25 lipca br. na PGE Narodowym odbyła się 16. edycja Kongresu Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO. W kongresie wzięło udział ponad 70 wystawców i prawie 900 uczestników, m.in. instalatorzy, projektanci, architekci, integratorzy oraz rzeczoznawcy.
Tegoroczny kongres był podzielony na trzy panele tematyczne. Pierwszy z nich był poświęcony bezpieczeństwu pożarowemu budynków (od projektowania po wykonawstwo). Zaprezentowano różne materiały budowlane, omówiono ich zastosowanie i wymagania w świetle przepisów pożarowych. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in., jak powinna wyglądać prawidłowa dokumentacja dotycząca wyrobu budowlanego, jak powinno oddzielać się strefy pożarowe od dróg ewakuacyjnych, jak powinien być zaprojektowany i wykonany system detekcji gazu. Omówiono również istotę technologii BIM.
W drugim panelu omówiono wymagania dotyczące instalacji i urządzeń przeciwpożarowych oraz okablowania w przestrzeni biurowej. Zaprezentowano przewody do instalacji przeciwpożarowych. Omówiono sterowanie stałymi automatycznymi urządzeniami gaśniczym i współdziałanie systemu oświetlenia awaryjnego z systemem sygnalizacji pożarowej w celu zapewnienia bezpiecznej ewakuacji z budynku. Zaprezentowano również najnowsze zasilacze do urządzeń przeciwpożarowych.
W trzecim panelu tematycznym podano wymagania i wytyczne dotyczące fazy projektu, budowy i użytkowania systemu pożarowego.
Kongresowi towarzyszyła debata ekspertów poświęcona konfrontacji przepisów ze stosowanymi praktykami w ochronie pożarowej obiektów. Uczestnicy kongresu mogli również skorzystać z konsultacji z prawnikami, ekspertami i rzeczoznawcami ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Podczas kongresu odbyły się warsztaty firmy POLON-ALFA poświęcone realizacji scenariuszy działań w czasie pożaru z wykorzystaniem systemu POLON 6000 i warsztaty firmy Robert Bosch, na których przedstawiono metody rozmieszczania głośników pożarowych za pomocą narzędzia do symulacji akustycznych EASE Address.
Firma Ela-compil z Poznania, wystawca na kongresie, zorganizowała wycieczkę do centrum monitorowania stadionu. Na PGE Narodowym zainstalowany jest system integrujący GEMOS oraz centrala FPM+ służąca do sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi. PGE Narodowy jest jednym z pierwszych obiektów, w których wdrożono moduł GEMOS MOSAIC (w 2018 r.). Jest to moduł systemu zarządzania bezpieczeństwem GEMOS 4.0 oferujący nowy, innowacyjny sposób wyświetlania, prezentowania i analizowania gromadzonych danych ze zintegrowanych systemów. GEMOS MOSAIC umożliwia obsługę zdarzeń niezwłocznie po ich wystąpieniu i konfigurowalne interakcje, które zwiększają szybkość oceny zagrożenia. Dzięki zastosowaniu nowych silników graficznych możliwe jest wprowadzenie łatwo definiowalnych stref bezpieczeństwa, a w związku z tym poprawienie funkcjonalności systemu.
Jak co roku przyznano nagrody za najlepszą prezentację, stoisko oraz innowacyjny produkt.
Organizatorowi Kongresu Pożarnictwa, firmie DND Project, bardzo dziękujemy za zaproszenie i życzymy powodzenia oraz kolejnych udanych branżowych spotkań.
Bezpośr. inf. Ela Końka
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na ww.zabezpieczenia.com.pl