
Od czasu zamachu 11 września 2001 amerykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego koncentruje się na zapobieganiu atakom terrorystycznym i poprawie bezpieczeństwa publicznego, zabezpieczeń infrastruktury krytycznej oraz bezpieczeństwa fizycznego. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w 100 procentach. Niestety, ze względu na nieprzewidywalną naturę działań terrorystycznych, bezpieczeństwo 24/7 jest prawie niemożliwe do osiągnięcia.
Według ostatnich doniesień, podczas maratonów w Londynie i w Australii w 2013 planuje się podjęcie działań zmierzających do maksymalnego podniesienia poziomu bezpieczeństwa. – Jednym z głównych skutków ataków w Bostonie jest zaostrzenie zabezpieczeń podczas podobnych imprez – stwierdza Neil Dave, analityk Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej.
Poziom zabezpieczeń dotyczący infrastruktury krytycznej, służb bezpieczeństwa publicznego oraz wykrywania zagrożeń ABC (broń masowego rażenia: atomowa, biologiczna i chemiczna, ABC) z pewnością wzrośnie. Środki zapobiegawcze, które są stosowane podczas dużych zgromadzeń np. na stadionach (krytych i odkrytych), są zwykle efektywne, jako że jest więcej możliwości kontrolowania uczestników podczas takich wydarzeń. Bezpieczeństwo zapewnia kontrola z użyciem skanerów czy wykrywaczy metalu itd. Ponadto, dużą zaletą jest także możliwość strategicznego uszczelnienia dostępu do takich miejsc i kontrolowanie punktów wejścia i wyjścia. Dzięki temu jakakolwiek broń czy materiały wybuchowe mogą być od razu rozpoznane. Z drugiej strony, możliwe jest także wcześniejsze przeszukanie takich miejsc przez wyspecjalizowane zespoły saperów pod kątem ładunków wybuchowych czy bomb i ewentualne ich rozbrojenie.
Jednak, jak wspomniano wcześniej, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w każdym czasie nie zawsze jest możliwe, gdyż zależy od rodzaju wydarzenia, które ma miejsce. W przypadku maratonów, które odbywają się w środku miasta, niewiele można zrobić, aby zapobiec zagrożeniem bombowym, gdyż jest wiele sposobów planowania tego rodzaju ataków. Środki wybuchowe mogą zostać podłożone w różnych częściach miasta na długo przed samym wydarzeniem. Ponadto, w takich sytuacjach jest prawie niemożliwe i praktycznie niewykonalne przeszukanie wszystkich miejsc na tak dużym obszarze przez zespoły specjalistów do wykrywania broni ABC czy materiałów wybuchowych.
Pomocne może być ograniczenie obszaru i wyznaczanie przestrzeni dla uczestników/obserwatorów wydarzenia, kontrolowanie wejść i wyjść, co pozwoli na regulowanie przepływu osób, a także zastosowanie skanerów i wykrywaczy metalu.
– Podczas gdy cały czas trwa dochodzenie w sprawie wydarzeń w Bostonie, można stwierdzić, że wydarzenia przyciągające tłumy uczestników są potencjalnym celem ataków terrorystycznych i ludzie powinni być tego świadomi. Dlatego tak ważne jest podawanie informacji na banerach czy telebimach, aby zwracać uwagę na wszelkie podejrzane działania czy pozostawiane pakunki – dodaje Neil Dave. Nie tylko USA, ale także inne kraje coraz bardziej angażują się w promowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i podniesienia świadomości zagrożeń, że ataki terrorystyczne mogą nastąpić w każdym czasie i w każdym miejscu.
Więcej informacji na temat oferowanego przez Frost&Sullivan Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw pod adresem www.frost.com.
Bezpośr. inf. Joanna Lewandowska
Frost & Sullivan
joanna.lewandowska@frost.com