Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczeństwo kibiców na Euro 2012 - relacja z briefingu prasowego

Printer Friendly and PDF

W 2010 roku na ponad 7 tysięcy imprez sportowych jedynie w około 150 przypadkach doszło do incydentów w ich przebiegu. Porównując te dane z latami ubiegłymi liczba ta sukcesywnie spada – podkreślił w trakcie wczorajszego briefingu Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA. Wiceminister poinformował o aktualnych przygotowaniach do zapewnienia kibicom bezpieczeństwa podczas Euro w 2012 roku. Te kwestie były omawiane podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych.
Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych oprócz zaangażowania w działalność prewencyjną – wypracowuje najlepsze wzorce od strony legislacyjnej. Rada opiniuje akty prawne, które mają poprawić bezpieczeństwo na arenach sportowych. W tej chwili proceduje duże zmiany związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Wiceminister Adam Rapacki powiedział, że – rada rekomenduje najlepsze rozwiązania, które powinny prowadzić do poprawy bezpieczeństwa na arenach sportowych, np. regulaminy obiektów sportowych i imprez sportowych. W tej chwili analizowane jest wprowadzenie najlepszych zasad współpracy pomiędzy klubami sportowymi a stowarzyszeniami kibiców i samymi kibicami – poinformował podczas briefingu wiceminister Adam Rapacki. Są to wszystkie rozwiązania, które wynikają z zaleceń Stałego Komitetu Rady Europy, – a które chcemy przenieść na polski grunt – zaznaczył wiceminister Adam Rapacki. Jedną z nich jest także ścisła współpraca pomiędzy klubami sportowymi i kibicami oraz organizacjami zrzeszającymi kibiców.

Wiceminister Adam Rapacki zapowiedział, że ustawa o zabezpieczeniu mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, zawierająca wszystkie zapisy niezbędne do przeprowadzenia turnieju, zostanie jeszcze w tym miesiącu przesłana do uzgodnień międzyresortowych.

Podczas briefingu Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA poinformował, że podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przeanalizowała stan bezpieczeństwa imprez, które odbyły się w ubiegłym roku. – Bezpieczeństwo na arenach sportowych – na stadionach piłkarskich i innych arenach sportowych – systematycznie się poprawia – podkreślił wiceminister MSWiA. W ubiegłym roku na ponad 7 tysięcy imprez sportowych, w jedynie niespełna 150 przypadkach doszło do incydentów. – Pod tym kątem jest znacznie lepiej niż w latach ubiegłych – zaznacza wiceminister Adam Rapacki. Zauważa także, że jest to stała tendencja wzrostowa – pomimo, że dochodzi do pewnych zakłóceń spokoju podczas imprez (nie tyle na samych boiskach piłkarskich, co poza nimi, podczas przemieszczania się kibiców i starć pomiędzy nimi).

Ważne jest, abyśmy patrząc na bezpieczeństwo imprezy sportowych dostrzegali, że na polskich arenach sportowych jest bezpieczniej, choć dochodzi jeszcze do pewnych incydentów ze strony chuliganów stadionowych. Jest to pewien margines patologii, z którym polska policja stara się skutecznie walczyć – powiedział na briefingu Adam Rapacki.

Wiceminister Adam Rapacki przekazał, że podczas dzisiejszego spotkania rady przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej zaprezentowali nową koncepcję tzw. „stewardingu”. W jej ramach mieszczą się wszystkie działania o charakterze porządkowym, kwestie sprawowania wolontariatu, obsługi serwisowej oraz informacyjnej podczas mistrzostw UEFA EURO 2012, m.in. dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy. Rolę stewardów będą pełniły służby informacyjno-porządkowe, które będą pilnować bezpieczeństwa i porządku na polskich stadionach piłkarskich. – Jest to koncepcja wypracowana na najlepszych stadionach brytyjskich i obecnie jest ona przenoszona na grunt polski – poinformował wiceminister MSWiA. Stewardzi będą pilnowali bezpieczeństwa i pomagali kibicom nie tylko w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, ale również i na stałe.

Podczas wczorajszego briefingu komendant główny policji Andrzej Matejuk przedstawił dane policyjne pokazujące, że na polskich stadionach wzrasta poziom bezpieczeństwa. W 2010 roku w porównaniu do danych z 2009 liczba wybryków chuligańskich spadła o 36%. – Bezpieczeństwo poprawiło się nie tylko na stadionach podczas meczów piłkarskich, przed spotkaniem i bezpośrednio po, ale także podczas przejazdu kibiców – podkreślił komendant Andrzej Matejuk.

Osób, które mają w Polsce zakazy stadionowe jest ponad 1700 – poinformował szef polskiej policji. Policja stara się, żeby zakazy stadionowe w Polsce były przestrzegane. – Zależy nam na tym, żeby wszystkie urządzenia elektroniczne oraz służby porządkowe tak pracowały, aby osoba z zakazem stadionowym – nie dostała się na mecz – podkreślił komendant Andrzej Matejuk. – Mamy nadzieję, że rozwiązania podejmowane przez resort sprawiedliwości takie jak m.in. nadzór elektroniczny spowoduje, że przypadków nieprzestrzegania zakazów stadionowych będzie coraz mniej – powiedział podczas briefingu szef polskiej policji. W 2010 roku osób, które złamały zakaz stadionowy było według szacunków policji – 138. W stosunku do tych osób – sprawy zostały skierowane do sądu.

Komendant Andrzej Matejuk przypomniał o tym, że policja wdrożyła do realizacji na Euro 2012 koncepcję „3xT”, czyli: troska, tolerancja, tłumienie. Koncepcja ta wynika z dokumentu „Zintegrowana koncepcja bezpieczeństwa UEFA EURO 2012”. W ubiegłym roku w ramach tej koncepcji udało się przeszkolić ponad 15 tys. policjantów. Polska policja przykłada także dużą wagę do funkcji policjanta „spottersa”. To osoby, które mają pomagać kibicom podczas Euro 2012 m.in. w przemieszczaniu się na mecze. Policjantów, którzy będą pełnić rolę „spottersów” – komenda przeszkoliła już 127. W tym roku kolejnych 130 funkcjonariuszy zostanie do tego także specjalnie przygotowanych.

Komendant główny poinformował, że policja będzie przeprowadzała również próby m.in. na stadionach, w których będą rozgrywane mecze w ramach Euro 2012. Wezmą w nich udział wszystkie służby oraz instytucje odpowiadające za bezpieczeństwo mistrzostw. Sprawdzona zostanie koncepcja zabezpieczenia w ramach dużej imprezy sportowej. – Doświadczenia krajów, które były organizatorami spotkań piłkarskich w ramach Euro potwierdzają, że takie próby są bardzo potrzebne – podkreślił gen. Andrzej Matejuk.

MSWiA wspiera także wiele inicjatyw, które mają na celu promocję sportu oraz zasad fair play wśród dzieci i młodzieży. MSWiA koordynuje program „Razem bezpieczniej” oraz finansuje takie programy, jak: „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”, czy program „Jestem fair”.


Małgorzata Woźniak
Rzecznik prasowy MSWiA

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony