Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nie dla czadu

Printer Friendly and PDF

czad_150Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  (MSW) porównując ubiegłoroczny sezon grzewczy do tegorocznego informuje, że spadła o 164 osoby liczba poszkodowanych przez tlenek węgla i o 25 osób liczba ofiar śmiertelnych. W trakcie trwającej od października 2012 r. akcji „Nie dla czadu”, MSW wraz ze strażą pożarną cały czas proszą o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i nieustannie apelują o częstsze sprawdzanie pieców oraz przewodów kominowych. Przypominamy, że akcja jest organizowana co roku i trwa przez cały okres grzewczy, a w jej trakcie informujemy o zagrożeniach, wynikających ze stosowania niesprawdzonych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych.

Zdecydowanej większości tych tragedii można było uniknąć, gdyby przestrzegane były podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nawet tak niewinna z pozoru rzecz, jak zaklejenie klatki wentylacyjnej, może okazać się tragiczna w skutkach. Porównując ubiegłoroczny sezon grzewczy (statystyka z okresu od listopada 2011 do marca 2012) do tegorocznego (wrzesień 2012 - 10 luty 2013) o 164 osoby spadła liczba poszkodowanych przez tlenek węgla i o 907 liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których interweniowali strażacy. Spadła także liczba ofiar śmiertelnych, strażacy odnotowali jak dotąd (do 10 lutego br.) o 25 ofiar mniej, niż podczas poprzedniego sezonu grzewczego z przełomu 2011/2012 r.

MSW wraz z podległymi służbami cały czas w ramach akcji „Nie dla czadu” informują, czym jest czad i jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla.  
Przypominamy, jakie zagrożenia niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych. Wiedza na ten temat jest bardzo istotna, bo w przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu, zgon może nastąpić już po kilku minutach.  

 

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w naszych domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli na to, aby nasze domy i mieszkania stały się bezpieczniejsze.

Wciąż zbyt wiele osób bagatelizuje zagrożenia wynikające z nieszczelnych urządzeń grzewczych. A wystarczy odrobina przezorności i sprawny czujnik tlenku węgla. Według danych statystycznych straży pożarnej w ostatnich miesiącach, tylko w październiku i listopadzie 2012 r. oraz w lutym (do 10.02) 2013 r. każdorazowo odnotowano po 9 ofiar śmiertelnych tlenku węgla. Najwięcej ofiar tlenku węgla, podczas tegorocznego sezonu grzewczego było w grudniu 2012 r. – w tym miesiącu z tego powodu zmarło 35 osób.

W tegorocznym okresie grzewczym: od września 2012 r. do 10 lutego br. z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło łącznie już 81 osób. W tym samym okresie strażacy odnotowali około 2 tys. 800 zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1 tys. 636 osób. W ubiegłorocznym sezonie grzewczym, od listopada 2011 r. do marca 2012 r. strażacy odnotowali 106 ofiar czadu, 1 tys. 800 poszkodowanych i prawie 3 tys. 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Natomiast w trakcie sezonu grzewczego, od listopada 2010 r. do marca 2011 r., strażacy odnotowali prawie 5,7 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało około 2 tys. 200 osób, a 111 straciło życie. W trakcie dwóch ubiegłych okresów grzewczych (2010/2011 i 2011/2012) oraz tegorocznego, jak dotąd najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r. w którym czad zabił w całej Polsce 54 osoby.

Tegoroczna akcja informacyjna MSW i straży pożarnej, która rozpoczęła się w październiku 2012 r., potrwa do marca 2013 r., czyli do końca sezonu grzewczego.

Bezpośr. inf. Małgorzata Woźniak
Rzecznik prasowy
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony