Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Rynek zabezpieczeń w Rosji – współpraca z firmami lokalnymi kluczem do sukcesu

Printer Friendly and PDF

frostsullivan_logo_250Rozwój infrastruktury oferuje nowe możliwości dla firm dostarczających rozwiązania zintegrowane.

W związku z nadchodzącymi wydarzeniami sportowymi o światowym zasięgu, których Rosja będzie gospodarzem – Igrzyska Olimpijskie w Soczi 2014 oraz Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 – rosyjski rynek zabezpieczeń czeka wiele inwestycji. Konieczne będzie nie tylko zwiększenie wydatków na zabezpieczenie stadionów, ale także całej infrastruktury. Pojawi się także zapotrzebowanie na nowe technologie i rozwiązania zintegrowane. Mimo że na rynku jest kilku silnych rodzimych graczy, dostawcy międzynarodowi mają także szanse na udział w tym torcie.

Rozwój infrastruktury w Rosji powoduje wzrost popytu na rynku zabezpieczeń – powiedział Steven Webb, Vice President, Aerospace, Defence & Security z londyńskiego biura Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej. – Największe programy infrastrukturalne będą realizowane w sektorach ropy i gazu, transportu oraz energetyce. Ropa i gaz mają kluczowe znaczenie dla rosyjskiej gospodarki, w związku z tym zapewnienie bezpiecznych dostaw jest sprawą pierwszej wagi.

Wszystkie wydatki na rozwój infrastruktury w Rosji wyniosą w sumie 626,20 mld USD, co stwarza ogromne możliwości biznesowe dla firm oferujących zintegrowane rozwiązania w ciągu nadchodzących 15 lat. Zabezpieczenie obszarów zurbanizowanych oraz programy „Bezpieczne miasto” (ang. Safe City) będą zyskiwały na popularności, gdyż duże miasta będą szły za przykładem Moskwy. Udoskonalenie sieci szybkiego reagowania (ang. first responder) wykorzystujące potencjał LTE, zwiększone inwestycje na zabezpieczenia lokali handlowych oraz banków, a także nakłady w sektorach państwowych typu służba zdrowia czy edukacja będą dodatkowym bodźcem do rozwoju rynku.

Nadchodzące wydarzenia sportowe w Rosji będą katalizatorem do dalszego wdrażania programu Safe City, z wykorzystaniem centralnego dowodzenia i kontroli. Soczi wykorzystało już igrzyska zimowe do uaktualnienia infrastruktury komunikacyjnej oraz IT, a także do poprawy bezpieczeństwa w mieście. W związku z tym, że bezpieczeństwo będzie traktowane jako absolutny priorytet, inne ośrodki będą podejmować podobne działania.

Kolejnym kluczowym aspektem jest zabezpieczenie granic lądowych i morskich Federacji Rosyjskiej. Oczekuje się znacznych inwestycji w tym sektorze, w związku z rosyjskim programem modernizacyjnym i koncentrowaniem się na rejonie Arktyki. Istnieją konkretne plany rozwoju zabezpieczenia granic lądowych i modernizacji przestarzałego systemu bezpieczeństwa fizycznego z włączeniem zaawansowanego wywiadu oraz technologii obserwacji i rozpoznania. Program obejmować będzie radary, drony (ang. Unmanned Vehicle System, UAV), kamery oraz technologie noktowizyjne.

Władze rosyjskie wprowadzają innowacyjne rozwiązania w segmencie kontroli granicznej z wykorzystaniem biometryki włącznie – dodaje Steven Webb. – Pierwszym krokiem było wprowadzenie e-paszportów w 2012 roku. Dokumenty zawierają dane o odciskach palców właściciela, co daje podróżnemu możliwość samodzielnej odprawy przy elektronicznych stanowiskach (ang. eGate). Wprowadzenie e-paszportów pozwoliło na dalsze inwestycje w innowacyjne technologie i wypróbowanie stanowisk elektronicznych w 2011 roku, aby obecnie używać ich na stałe na kilku przejściach granicznych.

Rosyjski rynek zabezpieczeń jest bardzo rozdrobniony z dużą liczbą rosyjskich i międzynarodowych graczy. Wejście na rynek dostawców międzynarodowych będzie możliwe poprzez silnych lokalnych dystrybutorów i współpracę z lokalnymi firmami oferującymi rozwiązania zintegrowane. Podobnie jak w innych regionach, rosyjscy dostawcy rozwiązań zintegrowanych dzielą się na dwie grupy: firmy telekomunikacyjne i IT, które koncentrują się na o wiele szerszej ofercie niż tylko zabezpieczenia (dostarczając rozwiązania typu contact center, telefonia IP i przechowywanie danych) oraz firmy oferujące tylko rozwiązania zintegrowane.

Szanse na sukces na rosyjskim rynku mają te firmy, które zainwestują swój czas w budowanie lokalnych kontaktów – podsumowuje Steven Webb. – Technologie wykorzystywane do kompleksowych zabezpieczeń są ciągle doskonalone i firmy rosyjskie będą wkrótce konkurować na rynkach międzynarodowych. Niemniej jednak, dzisiaj luka technologiczna wciąż istnieje i sposobem jej wypełnienia może być współpraca firm zagranicznych z graczami lokalnymi.

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat rosyjskiego rynku zabezpieczeń, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską.

Bezpośr. inf. Joanna Lewandowska
Corporate Communications – Europe
joanna.lewandowska@frost.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony