Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowa generacja biometrycznych systemów bezpieczeństwa dzięki projektowi finansowanemu z funduszy EU

Printer Friendly and PDF

Oprogramowanie do identyfikacji osób na podstawie twarzy, głosu i odcisków palców, pokazywane dotąd w filmach fantastyczno-naukowych, pojawiło się ostatnio na smartfonach i tabletach. Konsorcjum TABULA RASA, wspierane funduszami UE z obszaru badań naukowych i innowacji, podjęło się sprawdzenia skuteczności takiego oprogramowania. Coraz częściej słyszy się bowiem o próbach oszukania systemów biometrycznych przy użyciu odpowiedniego makijażu, fotografii czy nagrań głosu.

Systemy biometryczne okazały się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. Nadal jednak mają słabe punkty, które wychodzą na jaw w mniej lub bardziej sensacyjnych okolicznościach relacjonowanych przez media. Konsorcjum TABULA RASA, zrzeszające 12 organizacji z 7 krajów, przez trzy lata szukało słabych punktów systemów biometrycznych, opracowując możliwości ich usunięcia.

W trakcie prac konsorcjum zorganizowano specjalne „Fałszerskie Wyzwanie” (ang. Spoofing Challenge). Badacze z całego świata mieli zaproponować sposoby oszukania różnych typów systemów biometrycznych. Uczestnicy udowodnili, że istnieje wiele możliwości aby to zrobić. Jedną z najciekawszych było wykorzystanie makijażu w celu oszukania systemu rozpoznawania twarzy w technologii 2D. Sposób okazał się skuteczny, a uczestnikowi udało się podszyć pod inną osobę. Inni badacze korzystali z bardziej znanych form ataku, takich jak fotografie, specjalne maski lub fałszywe odciski palców (gumowe palce).

Dr. Sébastien Marcel, koordynator projektu TABULA RASA, powiedział – Nie udało by się przeprowadzić badania na tak dużą skalę i współpracować z wieloma partnerami bez inwestycji ze strony Unii Europejskiej. Ulepszone oprogramowanie zwiększy bezpieczeństwo informacji i samych urządzeń, pozwoli na szybsze logowanie się do sprzętu IT, a kontrola graniczna i weryfikacja paszportów będzie sprawniejsza i bardziej dokładna. Wierzymy, że wiele podmiotów będzie zainteresowanych naszymi badaniami, w tym firmy technologiczne, urzędy pocztowe, banki, producenci urządzeń mobilnych i dostawcy usług online.

Unia Europejska zainwestowała 4,4 mln Euro w projekt TABULA RASA, które zostały wykorzystane razem z sumą 1,6 mln Euro zebraną przez same konsorcjum w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań i drobiazgowych testów.

W ramach projektu badawczego przygotowano obszerną listę możliwych ataków, oceniono podatność na te ataki, oraz zasugerowano środki zaradcze, które zwiększą odporność systemów biometrycznych – na przykład poprzez sprawdzenie oznak życia identyfikowanej osoby (m.in. mruganie, pocenie się). Konsorcjum TABULA RASA przekazało już pięć takich rekomendacji zainteresowanym firmom. Dalsza wiedza na temat możliwości zapobiegania atakom pozwoli europejskim firmom utrzymać wiodącą pozycję w branży zajmującej się bezpieczeństwem, poprzez ulepszanie koncepcji przyszłych czujników biometrycznych. Będą one bardziej odporne na próby oszustwa, uwalniając tym samym duży potencjał samej technologii biometrycznej.

Oczekuje się, że projekt stworzy miejsca pracy w europejskim sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w miarę jak wyniki badań będą wdrażane w komercyjnych rozwiązaniach. Jednym z pierwszych przykładów jest KeyLemon, szwajcarski startup, który wykorzystał wyniki badań TABULA RASA w swoim systemie do rozpoznawania twarzy. Innowacyjny produkt pozwolił firmie pozyskać kapitał w wysokości 1,5 mln USD, tworząc przy tym nowe miejsca pracy. Morpho, lider w dziedzinie rozwiązań biometrycznych, jest również mocno zaangażowany w prace konsorcjum, dzieląc się swoją wiedzą i wizją rynku.

Ryan Heath, rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedzialny za technologie cyfrowe, powiedział – Wielu z nas trzyma poufne informacje na smartfonach i tabletach, musimy więc być pewni, że biometryczne narzędzia wykorzystywane przez nasze urządzenia są godne zaufania. Komisja Europejska jest zadowolona z dotychczasowych wyników projektu TABULA RASA. Żadna inna grupa badawcza nie osiągnęła tak zaawansowanych wyników w dziedzinie technologii biometrycznych.

Kontakty dla prasy:

Komisja Europejska:
Ryan Heath
ryan.heath@ec.europa.eu
Michael Jennings
michael.jennings@ec.europa.eu

Agencja PR:
Wojciech Liczkowski
wojciech.liczkowski@rechters.pl
Iwona Janicka
iwona.janicka@rechters.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony