Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Intelligent Building Technologies & Multimedia Management 2013 – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

IBTMM_2013_bez-czarnego-tekstu_150Redakcja Zabezpieczeń została zaproszona do udziału w odbywającej się w Krakowie, w dniach 16 – 18 października 2013, pierwszej międzynarodowej konferencji Intelligent Building Technologies & Multimedia Management (IBTMM), jako jeden z jej patronów medialnych.

 

 

 

 

IMG_0002_500

Organizacja konferencji wynikła z połączenia pod wspólnym zarządem w jednym miejscu, w tym samym czasie trzech konferencji:

  • 7th Congress on Intelligent Building Systems InBuS 2013,
  • 10th International Conference New Building Technologies & Architectural Design NBTAD 2013,
  • 1st Integrated Multimedia Systems Conference IMSC 2013.

Organizatorami IBTMM 2013 byli: AGH w Krakowie, Politechnika Krakowska, Emmerson Lumico, Lockus, Fundacja dla AGH, WFOŚiGW, Województwo Małopolskie.

IMG_0003_500

Przedsięwzięcie to, ze wszech miar trudne pod względem organizacyjnym, naukowym i technicznym podjęto pod wspólnym hasłem „Zapewnić zrównoważony rozwój budynków i przestrzeni, w tym oddziaływań technicznych, środowiskowych i multimedialnych”.

Czy cel ten osiągnięto? Trudno powiedzieć na obecną chwilę, przedstawiane referaty naukowe, materiały i doświadczenia z praktyki inżynierskiej, zarządczej oraz architektonicznej potwierdzają potrzebę takiego wspólnego traktowania opisywanych zagadnień i problemów. Integracja potrzeb, planów i możliwości rozwoju inteligentnego budownictwa w powiązaniu z środowiskiem – to korzyść wzajemna wszystkich zainteresowanych stron. Sygnalizowana oraz wdrażana innowacyjność w nauce i praktyce, to nowoczesne rozwiązania techniczne połączone z efektywnym finansowaniem oraz transferem poszczególnych technologii między współpracującymi stronami.

Co prezentowano w ramach obrad oraz do czego odwoływano się przede wszystkim:
– do szeroko rozumianych procesów projektowania środowiska w sensie planowania budynków inteligentnych wraz z ich nowoczesną architekturą jako wkomponowanych medialnie w otoczenie, przyjaznych ludziom i ziemi;
– do wykorzystania procesów zarządzania i sterowania na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa technicznego, technologicznego, architektonicznego i zrównoważonego funkcjonalnie z potrzebami i oczekiwaniami użytkowników tych inteligentnych budynków;
– do projektowania budynków z wykorzystaniem nowych technologii, a zarazem z rozsądnym podejściem do ograniczeń prawno-normatywnych czyli uwzględnianiem bezpieczeństwa nie tylko w jego technicznym aspekcie;
– do wykorzystania nowoczesnych środków i sposobów oddziaływań multimedialnych na rzecz użytkowników budynków, ich bezpieczeństwa wewnątrz i na zewnątrz obiektów.

W ramach poszczególnych paneli (sesje – główna i programowe), w ponad stu referatach i prezentacjach sponsorskich, przedstawiono nie tylko wizje rozwoju nowoczesnych technik zarządzania, ale już funkcjonujące wdrożenia systemowe, oraz pozytywne skutki prowadzonych w ramach działań rewitalizacyjnych adaptacji starych obiektów do wymagań współczesnych. Omawiano różnorodne rozwiązania i realizacje: z Hiszpanii (Technical University of Madrid), Stanów Zjednoczonych (University of Kansas), Niemiec (Universität Osnabrück) i Kazachstanu (Eurasian National University-Astana). Dzielono się problemami i doświadczeniami uzyskanymi przez projektantów i wykonawców na różnorodnych rynkach budowlanych: polskim, brytyjskim, niemieckim, ukraińskim. Podnoszono aktualne problemy związane z zagadnieniami ekologii („zielone budynki”) i bezpieczeństwa energetycznego obiektów (unijna dyrektywa EPBD oraz norma EN 15232:2012) w warunkach projektowania nowych rozwiązań systemów budynkowych, w tym budynków użyteczności publicznej (dla osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej przy zachowaniu wszystkich opcji zarządzania bezpieczeństwem obiektu w świetle zalecanych i obowiązujących norm).

Odniesiono się do rozstrzygnięć przyszłościowych: metody sztucznej inteligencji w zarządzaniu budynkami (INBUS 2013); trwałość i niezawodność obiektów z zastosowaniem nowych systemów budowlanych (NBTAD 2013); wiarygodność komunikacji wizyjnej w środowiskach sieciowych (IMSC 2013); wskazując zarazem na już zrealizowane rozwiązania cząstkowe z tego zakresu.

Ewenementem był nowoczesny pokaz „Universum” zrealizowany w komorze Staszica w kopalni soli w Wieliczce (komora ma wysokość 36 m), z wykorzystaniem możliwości współczesnych technik i technologii multimedialnych, gdzie jego uczestników zaproszono do podróży w czasie pokazując historyczne techniki wydobycia oraz warunki pracy żupy solnej. Wrażenia niesamowite (jak to opisywali ci co byli), bo z racji miejsca niestety, nie wszyscy uczestnicy konferencji mogli ich doświadczyć. Wszyscy zgłoszeni chętni mogli natomiast w ostatni dzień konferencji (18.10.2013) na własne oczy zobaczyć rozwiązania systemowe BMS stosowane w kampusie „600-lecia Odrodzenia Uniwersytetu Jagiellońskiego” oraz uczestniczyć w sesji panelowej poświęconej tym zagadnieniom.

Podkreślić należy ciekawe wystąpienia i prelekcje sponsorów, oraz towarzyszące obradom stoiska firmowe i prezentacje plakatowo-multimedialne na parterze, antresoli i pierwszym piętrze hotelu, gdzie odbywały się obrady. Wszystkie stoiska ciekawe, zaopatrzone bogato w udostępniane zainteresowanym materiały informacyjne i obsadzone przez nad wyraz kompetentnych, znających omawiane zagadnienia przedstawicieli firm.

W sumie multi-konferencja była udana – jak twierdziła większość zapytanych uczestników, (choć byli i niezadowoleni) – „ ale się jeszcze taki nie urodził, co to by wszystkim wygodził …” jak mawiają starzy krakusi, zatem czekamy na jej kolejną edycję.

Opracował: dr inż. Marek Blim
Redakcja Zabezpieczenia

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony