Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Gdy przyszłość staje się teraźniejszością. Nowoczesne rozwiązania monitoringu sieciowego

Printer Friendly and PDF

2 października w historycznych wnętrzach Hotelu Europejskiego odbyła się kolejna edycja dorocznej konferencji Axis Partners’ Day. Zorganizowana przez lidera sieciowych systemów dozoru wizyjnego, firmę Axis Communications, zgromadziła liczne grono partnerów oraz ekspertów z branży. Podczas spotkania przedstawione zostały różne rozwiązania oraz najnowsze trendy w zakresie dozoru wizyjnego.

 Sukces Axis Communications na polskim rynku bazuje na ścisłej współpracy z lokalnymi partnerami, dzięki którym firma odnotowała w pierwszym półroczu 2018 roku wzrost sprzedaży w Polsce o rekordowe 60% w porównaniu do roku minionego. Do zintegrowanej sieci należy ponad 2500 partnerów ADP (ang. application development partners), którzy korzystając z kamer i enkoderów, tworzą szyte na miarę aplikacje dla użytkowników końcowych. Podstawą jest otwarta platforma Axis, która w prosty sposób daje możliwość rozszerzenia podstawowych funkcji kamer. Jak co roku firma Axis przyznała swoim partnerom nagrody w poszczególnych kategoriach. Tytułem Najlepszego Partnera Roku 2018 nagrodzono firmę mvb ze Szczecina. Najlepszym dystrybutorem z najbardziej dynamicznym wzrostem ogłoszono firmę Anixter. Za najlepszy debiut roku uznano wyniki firmy Electrum, wyróżnienie za dynamiczny wzrost otrzymała firma S-NOVA Security, a najciekawszy projekt przygotowała firma Instom.

 Dużo uwagi poświęcono tematyce inteligentnych miast (ang. smart cities). Gość specjalny, Dalibor Smażinka, Enterprise Solutions Manager na Europę Wschodnią w Axis Communications, na ciekawych przykładach potwierdził kierunek rozwoju systemów dozoru wizyjnego – Punktem wyjścia dla władz lokalnych jest zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa. Następny krok to usprawnienie zarządzania ruchem ulicznym, a wisienką na torcie jest stworzenie kompleksowych rozwiązań dla inteligentnego środowiska miejskiego, gdzie komfort życia mieszkańców powinien być nadrzędną wartością. Dzięki zaawansowanym aplikacjom, Internetowi Rzeczy i precyzyjnym czujnikom w niedalekiej przyszłości będą stosowane takie wyrafinowane rozwiązania jak pomiar jakości powietrza, wody, stopnia zapełnienia kontenerów na śmieci, pomiar hałasu, poziomu wody po ulewnych deszczach czy optymalizacja miejskiego systemu oświetlenia. Dalibor Smażinka zauważył, że każde miasto potrzebuje innych rozwiązań, uwzględniających lokalną specyfikę i położenie geograficzne. Niemniej jedna rzecz pozostaje niezmienna. To dostęp do informacji. A dostęp do większej ilości informacji przekłada się na lepsze decyzje włodarzy – dodał Smażinka.

Wśród najbardziej popularnych aplikacji wykorzystywanych w naszym regionie można wyróżnić: klasyfikację pojazdów i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, dbałość o bezpieczeństwo bankomatów oraz rozpoznawanie tzw. włóczęgostwa (więcej niż jedna osoba przy bankomacie) oraz streaming materiału wizyjnego bezpośrednio do serwisów internetowych np. YouTube. Inne często wykorzystywane i cieszące się zainteresowaniem aplikacje to m.in.: wykrywanie przekroczenia linii, ocena rozmiarów obiektu, wykrywanie wtargnięcia, inteligentna komunikacja między oświetlaczem IR/LED i kamerą, zliczanie klientów w sklepach, zarządzanie kolejkami, automatyczne śledzenie cyfrowe, wykrywanie ruchu, wykrywanie kierunku ruchu, wykrywanie charakterystycznych dźwięków (strzelanie, przemoc). Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania wybranych partnerów ADP Axis Communications, które spełniają najwyższe standardy użytkowe. Mowa tu o Citilog – liderze rynku w zakresie zarządzania ruchem przy wykorzystaniu analizy treści obrazu, należącym do Axis Group od 2016 roku. Firma obecnie pracuje nad aplikacją do wykrywania nielegalnego zatrzymywania się lub parkowania.

Z kolei Herta, firma o hiszpańskim rodowodzie, oferuje aplikacje do rozpoznawania twarzy. Technika ta jest wykorzystywana do identyfikacji i weryfikacji twarzy w tłumie, analizy wizerunku na potrzeby marketingowe (dane dotyczące wieku, płci, przynależności etnicznej) czy na potrzeby postępowania sądowego. Wyniki charakteryzują się wysoką trafnością dopasowania. W dziedzinie kontroli dźwiękowej i wizyjnej oraz na rynku interkomów od lat prym wiedzie firma 2N, również należąca do Axis Group. Jednym z flagowych wdrożeń tej firmy są punkty SOS (tzw. ang. emergency points), które służą mieszkańcom Budapesztu do wzywania pomocy. Najlepszymi rozwiązaniami w obszarze detekcji tablic rejestracyjnych może pochwalić się FF Group, która ma w swojej bazie listę numerów rejestracyjnych pojazdów z 51 państw Unii Europejskiej, Wspólnoty Niepodległych Państw, Turcji i Izraela. Zarządzaniem procesem wykrywania zdarzeń zajmuje się firma NEC, która jest producentem monitorów wielkoformatowych dla rynku zabezpieczeń. Nie sposób pominąć otwartej platformy Genetec, integrującej systemy kontroli dostępu, dozoru wizyjnego czy rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Uczestnicy Axis Partners’ Day 2018 mieli również okazję zapoznać się z wybranymi nowościami z oferty firmy, a także ze zbliżającymi się premierami rynkowymi. O przewadze konkurencyjnej kamer Axis, ich szerokim zakresem zastosowań i innowacjach technicznych mówił Andres Vigren – Global Product Manager w Axis Communications. Eksperci dokonali przeglądu obecnych rozwiązań i wytypowali kierunki rozwoju branży. Zgodnie stwierdzili, że jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin będzie technika radarowa, która oferuje dużą skuteczność w zakresie detekcji ruchu i pozwala znacząco zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów. Nie do przecenienia pozostają kwestie cyberbezpieczeństwa, które powinny stanowić priorytet w działalności firm spełniających najwyższe standardy.

Bezpośr. inf. Axis Communications

Więcej informacji o firmie Axis można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.axis.com oraz na polskim profilu https://www.facebook.com/AxisCommunicationsPoland.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na www.zabezpieczenia.com.pl.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony