Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Konferencja WiseNet STAR 2017 – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

29 marca br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, piąta edycja konferencji WiseNet STAR 2017 (poprzednio Samsung STAR).

W imieniu polskiego zespołu Hanwha Techwin Europe uczestników i gości powitał Sławomir Szlufik, Country Manager – Poland & Baltics. W konferencji wzięło udział 220 osób.


Na samym wstępie prowadzący podkreślili, że sukcesem firmy Hanwha jest tworzenie rozbudowanej, wielopoziomowej sieci partnerskiej. Firmy uczestniczące w programie partnerskim Hanwha STEP mają zapewnioną pięcioletnią gwarancję na produkty. Stanowi to podstawę bezpiecznej i stabilnej polityki marketingowej wobec inwestorów i użytkowników końcowych.

W części technicznej konferencji zaprezentowane zostały najnowsze kamery z serii WiseNet X, w których zastosowano procesor DSP piątej generacji. Duża moc obliczeniowa tego procesora umożliwia nie tylko uzyskanie obrazu o bardzo wysokiej jakości, ale także realizację funkcji analizy treści obrazu już w kamerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można odciążyć serwery systemowe oraz uzyskiwać bardzo szybką reakcję na wydarzenia zachodzące na danym obszarze. Wszystkie funkcje analityczne są dostępne bez jakichkolwiek dodatkowych opłat czy licencji.

Równie ciekawe są funkcje alarmowe, w których do wykrywania niebezpiecznych sytuacji wykorzystana została analiza dźwięku. Kamery mają wbudowane mikrofony i na podstawie analizy sygnału akustycznego są w stanie odróżnić dźwięk wystrzału czy panicznego krzyku od normalnego tła akustycznego, z jakim mamy do czynienia w miejscach publicznych.


Zastosowanie wydajnego procesora WiseNet 5 umożliwiło znaczną poprawę dynamiki obrazu w stosunku do wcześniejszych rozwiązań. Poszczególne klatki wyjściowego strumienia wizyjnego są tworzone na podstawie aż czterech klatek składowych. W ten sposób osiągnięta została dynamika równa 150 dB, co na współczesnym rynku wizyjnych systemów dozorowych stanowi swoisty rekord.

Usprawniono także metody kompresji i techniki strumieniowania danych wyjściowych z kamer. Kompresja metodą H.265 w połączeniu z techniką WiseStream II pozwalają na redukcję przepływności oraz potrzebnego miejsca w rejestratorach wizyjnych o 75% w stosunku do metody H.264.

Bardzo istotnym usprawnieniem najnowszych kamer z serii WiseNet jest zastosowanie żyroskopowej stabilizacji obrazu. Jest to metoda pozwalająca niemal zupełnie wyeliminować wpływ drgań konstrukcji wsporczych, na których zamocowane są kamery. Ma to bardzo istotne znaczenie w systemach służących do obserwacji ruchu ulicznego, podczas którego samochody, tramwaje i inne ciężkie pojazdy są źródłem silnych drgań. Metoda żyroskopowa jest o tyle skuteczniejsza od metod optycznych, że system reaguje na faktyczne drgania, a nie na zmiany w obrazie spowodowane przez te drgania.

W części konferencji dotyczącej produktów zaprezentowane zostały nowe kamery WiseNet z serii P. Mają one rozdzielczość 12 Mpix i mogą wytwarzać obraz w formacie 4K. Model PTZ jest wyposażony w obiektyw zmiennoogniskowy o krotności 20x, sprzężony optomechanicznie z oświetlaczem pracującym w podczerwieni, który ma zasięg 200 m. Oświetlacz modyfikuje kąt promieniowania w zależności od chwilowej długości ogniskowej obiektywu.

Model panoramiczny ma pole widzenia równe 180 stopni i zastosowano w nim cztery oddzielne przetworniki obrazu. Dostępny jest także inny model panoramiczny – o podobnej konstrukcji, lecz mający pole widzenia równe 360 stopni. W obu przypadkach wynikowy obraz jest otrzymywany przez połączenie odpowiednio obrobionych czterech obrazów składowych.

Model hemisferyczny z obiektywem typu „rybie oko” o polu widzenia równym 360 stopni został zaprojektowany z myślą o obserwacji obiektów handlowych. Ma on funkcje analityczne pozwalające zliczać klientów, kontrolować ich ruch, tworzyć mapy cieplne etc.

Zaprezentowane zostały także nowe rejestratory obrazów z serii X i P. W celu zapewnienia redundancji zapisu rejestratory mogą być łączone w grupy zgodnie z zasadą n+1, to znaczy n rejestratorów roboczych i jeden zapasowy. W razie awarii jednego z rejestratorów roboczych jego rolę przejmuje rejestrator zapasowy, co odbywa się bez udziału personelu obsługującego system.

Innym sposobem na podwyższenie stopnia niezawodności systemu jest użycie kart SD umieszczonych w kamerach. W przypadku awarii sieci IP strumienie danych są rejestrowane w kamerach i przenoszone do rejestratorów natychmiast po naprawie.

Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyły się urządzenia mobilne z certyfikatami dopuszczającymi je do użycia na kolei. Przykładem może być rejestrator typu SRM-872, który dodatkowo ma jeszcze certyfikaty dopuszczające go do użycia w obiektach NATO.

W części konferencji poświęconej oprogramowaniu systemowemu zaprezentowany został pakiet SSM w różnych wersjach – znane i popularne wersje SSM Professional i Enterprise, wersja SSM Transportation przeznaczona do wykorzystania w kolejnictwie i transporcie, wersja SSM Retail dostosowana do obiektów handlowych, w których prowadzona jest sprzedaż detaliczna, SSM Banking dla banków i SSM City do wykorzystania w miejskich systemach monitorowania wizyjnego.

Zaprezentowany został także nowy system do rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów. Innowacja polega na tym, że kontrolowane pojazdy mogą poruszać się z dużą prędkością, do 120 km/h, zaś tablice rejestracyjne mogą zawierać znaki pisane cyrylicą.

Na konferencji głos zabrał także gość specjalny – Peter McKee (z działu Business Development Europe firmy Veracity UK), który omówił urządzenia z serii Veracity Coldstore. Są to rozbudowane rejestratory dyskowe, w których zastosowano innowacyjną metodę bezpośredniego sterowania głowicami w napędach HD, tak aby zapis odbywał się w uporządkowany sposób, bez konieczności częstej zmiany ustawienia głowic. Przekłada się to na znaczne wydłużenie żywotności dysków, bardzo znaczne zmniejszenie zużycia energii i obniżenie temperatury pracy rejestratora. Przykładowo 15-dyskowy model umieszczony w obudowie o wysokości 3U pobiera tylko 60 W mocy w przypadku pełnej obsady dysków.

Spotkanie zakończyło się losowaniem nagród, wśród których był np. przelot szybowcem. Zwycięzcom gratulujemy, a polskiemu zespołowi Hanwha Techwin Europe życzymy pomyślności i sukcesów.

Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony