Historia
Był rok 1993, gdy po raz pierwszy, na zaproszenie POLON-ALFA, przedstawiciele firm tworzących instalacje sygnalizacji pożarowej i konserwujących je przyjechali na Ogólnopolskie Warsztaty „Systemy Sygnalizacji Pożarowej”, które odbyły się w pięknej scenerii Borów Tucholskich w ośrodku Zacisze. Z biegiem lat w warsztatach zaczęło uczestniczyć coraz więcej projektantów instalacji, a także rzeczoznawców ds. ochrony przeciwpożarowej. Rosnąca z roku na rok ranga organizowanej przez POLON-ALFA imprezy sprawiła, że o możliwość uczestnictwa w niej zaczęło ubiegać się coraz więcej firm związanych z szeroko rozumianą branżą zabezpieczeń przed pożarem.
Na pierwszych spotkaniach z instalatorami poruszano głównie sprawy bieżącej współpracy między POLON-ALFA a firmami instalatorskimi i omawiano nowe wdrożenia urządzeń składających się na systemy sygnalizacji pożarowej, przedstawiając ich parametry i funkcjonalność.
Począwszy od 1996 roku każde spotkanie było poświęcone wybranemu tematowi wiodącemu. Tematyka wynikała z bieżących zainteresowań środowiska, potrzeby pogłębienia wiedzy w określonym zakresie i dotyczyła wykrywania pożarów, sygnalizacji, alarmowania oraz sterowania urządzeniami zabezpieczającymi. Referaty drukowane w postaci broszur otrzymywali wszyscy uczestnicy warsztatów. Część nakładu trafiała do bibliotek szkół pożarniczych, między innymi do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, oraz do aktywnych firm i projektantów, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w imprezie.
Przez wiele lat materiały wydawane z okazji warsztatów były jednym z najważniejszych źródeł fachowej literatury dla specjalistów z branży przeciwpożarowej.
Referentami podczas warsztatów były osoby znane i uznawane za autorytety w danej dziedzinie, m.in. przedstawiciele Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Instytutu Techniki Budowlanej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Państwowej Agencji Atomistyki, Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych.
Z okazji dwudziestolecia warsztatów chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim referentom, gdyż to między innymi ich wysiłek złożył się na sukces i prestiż Ogólnopolskich Warsztatów Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa SAP.
Modernizacja bazy noclegowej w ośrodku nad Zalewem Koronowskim spowodowała, że w 2009 roku impreza po raz ostatni odbyła się w Zaciszu, które niektórzy do dziś wspominają z rozrzewnieniem (a może to tylko tęsknota za latami młodości?). Nieustający wzrost zainteresowania klientów wymusił zmianę lokalizacji. Od 2010 roku spotykamy się w dużych ośrodkach wypoczynkowo-konferencyjnych. Początkowo było to Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne „MOLO” w Smardzewicach, a w 2011 roku – Dolina Charlotty Resort & SPA koło Słupska.
To już dwadzieścia lat
Tegoroczne XX Jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa SAP 2012 odbyły się w dniach 13–15 września w Centrum Kongresowo-Szkoleniowym „Magellan” nad Zalewem Sulejowskim. Impreza zgromadziła blisko 200 uczestników. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi przedstawiciele Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej PSP, Kujawsko-Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej PSP oraz Łódzkiej Komendy Wojewódzkiej PSP, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Instytutu Techniki Budowlanej, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tematem wiodącym tegorocznej imprezy były Nowe kierunki w sygnalizacji i automatyce pożarowej.
Jak co roku do omówienia tej problematyki organizatorzy zaprosili wybitnych specjalistów, którzy wygłosili następujące referaty:
- Zmiana regulacji prawnych – zastąpienie Dyrektywy CPD rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE Nr 305/2011 i wynikające z tego skutki dla procesu certyfikacji – Barbara Dobosz, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa,
- Tendencje rozwojowe w konstrukcji czujek pożarowych – Jerzy Ciszewski, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa,
- Zaawansowana technika w ochronie przeciwpożarowej zabytków – wybrane elementy – Piotr Ogrodzki, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Warszawa,
- Integracja systemów bezpieczeństwa – wymagania formalne i podstawy stosowania – Janusz Sawicki, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa,
- Nowy projekt normy prEN 54-14:2011 zastępujący specyfikację CEN/TS 54-14:2006 na tle projektu ISO/DIS 7240-14:2012 – bieżący stan prac Komitetu Technicznego KT 264 – Mariusz Sowiński, POLON-ALFA, Bydgoszcz.
Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali referatów, ale też z wielką niecierpliwością czekali na zapowiadaną prezentację pt. System sygnalizacji pożarowej POLON 6000 – centrala o architekturze rozproszonej, czyli prezentację nowego systemu wdrażanego do produkcji przez POLON-ALFA.
Powszechne zaciekawienie wzbudził fakt, że centrala ta jako pierwsza w Polsce została zaprojektowana według koncepcji urządzenia modułowego o architekturze rozproszonej, czyli o wielu możliwych obudowach rozmieszczonych w różnych punktach chronionego obiektu, tzw. węzłach, niejednokrotnie znacznie od siebie oddalonych. Takie rozwiązanie umożliwia optymalne dopasowanie urządzeń do chronionego obiektu i jest przełomem w konstrukcji systemów sygnalizacji pożarowej.
Nowy system sygnalizacji pożarowej POLON 6000 jest kompatybilny z obecnie oferowanym systemem POLON 4000. Wszystkie elementy liniowe systemu POLON 4000 mogą współpracować z nową centralą za pośrednictwem programowo definiowanej linii dozorowej typu 4000. Większość elementów liniowych szeregu 4000 oraz wszystkie elementy liniowe nowego szeregu 6000 mogą współpracować z centralą w nowo zdefiniowanym standardzie linii 6000.
POLON 6000 jest odpowiedzią na wymagania klientów oraz wyzwanie, jakie niesie rozwój techniki, w tym nowoczesnych, opartych na najnowszych technologiach urządzeń i systemów sygnalizacji pożarowej. Wkrótce, po przeprowadzeniu badań i certyfikacji, POLON 6000 pojawi się w naszej ofercie handlowej.
Wiedzieliśmy, że POLON 6000 wzbudzi duże zainteresowanie, ale chyba nikt nie przypuszczał, że będzie ono aż takie wielkie. Warto dodać, że od razu przygotowano pełen asortyment modułów i elementów wchodzących w skład systemu. Nowe podejście i charakterystyka systemu POLON 6000 wzbudziły w uczestnikach uznanie dla firmy POLON-ALFA i kierunku jej rozwoju. Firma ta nieustannie ulepsza swoje produkty i utrzymuje pozycję lidera na rynku.
Uczestnicy warsztatów nie kryli zadowolenia, gdyż wiele ich potrzeb i uwag przekazanych przez nich konsultantom POLON-ALFA znalazło swoje odbicie w nowym systemie. Dla wszystkich uczestników przygotowano komplet materiałów informacyjnych, w skład których weszła między innymi broszura zawierająca referaty poświęcone tematowi wiodącemu warsztatów oraz upominek.
Sympatyczni uczestnicy, piękna pogoda i wspaniała atmosfera dwudziestych jubileuszowych warsztatów SAP 2012 upewniły nas o potrzebie organizowania takich spotkań jeszcze przez długie lata.
Bezpośr. inf. POLON-ALFA
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.