Targi Europoltech odbyły się 17 – 19 kwietnia 2013 r. w Warszawie. Pomimo że są zdominowane przez dostawców broni, umundurowania i elementów wyposażenia służb mundurowych i ratowniczych, część ekspozycji stanowią urządzenia i systemy wchodzące w zakres tematyczny Zabezpieczeń.
W tej grupie na pierwszy plan wychodzą środki łączności radiowej. Mają one decydujące znaczenie dla pracy służb mundurowych i ratowniczych, zarówno w warunkach krytycznych, w przypadku klęsk żywiołowych czy ataków terrorystycznych, jak i podczas codziennej pracy związanej ze ściganiem przestępczości i utrzymywaniem porządku publicznego. Jak wiadomo, powszechnie dostępne usługi łącznościowe oferowane przez operatorów telefonii komórkowej nie mogą być wykorzystane w sytuacjach krytycznych. Po pierwsze, są one zbyt zawodne, po drugie, stacje retransmisyjne mogą być celowo blokowane, chociażby po to, by uniemożliwić zdalne odpalanie ładunków wybuchowych przez terrorystów. Tak więc konieczne jest stworzenie odrębnej infrastruktury na użytek policji i służb bezpieczeństwa.
Na targach Europoltech można spotkać przedstawicieli wielu firm zajmujących się tematyką łączności radiowej. W chwili obecnej największą popularność zdobyły cyfrowe systemy Tetra i DMR (od Digital Mobile Radio) – i te są reprezentowane najliczniej. Przykładowo na jednym ze stoisk można było obejrzeć walizkowy przemiennik pracujący w standardzie DMR, zaprojektowany tak, by maksymalnie ułatwić jego transport. Przemiennik waży około 20 kg i może być łatwo przeniesiony na miejsce instalacji. Może on znaleźć zastosowanie podczas akcji ratunkowych czy gaśniczych, wszędzie tam gdzie trzeba szybko zapewnić niezawodną łączność grupie ratowniczej czy interwencyjnej.
Fot. 1. Walizkowy przemiennik DMR
Tworzenie skomplikowanych systemów łączności radiowej byłoby niemożliwe bez odpowiedniego wyposażenia w przyrządy pomiarowe i analizatory komunikacyjne. Urządzenia tego rodzaju są bardzo skomplikowane i kosztowne, ale pomimo to znajdują licznych nabywców. Przykładowo na zdjęciu przedstawiony jest odbiornik panoramiczny umożliwiający pomiar poziomu promieniowania elektromagnetycznego w imponującym widmie od 9 kHz do 7,5 GHz.
Fot. 2. Odbiornik panoramiczny
Drugą, równie liczną grupą eksponatów prezentowanych na targach Europoltech są samobieżne, zdalnie sterowane roboty, przeznaczone do wykonywania zadań specjalnych, w tym chwytania, wydobywania i transportu niebezpiecznych przedmiotów. Należy zaznaczyć, że większość prezentowanych robotów została opracowana i wyprodukowana w Polsce.
Fot. 3. Samobieżne, zdalnie sterowane roboty przeznaczone do zadań specjalnych
Fot. 4. Wydobywanie niebezpiecznego ładunku spod samochodu
Wszystkie wystawiane roboty są wyposażone w kamery przemysłowe, co stanowi wyraźne nawiązanie do tematyki telewizyjnej. Niektóre z tych robotów są bardzo małe i mogą być ręcznie wrzucane w niebezpieczny obszar w celu oceny występujących tam zagrożeń. Ich zwarta konstrukcja zapewnia odporność na udary mechaniczne, na przykład bez szwanku wytrzymują upadek na betonowe podłoże z wysokości dziewięciu metrów. Na zdjęciu widoczny jest robot, który może być wrzucony przez okno do zagrożonego budynku. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem przenośnego urządzenia radiowego.
Fot. 5. Mały robot wyposażony w kamerę telewizyjną
Kolejną grupą tematyczną są bezzałogowe samoloty przeznaczone do celów wywiadowczych. Tego typu maszyny są prezentowane na wielu stoiskach. Przykładem może być samolot Żuraw wyposażony w głowicę obserwacyjną, składającą się z kilku zintegrowanych kamer telewizyjnych. Jest to również produkt krajowy, zaprojektowany i wykonany przez polskich specjalistów.
Fot. 6. Samolot bezzałogowy Żuraw
Wróćmy do tematyki telewizyjnej: jeden z krajowych wystawców oferuje kamery termowizyjne o dużej rozdzielczości, równej 1024x768 pikseli. Stanowi to niewątpliwy sukces technologiczny, gdyż do niedawna uzyskanie obrazu termicznego o tak wysokiej rozdzielczości było niemożliwe.
Fot. 7. Obraz z kamery termowizyjnej
Na jednym ze stoisk można obejrzeć wielowiązkową barierę służącą do obwodowej ochrony obiektów, wykorzystującą zarówno aktywne tory podczerwieni, jak i czujniki mikrofalowe. Ciekawostkę stanowi zastosowanie sterownika zarządzającego składnikami bariery, analizującego przychodzące pobudzenia i decydującego o wysłaniu sygnału alarmowego. Takie rozwiązanie pozwoliło zdaniem wystawców na znaczną poprawę skuteczności wykrywania prób przekroczenia tej niewidzialnej bariery, przy zachowaniu bardzo niskiej stopy nieuzasadnionych alarmów wywołanych przez czynniki środowiskowe.
Fot. 8. Wielowiązkowa bariera służąca do ochrony obwodowej
Innym przykładem zastosowania kamer telewizyjnych w pracy policji i służb wywiadowczych są kamuflowane kamery telewizyjne, umieszczane w różnych przedmiotach. Są naprawdę trudne do wykrycia, o czym łatwo się przekonać, oglądając kolejne zdjęcie.
Fot. 9. Kamuflowane kamery telewizyjne
Targi Europoltech mogą być ciekawe nie tylko dla policjantów i oficerów WP, lecz także dla właścicieli firm ochroniarskich czy dla instalatorów systemów zabezpieczających. Osoby zmęczone zwiedzaniem mogą się dla relaksu przejechać trójkołowym skuterem elektrycznym lub segwayem prezentowanym na jednym ze stoisk.
Andrzej Walczyk