Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Jubileuszowa edycja targów Alarm już za nami

Printer Friendly and PDF

4 i 5 listopada 2009 r. w Kielcach odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczny Stadion 2009” i Wystawa Wyposażenia i Budowy Obiektów Sportowych „SPORT-OBIEKT”, a także jubileuszowa X Ogólnopolska Konferencja „Bezpieczne miasto – monitoring wizyjny miast” i Wystawa Monitoringu Wizyjnego „ALARM”.

Patronat honorowy nad konferencjami objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sportu i Turystyki, Komendant Główny Policji oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Konferencja Bezpieczny Stadion 2009 została zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Wiceprezes zarządu Targów Kielce Bożena Staniak powitała wszystkich gości i uczestników, a uroczystego otwarcia konferencji i wystawy dokonał prezes PZPN Grzegorz Lato. W swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że spotkanie przyczyni się do wymiany doświadczeń związanych m.in. z bezpieczeństwem w ramach organizacji piłkarskich mistrzostw Euro 2012, które odbędą się na terenie Polski i Ukrainy.

Następnie Andrzej Bińkowski, przewodniczący Wydziału Bezpieczeństwa PZPN, podsumował sezon piłkarski 2008/2009. Podkreślił, że przez ostatnie lata stan bezpieczeństwa na polskich stadionach ulegał poprawie i jest coraz lepszy. Kluby inwestują w infrastrukturę stadionową. W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami piłkarskimi powstają cztery nowe stadiony (w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu), a pozostałe są modernizowane.

W konferencji wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którzy przedstawili ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych oraz zadania Rady Bezpieczeństwa Imprez Masowych, która jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów. Rada zajmuje się m.in. opracowywaniem i oceną realizacji programów, których celem jest poprawa bezpieczeństwa imprez sportowych.

Kolejnym gościem konferencji był podinspektor Dariusz Dymiński, naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Głównej Policji. W swoim wystąpieniu przedstawił wdrażaną obecnie w Policji filozofię 3T (troska, tolerancja, tłumienie). Filozofia 3T sprawdziła się w krajach, które organizowały duże imprezy piłkarskie. Wszelkiego rodzaju działania policji będą prowadzone w trosce o kibiców. Musimy nauczyć się również większej tolerancji dla tych, których zachowanie może odbiegać od ogólnie przyjętych norm społecznych. Tłumienie oznacza interwencję małych jednostek policji w przypadku zaistnienia sytuacji zakłócających porządek lub zagrażających bezpieczeństwu pozostałych kibiców. Ważną rolę podczas mistrzostw w 2012 r. mają odegrać spottersi, którzy współpracują z prawdziwymi fanami piłki nożnej. Ich zadaniem jest przenikanie w struktury kibiców i prowadzenie działań prewencyjnych. Dotychczas w szeregach policji jest 50 odpowiednio przeszkolonych funkcjonariuszy. Ich liczba na pewno wzrośnie do 2012 roku. Podinspektor Dariusz Dymiński powiedział, że „należy zdecydowanie oddzielić kibiców od chuliganów, ponieważ ci drudzy to stadionowi przestępcy”.

Po wystąpieniu przedstawiciela KG Policji zabrał głos Marcin Stefański, dyrektor Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasa. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z celami i misją Systemu Identyfikacji Osób uczestniczących w imprezach piłkarskich.

Stan przygotowań do mistrzostw w 2012 r. podsumował Adam Olkowicz, dyrektor turnieju UEFA Euro 2012.

18 kwietnia 2007 r. Michel Platini ogłosił, że Polska i Ukraina będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r., ale to w 2003 r. zarządy PZPN-u i FFU (ang. Football Federation of Ukraine) podjęły wspólną uchwałę w sprawie starań o Euro 2012. Oprócz budowy i modernizacji stadionów potrzebujemy olbrzymiej bazy hotelowej i odpowiedniego poziomu transportu i komunikacji. Zorganizowanie mistrzostw Europy to duże przedsięwzięcie, ale jesteśmy na dobrej drodze, żeby wszystko zakończyło się pomyślnie.

Gośćmi specjalnymi konferencji Bezpieczny Stadion 2009 byli Marc Timmer, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Stadionowego UEFA, i Kenneth Scott, doradca UEFA ds. Bezpieczeństwa. W swoim wystąpieniu reprezentanci UEFA przedstawili problemy pojawiające się podczas organizacji mistrzostw piłki nożnej, w tym Euro 2012. UEFA stawia wysokie wymagania organizatorom mistrzostw, ale chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. – Jeżeli turniej nie jest bezpieczny, to ponieśliśmy porażkę – powiedział Marc Timmer.

Kenneth Scott podkreślił, że standardy bezpieczeństwa UEFA muszą być spełnione. Aby tak się stało, potrzebna jest wymiana informacji i doświadczenia. W swoim wystąpieniu przypomniał o tragedii w Bradford z 11 kwietnia 1985 r., gdzie zginęło 56 osób, i tragedii w Sheffield z 15 kwietnia 1989 r. – wówczas na stadionie Hillsborough zginęło 96 osób. Po tak dramatycznych wydarzeniach na stadionie Hillsborough władze nakazały zdjęcie wszelkiego rodzaju ogrodzenia (siatek, płotów) i utworzenie wyłącznie miejsc siedzących. Ważne jest również szkolenie ludzi zajmujących się ochroną stadionów. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa bardzo ważna jest odpowiednia atmosfera mistrzostw. W krajach europejskich, które organizowały już mistrzostwa, zamiast dużej liczby policjantów, którzy wzbudzają w kibicach różne emocje, na stadionach obecni są spottersi.

Wystąpienie przedstawicieli UEFA zakończyło IX Międzynarodową Konferencję „Bezpieczny Stadion 2009”, po której wszyscy goście udali się na uroczystą GALĘ FAIR PLAY, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia.

Nagrody i wyróżnienia przyznane w czasie targów ALARM/SPORT-OBIEKT 2009 (branża security):

w kategorii SPORT-OBIEKT

Medal Targów Kielce

  • za TCS-B5 z czytnikiem TCS-UCS4 dla firmy TRANSCOM SYSTEM z Krakowa

W kategorii ALARM

Medale Targów Kielce

  • za wysokiej rozdzielczości system nadzoru wideo AVIGILON dla ISM EUROCENTER z Warszawy
  • za inteligentny system analizy ruchu oraz monitoringu CCTV TATTILE dla FORTUNA COMMUNICATION z Wrocławia
  • za grupę urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych ULTIAIR dla firmy DIPOL z Krakowa

Wyróżnienia Targów Kielce

  • za IP-PRO 362/POE dla MIWI-URMET z Łodzi

Puchar Polskiego Związku Piłki Nożnej

  • za inteligentny system analizy ruchu oraz monitoringu CCTV TATTILE dla firmy FORTUNA COMMUNICATION z Wrocławia

Drugiego dnia odbyła się X jubileuszowa konferencja „Bezpieczne miasto – monitoring wizyjny miast”, którą oficjalnie otworzył Dariusz Michalak, dyrektor Wydziału Targów.

Pierwszym prelegentem był Jerzy Bukała, główny specjalista w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Kielce. Wygłosił referat pt. „Założenia funkcjonalno-użytkowe modernizowanego systemu monitoringu wizyjnego miasta Kielce”. Rozbudowa i modernizacja już istniejącego systemu monitoringu ma na celu stworzenie systemu elastycznego i skalowanego. W planie jest również budowa sieci światłowodowej. Powstaną nowe stanowiska operatorskie.

Kolejnymi prelegentami byli Jarosław Kateusz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Starachowicach, i Teresa Prokop, prokurent, którzy omówili wykorzystanie systemu monitoringu w środkach komunikacji miejskiej. Głównymi problemami związanymi z naruszeniem bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej w Starachowicach są: dewastacja mienia w środkach komunikacji miejskiej, dewastacja wiat przystankowych, kradzież mienia, agresywne zachowanie pasażerów. W celu poprawy bezpieczeństwa Miejskie Zakłady Komunikacyjne zakupiły sześć nowych autobusów wyposażonych w system monitoringu, podpisały umowę z agencją ochrony, systematycznie szkolą swoich pracowników, rozpoczęły współpracę z kibicami klubu sportowego Star i uczestniczą w programie „Bezpieczna podróż”. Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Starachowicach pozyskały również środki finansowe z programu „Razem bezpieczniej”. Od momentu pojawienia się monitoringu w środkach komunikacji miejskiej zmniejszyła się liczba aktów wandalizmu i aspołecznych zachowań.


W dalszej części konferencji firmy Dipol, Microsystem, S.P.S. Trading, ISM Eurocenter oraz Miwi-Urmet zaprezentowały swoje produkty przeznaczone do wykorzystania w systemach monitoringu.

Ponadto w konferencji udział wzięli Bogusław Dyduchekspert PISA w zakresie bezpieczeństwa, Kazimierz Mądzik – dyrektor Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach, Jacek Balicki – sekretarz Urzędu Gminy w Wiślicy i ks. Paweł Tkaczyk – konserwator diecezjalny w Kielcach.

Z okazji jubileuszu w imieniu redakcji Zabezpieczeń składam na ręce Grzegorza Figarskiego, dyrektora projektu Ogólnopolskiej Konferencji „Bezpieczne miasto – monitoring wizyjny miast” i Wystawy Monitoringu Wizyjnego „ALARM”, najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowy wkład pracy, a także życzę kolejnych udanych konferencji i wystaw.

Ela Końka

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony