Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Otwarty teren i duże zgromadzenia łatwym celem dla działań terrorystycznych

Printer Friendly and PDF

frostsullivan_logo_250Tragiczne wydarzenia podczas maratonu w Bostonie, które kosztowały życie trzech osób i spowodowały obrażenia u ponad 180 uczestników, pokazały po raz kolejny, że każde wydarzenie na otwartym terenie skupiające tłumy pozostaje potencjalnym celem dla ataków terrorystycznych.

Od czasu zamachu 11 września 2001 amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego koncentruje się na zapobieganiu atakom terrorystycznym i poprawie bezpieczeństwa publicznego, zabezpieczeń infrastruktury krytycznej oraz bezpieczeństwa fizycznego. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w 100 procentach. Niestety, ze względu na nieprzewidywalną naturę działań terrorystycznych, bezpieczeństwo 24/7 jest prawie niemożliwe do osiągnięcia.

Według ostatnich doniesień, podczas maratonów w Londynie i w Australii w 2013 planuje się podjęcie działań zmierzających do maksymalnego podniesienia poziomu bezpieczeństwa. – Jednym z głównych skutków ataków w Bostonie jest zaostrzenie zabezpieczeń podczas podobnych imprez – stwierdza Neil Dave, analityk Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej.

Poziom zabezpieczeń dotyczący infrastruktury krytycznej, służb bezpieczeństwa publicznego oraz wykrywania zagrożeń ABC (broń masowego rażenia: atomowa, biologiczna i chemiczna, ABC) z pewnością wzrośnie. Środki zapobiegawcze, które są stosowane podczas dużych zgromadzeń np. na stadionach (krytych i odkrytych), są zwykle efektywne, jako że jest więcej możliwości kontrolowania uczestników podczas takich wydarzeń. Bezpieczeństwo zapewnia kontrola z użyciem skanerów czy wykrywaczy metalu itd. Ponadto, dużą zaletą jest także możliwość strategicznego uszczelnienia dostępu do takich miejsc i kontrolowanie punktów wejścia i wyjścia. Dzięki temu jakakolwiek broń czy materiały wybuchowe mogą być od razu rozpoznane. Z drugiej strony, możliwe jest także wcześniejsze przeszukanie takich miejsc przez wyspecjalizowane zespoły saperów pod kątem ładunków wybuchowych czy bomb i ewentualne ich rozbrojenie.

Jednak, jak wspomniano wcześniej, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w każdym czasie nie zawsze jest możliwe, gdyż zależy od rodzaju wydarzenia, które ma miejsce. W przypadku maratonów, które odbywają się w środku miasta, niewiele można zrobić, aby zapobiec zagrożeniem bombowym, gdyż jest wiele sposobów planowania tego rodzaju ataków. Środki wybuchowe mogą zostać podłożone w różnych częściach miasta na długo przed samym wydarzeniem. Ponadto, w takich sytuacjach jest prawie niemożliwe i praktycznie niewykonalne przeszukanie wszystkich miejsc na tak dużym obszarze przez zespoły specjalistów do wykrywania broni ABC czy materiałów wybuchowych.

Pomocne może być ograniczenie obszaru i wyznaczanie przestrzeni dla uczestników/obserwatorów wydarzenia, kontrolowanie wejść i wyjść, co pozwoli na regulowanie przepływu osób, a także zastosowanie skanerów i wykrywaczy metalu.

Podczas gdy cały czas trwa dochodzenie w sprawie wydarzeń w Bostonie, można stwierdzić, że wydarzenia przyciągające tłumy uczestników są potencjalnym celem ataków terrorystycznych i ludzie powinni być tego świadomi. Dlatego tak ważne jest podawanie informacji na banerach czy telebimach, aby zwracać uwagę na wszelkie podejrzane działania czy pozostawiane pakunki – dodaje Neil Dave. Nie tylko USA, ale także inne kraje coraz bardziej angażują się w promowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i podniesienia świadomości zagrożeń, że ataki terrorystyczne mogą nastąpić w każdym czasie i w każdym miejscu.

Więcej informacji na temat oferowanego przez Frost&Sullivan Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw pod adresem www.frost.com.

Bezpośr. inf. Joanna Lewandowska
Frost & Sullivan
joanna.lewandowska@frost.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony