Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna rozpoczynają od jutra (9 listopada br.) kampanię „Nie dla czadu”. Jest to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Rusza 9 listopada br. i potrwa do marca przyszłego roku, czyli przez okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów.
Według danych straży pożarnej tylko do połowy października tego roku ponad 1600 osób zostało poszkodowanych, w tym 122 śmiertelnie, w wyniku zatrucia czadem. W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach. 9 listopada br. o godz. 10.00 odbędzie się konferencja prasowa w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Warszawie (ul. Chłodna 3), inaugurująca kampanię „Nie dla czadu”.
W konferencji weźmie udział gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz Komendant Główny PSP. Celem kampanii jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom. W trakcie kampanii specjaliści będą informować o zaletach instalacji czujek czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Czujki na cele kampanii zostały zakupione ze środków finansowych przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W kampanię włączył się także Program I Polskiego Radia, w którym będą odbywać się cykliczne audycje o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Podczas tych audycji słuchacze Polskiego Radia będą mogli otrzymać czujki.
W pierwszej audycji (środa 9 listopada br., godz. 8.00, „Sygnały Dnia” w Polskim Radiu Pr. I) poświęconej kampanii „Nie dla czadu” weźmie udział Wiesław Leśniakiewicz Komendant Główny PSP. Kolejne audycje w Polskim Radiu informujące o kampanii będą emitowane w godzinach popołudniowych (po godz. 15.00), dwa razy w tygodniu (poniedziałki i środy), przez okres dwóch miesięcy.
Więcej informacji o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi czadem, w tym m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym przy zatruciu tlenkiem węgla, jakie są objawy zatrucia oraz jak często należy przeprowadzać kontrole przewodów kominowych – są dostępne na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Bezpośr. inf. Małgorzata Woźniak
Rzecznik prasowy
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji