
Ministerstwo Sprawiedliwości i Krajowa Izba Odwoławcza jednoznacznie uznały, że oferta ww. konsorcjum spełnia wszystkie wymagania przetargowe i jest najtańsza.
Umowa zgodnie z ofertą będzie opiewała na kwotę 214,02 mln zł brutto. Usługa ma być świadczona przez 48 miesięcy, a poprzedzona będzie 6-cio miesięcznym okresem przygotowań. Według zamawiającego przewidywanych jest do 15000 skazanych jednocześnie objętych systemem.
System dozoru elektronicznego umożliwia skazanym za drobne przestępstwa odbywanie kary poza zakładem karnym z wykorzystaniem dozoru elektronicznego. Jest to coraz popularniejsza forma karania, nie tylko ze względu na o wiele niższy koszt utrzymania skazanego, ale głównie z uwagi na większe możliwości resocjalizacji – skazany może pracować, kontynuować naukę, nie ma kontaktu z więźniami w izolacji. Dodatkowo możliwe jest monitorowanie skazanych za pomocą systemów GPS, np. z zakazem zbliżania się do osób poszkodowanych, stadionów itp.
O odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego mogą ubiegać się wszyscy skazani prawomocnym wyrokiem od jednego miesiąca do roku pozbawienia wolności z wyłączeniem osób wielokrotnie skazanych.
System dozoru elektronicznego jest jednym z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności, polegającym na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu aparatury monitorującej, czyli urządzeń elektronicznych oraz instalacji i systemów, które zawierają służące tej kontroli podzespoły elektryczne lub elektroniczne. W Polsce system działa od 2009 roku.
Bezpośr. inf. EBS