczają w nasze codzienne życie. Axis Communications nie zamierza więc spoczywać na laurach i już planuje kolejne inwestycje. Zgodnie z zasadą „5x5" firma zakłada 5-krotne zwiększenie skali swojej działalności w kolejnym pięcioleciu. Ambitna wizja nie jest jednak przesadna, jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką jakość oferowanych urządzeń i fakt, że władze innych miast z zazdrością patrzą na transport miejski w Sztokholmie.

Autoryzowanym dystrybutorem kamer Axis w Polsce jest Softex Data.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony